یادداشت روز، ۶آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۳

فلاش تانک یا سیفون، مساله این است !

ما و شما به درستی می دانیم ، رفتن به دستشویی یک ضرورت است زیرا بشر به گونه ای آفریده شده که باید در شبانه روز " سوخت و ساز داشته باشد" یعنی بخورد و بیاشامد و پس از آن به سرویس های بهداشتی نیاز مبرم پیدا می کند.


تا اینجای کار همه با نویسنده موافقید اما آنچه شاید اختلاف نظر من و شما باشد این است که، وجود فلاش تانک یا همان سیفون خودمونی در سرویس های بهداشتی با نگاه به صرفه جویی در میزان آب مصرف یا جلوگیری از هدر رفت آب یک ضرورت است.؟
پاسخ این پرسش شاید خیلی ساده به نظر برسد اما اگر همین پرسش را یک موضوع دانشگاهی برای مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنید، چند ماه تمام بررسی، پژوهشی و دوندگیهای فراوانی دارد.
اون قدیما، در منزل ما و شما در شهر و روستا یک سرویس بهداشتی یا همان دستشویی یا بدون تعارف  " مستراح" وجود داشت و جنس آنها در شهرها ی بزرگ و کوچک از سیمان یا آجر بود  . در روستاها هم سیمانی یا گلی اما هر چه بود بعد از دستشویی به میزان حساسیت ، وسواس و  البته پاکی فرد آب مصرف می شد یا حداکثر آنهایی که بهداشتی تر و تمیز تر بودند و هنوز هم هستند، نیم یا یک افتابه آب بر جداره کاسه دستشویی می ریختند.
با مدرن تر و  شیک و البته بهداشتی تر و سالم تر شدن زندگی ها شکل ها و جنس کاسه های توالت یا دستشویی ها خیلی فرق کرد و بعضی ها از جنس طلا و نقره کاسه دستشویی سفارش دادند.!
اینهایی که کاسه های دستشویی شان بسیار گران قیمت شد، " لابد دارندگی و برازندگی" نظر به آب بهای آب در ایران " آن هم آب تصفیه شده درجه یک" به نظر نویسنده بسیار ارزان و ارزان تر از همه جای جهان است ، به جای یک بار کشیدن سیفون یا فلاش تانک با هدف مطبوع ماندن فضای سرویس بهداشتی چند بار تکمه سیفون را می کشند و این خود یک فاجعه بزرگ در هدر رفت آب  است.؟!
اگر حیرت کرده اید، حق دارید چرا که بعضی از همین افراد اعم از قدیم به دوران رسیده ها باشند یا تازه به دورا ن رسیده پولدار و گاه لاکچری برای پاکسازی و عدم رویت پیش اب دو بار معادل حداقل 15 افتاب آب تصفیه شده ارزان قیمت را روانه چاله دستشویی می کنند، دیده ام که می گویم.؟ " بی انصاف ها!"
همین ها در محافل فریاد بر می آورند که اقاجان کجایید، " در کشور ما امکانات نیست – امکانات شما را خفه کند !؟  
شنیده و دیده ایم که در دول پیشرفته ، شهروندان و روستایی ها از اب تصفیه شده فاضلاب برای دستشویی استفاده می کنند و بسیار هم خوشحالند زیرا آب  جاری سرزمینی شان را هدر نمی دهند ، اما ما و شما چه به مغزمان خورده که در کشوری خشک و کم آب  که هر چند سال یکبار خشکسالی شدید را هم تجربه می کنیم گاه با 15 آفتابه آب تصفیه شده درجه یک برای کاسه دستشویی مان راضی نیستیم.
خودمانیم اگر جمعیت ایران را 82 میلیون نفر در نظر بگیرید " بدون احتساب گردشگران خارجی" و هر نفر بخواهد با همین ادا و اصول آب را به هدر بدهد در صورتی که جمعیت دو برابر شود " میزان آب که دوبرابر نمی شود" ، چه بر سر مردم کشور خواهد آمد و اساسا وزارت نیرو با چنین جمعیت هنگفت و منابع آبی چه ابی بر سرش بریزد.؟!
کلام آخر اینکه، دو پیشنهاد اساسی ، اقتصادی و اجتماعی برای مدیران وزارت نیرو به خصوص وزیر خوش تیپ و خوش سخن و صد البته مردمی نیرو دارم – اول آنکه در سرویس های بهداشتی از آب تصفیه شده استفاده نشود ، و اگر راهی به نظرتان نمی رسد من چندین راه خوب دارم که همین جوری خشک و خالی ارایه نخواهم کرد.
آخه چند سال قبل به شرکت نیک کالا دو پیشنهاد دادم ، هر دو را استفاده کردند ، اما حتی یک تماس تلفنی با من نگرفتند و از آن زمان با خود عهد کرده ام با همه نقدی همکاری داشته باشم.!
دوم، برای این فلاش تانک ها یا همان سیفون های سرویس های بهداشتی کاری بکنید که باز هم طرح هایی دارم. البته تصور می کنم این دومی را خوب حدس زدید .! در خدمتم
مجید محمدپور، نویسنده و روزنامه نگار

منبع : گیلان 24

برچسب ها : آب سرویس بهداشتی فلاش تانک سیفون وزار ت نیرو مصرف

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است