۷آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۳

عذرخواهی برای همین روزهاست

ساعت 12 شب پنج شنبه همزمان با میلاد نبی مکرم اسلام "ص"، سران قوا تصمیم گرفتند، بنزین را سهیمه بندی و در عین حال قیمت این فرآورده تا سه برابر افزایش یابد.!

به اندازه 60 لیتر هر ماه برای خودروهای شخصی با افزایش 50 درصدی برای صاحبان خودرو اختصاص یافت.! داستان وانت بارها، مسافربرها، تاکسی های تلفنی با بررسی های مکرر و افزایش های مجدد همچنان درهاله ای از ابهام است و معلوم هم نیست چه تدبیری شده  تا  نرخ حمل کالا و مسافر  و خدمات مورد نیاز جامعه باز هم گرانتر نشود. روز جمعه و شنبه صبح تا ظهر مردم در شوک سهیمه بندی و گرانی پر شتاب و جهشی بودند ، اما از ظهر شنبه کم کم در بسیاری از مناطق کشور با ورود عناصر معلوم الحال  در میان معترضان آشوبی به پا شد که عوامل بدخواهان و دشمنان انقلاب در سطحی گسترده با سلاح و برنامه  به مرور بیشتر وارد صحنه شدند و آن شد که همه ایران و جهان شاهد بودند.!؟ این در حالی بود که عده ای از مردم به خصوص جوان ها آمده بودند تا نسبت به گرانی فوری و جهشی بنزین اعتراض های مدنی و ارام داشته باشند. متاسفانه در این آشوب ها تعداد زیادی از مردم کوچه و خیابان و معترضان کشته و زخمی شدند و به اظهار وزیر کشور 700 شعبه بانک و 70 جایگاه بنزین و هفت مرکز دینی و چندین ساختمان شخصی به آتش کشیده شد و صدها خودروی شهروندان در شهرهای مختلف آسیب های جدید دید.!
در این میان مجلس در سکوت کامل ، مسئولان در حالت انفعال  و افکار عمومی در حیرت بودند. مگر می شود در آخرین ساعات شبانگاهی  پنج  شنبه غافلگیرانه  در حالی که قیمت همه کالاها و خدمات در مدت یکی دو سال اخیر بر اثر تحریم ها و عدم مدیریت ها دهها برابر شده است، سوخت  را به این میزان گران و سهیمه بندی کرد. مسئولانی هم که پیشتر در سخنرانی های خود بر نظرسنجی و رفراندوم تاکید بسیار داشتند ، در این مقوله هرگز به ذهن مبارک شان نرسید که برای سهیمه بندی و گرانی سوخت از مردم نظرخواهی و رفراندوم انجام شود. مردمی که به فرمایش حضرت امام " ره " صاحبان اصلی کشور و انقلا ب و محرم نظام هستند. به راستی چرا چنین شد و چرا حرمت ها شکسته شد و زمینه های ورود عوامل دشمن به خیابان های شهرها فراهم آمد.  واقعا بهترین از این طرحی نبود و نمی شد،" بهتر از این ها عمل کرد" >؟
مگر نه آنکه مجلس چهار سال قبل تصویب کرد، هر سال حامل های انرژی و خدمات عمومی حداکثر تا بیست درصد در ابتدای هر سال آن هم با بررسی های کارشناسانه می تواند افزایش قیمت پیدا کند، پس چرا به ندای وکلای خانه ملت توجهی نشد و 290 نماینده در بهارستان چرا صبح روز شنبه وارد ماجرا نشدند.؟!
واقعا اگر رهبر معظم انقلاب به موقع و حکیمانه و هوشمندانه  ورود نمی کردند امروز در کجای مرکز ثقل زمین ایستاده بودیم.
چرا در دولت تدبیر و امید به درستی برای این امر مهم  با شکیبایی تدبیر شایسته و درستی نشد و وقتی هم انتقاد و توصیه و انتقادی می شود برخی مدیران بر آشفته شده و گاه عصبانی به جای احیانا استعفا و برون رفت  از این شرایط و عذر خواهی از مردم  و اصلاح  امور تلاش داریم توپ را به زمین دیگری بیندازیم.!
رئیس دولت دوازدهم مهر ماه 1395 حذف کارت سوخت را صادر کرد و این ابلاغیه  34000 میلیارد تومان خسارت به کشور وارد کرد و اکنون بعد از سه سال دوباره  به کارت سوخت بازگشته ایم.
افکار عمومی می پرسند،  یعنی سران قوای سه گانه غروب یک ساعت مانده به ساعت 12 شب تصمیم به گرانی گرفتند و صبح روز بعد روسای قوای قضائیه و مقننه بارها تاکید کردند، این طرح باید به صورت تدریجی و زمان بندی با توجه به شرایط کشور و اقتصاد خانواده های کم در آمد اجرا می شد. رهبر انقلاب می فرمایند، روسای قوا این طرح را آوردند و طبق فرمایش ایشان اعلام شد، از قبل کارشناس های مربوطه هم نظرهای کارشناسی و محققانه خود را داده و آن را تایید کرده اند و ایشان کارشناس این امر نیستند. این کارشناس ها چه کسانی هستند که چنین نظرهایی دارند و آیا مسئولان قوای سه گانه با مشاوران خود مشورت نکردند.؟ این دسته از کارشناس ها که با دیدگاه های خود جامعه را به چالشی عظیم کشانده اند، نباید مورد سئوال قرار گرفته و پاسخگو باشند.؟
انقلاب اسلامی، مقاومت های بی نظیر و حماسی درسالهای دفاع مقدس با نثار خون هزاران جوان برومند این سرزمین ، مقابله با هزاران توطئه کوچک و بزرگ در داخل و  خارج کشور و تقریبا شکست همه آنها ، دستاورهای عظیم در چندین حوزه مهم به سادگی و ارزان به دست نیاورده که مدیرانی در نظام چنین  تصمیم های عجولانه و دارای تبعات سنگینی را اتخاذ کنند. بیائیم واقعا اگر اشتباهی رخ می دهد با شجاعت اعلام کنیم ، اصلاح می شود.!!!
این ها سخن نویسنده نیست ،بلکه در هفته ای که گذشت، گفت و شنودهایی با دانشگاهیان، افراد صاحب نظر، شهروندان ، فرهنگیان و .... داشتیم و اکثریت شان بر این مسائل تاکید بسیار موکد داشته و دارند.
آیا نمی شد از هفته ها و ماهها قبل مانند آنچه در بسیاری از کشورهای غربی انجام می شود، ابتدای فضای فکری مردم را آماده می کردیم و طرح را به صورت تدریجی و پلکانی اجرا و مهم تر آنکه دلایل اجرای آن را هر شب در رسانه ملی، خبرگزاری ها ، نشریات  و البته در فضای مجازی به آگاهی مردم شریف می رساندیم.؟
مردم ما مردمی نازنین و بسیار فهیمی هستند و با مشورت به این مردم، اکثریت شان همکاری های شایسته ای خواهند داشت . به راستی این مقوله خیلی سخت و دشوار بود و  نمی شد، آنچه باید به اجرا در می آمد را پوست کنده به آرامی درقالب فیلم، سریال ،پوستر، نمایش، تفسیر،تحلیل  با صدای رسا مطرح و افکار عمومی به اقناع می رسید . به راستی با این شیوه ها اعتماد عمومی به انقلاب اسلامی و مسئولان نظام بیشتر و قوی تر نمی شد.  
چرا وزیر نفت که ازابتدای انقلاب پست های وزارتی درجهاد کشاورزی و سالها در وزارت نفت را حداقل در دو دولت دارد چند روز  قبل اعلام کرد، هنوز تصمیم خاصی برای گرانی قیمت بنزین و سوخت گرفته نشده یا سخنگوی دولت سه روز پیش تر در تلویزیون می گوید، برای وضعیت بنزین هفته آینده بررسی و اعلام نظر می شود و بعد پایان همان هفته چنین تصمیم پر تنشی اتخاذ، اعلام و به فوریت اجرا می شود.
بارها گفته ام ، اگر یک شهردار و  بخشدار بخواهد کاری مربوط به عموم حتی مثلا تعریض یک خیابان را اجرایی کند بهتر است ابتدا ازمردم همان منطقه و شهر به شیوه های مختلف نظرخواهی کند که اگر هم در اجرا با مشکل مواجه شد نیاز به پاسخگویی به افکار عمومی نباشد، چگونه است که تصمیمی به این مهمی و  تاثیر گذاری را حتی با جا ماندگی مجلس اخذ و به فوریت اجرا شد.
رئیس دولت درسفر به آذربایجان شرقی تصریح می کند، من هم تا صبح روز بعد، از اجرای زمان دقیق طرح آگاه نبودم، پس چه کسانی طرح سهیمه بندی و افزایش قیمت را  به روسای دو قوه برای امضاء ارجاع و تایید مقام معظم رهبری را دریافت کرد. یا اساسا چرا روز بعد بلافاصله کارشناس های و مسئولان نظام  از جمله رئیس دولت مانند رهبر انقلاب در رسانه های جمعی علت اجرای طرح را با شفافیت به مردم توضیح ندادند، به ویژه آنکه تصمیم  این بود - درآمد حاصله  به اقشار کم در آمدتر و محروم تر اختصاص می یابد.!؟
به راستی ، " اگر رهبری معظم انقلاب در این ماجرا ورود نمی کردند، امروز در چه شرایطی بودیم".
انشاء الله مدیران نظام با آن همه کارشنا س های خبره پیش از اجرای حداقل طرح های مهم و تاثیر گذار درزندگی مردم ، طرح را به آرای عمومی گذاشته ، " از کارشناس های زبده و کارآمد نظر خواهی کنند"  که هم مردم  به شما مدیران  اعتماد کنند و هم آنکه انقلاب اسلامی را که برای آن جانفشانی ها شده  را از آن خود بدانند.
یا علی مدد -  مجید محمدپور – مدیر مسئول – 8 آذر 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : بنزین سهیمه بندی گرانی رهبر انقلاب دولت مردم

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است