رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،

صنعت گیلان حال خوبی ندارد

شبکه خبری گیلان 24: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه حال گیلان در بخش صنعت خوب نیست، افزود: در گذشته گیلان جزو پنج استان برتر صنعتی کشور بود و امروز چنین جایگاهی نداریم.

کیوان محمدی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در سالن اجتماعات استانداری گیلان، با اشاره به وضعیت ستاد اقتصاد مقاومتی استان، اظهار کرد: وضعیت استان در دولت تدبیر و امید بهبود یافته، اما طی چهار دهه اخیر حرکت چشمگیری نداشته ایم.
 
وی با بیان اینکه حال گیلان در بخش صنعت خوب نیست، افزود: در گذشته گیلان جزو پنج استان برتر صنعتی کشور بود و امروز چنین جایگاهی نداریم.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برنامه آمایش استان را در آستانه تصویب در کمیسیون عالی آمایش دانست و تصریح کرد: براساس آمایش چند محور عمده را برای گیلان شناسایی کردیم و کلیه برنامه ها، پروژه ها و فعالیت ها باید در قالب آمایش انجام شود.
 
محمدی، محیط زیست و دریا را دو رویکرد اصلی آمایش گیلان دانست و عنوان کرد: آنگونه که از دریا در جنوب کشور به عنوان محور اصلی اقتصاد استفاده می شود، در شمال از دریا بهره نبرده ایم. البته معادلات منطقه ای و بین المللی موجب شده توجه ما به دریای خزر کم شود.
 
وی با تاکید بر لزوم توجه به محیط زیست به عنوان یکی از مزیت های گیلان، اضافه کرد: محیط زیست وجه مشترک سه استان شمالی کشور است و باید برنامه آمایش ویژه ای برای محیط زیست گیلان، مازندران و گلستان تدوین شود.
 
این مقام مسئول دوران صفویه تا قاجار را دوران طلایی تجارت خارجی دانست و یادآور شد: گیلان یکی از مراکز صادرات و واردات بوده و امروز آمایش استان بر این امر تاکید دارد. گردشگری، کشاورزی و صنایع تبدیلی نیز ظرفیت خوبی برای تجارت فراهم خواهد کرد.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه سال گذشته ۷۳ پروژه اقتصاد مقاومتی تعریف کردیم، ادامه داد: پنج پروژه بزرگ اقتصاد مقاومتی گیلان در کشور مطرح شد که یکی از این پروژه های مهم و موفق سدهای لاستیکی است. گیلان ۱۱ سد لاستیکی دارد که از این تعداد دو سد به بهره برداری رسیده و دو سد دیگر در آستانه اتمام است.
 
وی پروژه های اقتصاد مقاومتی گیلان در سال جاری را ۱۹ پروژه با ۵۳ زیرپروژه دانست و اظهار کرد: ۹ دستگاه اجرایی مجری این پروژه ها هستند که ۳۲ پروژه در بخش تولید، ۱۹ پروژه در بخش زیرساختی، یک پروژه گردشگری و یک پروژه علم و فناوری است.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : صنعت گیلان رئیس برنامه و بودجه

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است