یادداشت روز،

افزایش زباله گردها در شهر رشت !

آخرین آمارهای رسمی و بعضا غیررسمی حکایت از آن دارد که خط فقر برای خانواده چهار نفره در تهران به تناسب اینکه خانواده مالک یا مستاجر باشد بین 4 تا 6 میلیون تومان رسیده است.

 یعنی خانواده هایی که اجاره خانه  پرداخت می کنند برای زندگی متناسب و معمولی باید در ماه تا 6 میلیون تومان در آمد داشته و مالکان هم4 میلیون حقوق ماهانه داشته باشند. این میزان در مراکز استان ها کمتر و در شهرهای کوچک و روستاها حدود 2 تا 3 میلیون تومان برآورد می شود. این در شرایطی است که بسیاری از خانواده های کارگران، کارمندان ، معلمان و فرهنگیان و جمعیت های هم گروه ها این اقشار با یک نان آور بین 5/1 تا 5/3 میلیون تومان در آمدزایی ماهانه دارند. مشاهدات نشان می دهد، افراد فاقد شغل و مشاغل کاذب که شرایطی بسیار بدتر دارند.
در همین راستا طی ماههای اخیر تعداد زباله گردها در شهر رشت مرکز استان گیلان مانند بسیاری از شهرهای بزرگ مثل تهران و  مشهد مقدس متاسفانه رو به افزایش است. در شهر رشت تا اوایل سال قبل تنها افراد معدودی با چرخ دستی و گاه با گونی زباله های خشک را جمع آوری و آن را کیلویی حدود 2 هزار تومان فروخته و به قول خودشان در آمدزایی داشتند.
از اوایل سال گذشته و به خصوص امسال که قیمت ها رو به افزایش است و هیچ هفته و ماهی نرخها به ثبات نمی رسد، تعداد زباله گردها در اشکال گوناگون رو به افزایش است که مشاهده آن قلب هر انسانی را به درد می آورد. اینکه بارها نوشته ایم ، دولت را کوچک کرده و مدیران به دریافت حقوق های 8 تا 10 میلیون تومانی در ماه با وجود تحریم ها رضایت دهند برای این است که از محل این صرفه جویی ها برای اقشار فقیر و محروم و بی بضاعت چاره جویی بشود.
زباله گردها در رشت اخیرا  با خودروهای وانت بار ، پراید ، گاهی با سمند و پژو 405 هم بر سر سطل های زباله حاضر شده و زباله های خشک را جمع آوری و می فروشند تا در آمد بیشتری داشته باشند.  یکی از این زباله گردها در پاسخ به سئوال خبرنگار ما که چرا با پراید مسافر جا به جا نمی کنید، اظهار کرد: به علت فقر گسترده و در آمدهای اندک نسبت به هزینه های سر سام آور  در شغل مسافربری شهری و بین شهری دست بسیار زیاد شده و مزاحمان هم بسیارند، بهتر دیدم با جمع آوری زباله های  خشک و فروش آن حداقل روزانه 30 تا 50 هزار تومان علاوه بر حقوق یک میلیون تومان خود  در آمد دومی داشته باشم. مسئولان و سازمان های مرتبط با اقشار کم در آمد و بی بضاعت برای این افراد و خانواده ها فکری بکنند . واقعیت این است که دلم نمی خواست این مطلب را منتشر کنم اما چون هر صبح، ظهر و شب این افراد را به تعداد در کوچه های و خیابانها درسطل های زباله عمومی و خانگی می بینیم ، با انتشار این یادداشت شاید کسی کاری بکند. انشاء الله
مدیر مسئول – آبان ماه 98

منبع : گیلان 24

برچسب ها : زباله گردها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است