بعد از آزولا و سنبل آبی،

کاهوی آبی هم وارد گیلان شد!!

شبکه خبری گیلان 24: گونه جدیدی از گیاه مهاجم به نام کاهوی آبی در برخی منابع آبی گیلان مشاهده شد.

مديركل حفاظت محیط زیست گیلان اعلام کرد : در پایش های دوره ای کشت های حفاظت محیط زیست گونه جدیدی از گیاه مهاجم به نام کاهوی آبی  دربرخی از آبندان ها و آبگیرهای طبیعی استان مشاهده شد.
قربانعلی محمد پور با بیان اینکه این گیاه آبزی شناور بومی آب های مناطق گرم و گیاهی اکواریومی است که در محیط طبیعی رها شده است افزود : برگ های پهن کرک دار و ریشه های افشان موجب شناور شدن کاهوی آبی می شود و به راحتی از طریق پاجوش های جانبی تکثیر می شود.
وی گفت : ورود و تکثیر سریع این گیاه در منابع آبی برخی کشورها به معضل جدی تبدیل شده و به همین علت حمل و نگهداری آن  ممنوع است.   
مديركل حفاظت محیط زیست گیلان تصریح کرد : کاهش تنوع زیستی آبزیان ، کاهش نرخ زادآوری و  بقای آبزیان ، از دیگر مخاطرات این گیاه است   .  
قربانعلی محمد پور از شهروندان خواست در صورت مشاهده کاهوی آبی در منابع آبی به دستگاه های ذی ربط اطلاع داده و از رها سازی خودسرانه هر گونه گیاه غیر بومی به ویژه گونه های آبی در منابع آبی خودداری کنند.   
  پیش از این آزولا و سنبل آبی آبگیرها و تالاب های گیلان را تهدید کرده بود که این تهدید به خصوص در باره سنبل آبی به صورت گسترده ادامه دارد.
محمدپور در باره منشا ورود این گیاهان و شیوه واردات آن توضیحی نداد. پیش از این گفته شد که گیاه آزولا با هدف غنی سازی خاک در دهه 60 توسط کارشناسهای جهاد سازندگی آن زمان وارد کشور شده بود. این گیاه بهترین خوراک برای دام است اما برای گیلان به مصیبتی بزرگ تبدیل شد..

منبع : گیلان 24

برچسب ها : محیط زیست گیلان کاهوی آبی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است