مدیرکل اوقاف، ۲آبان ۱۳۹۸ ساعت ۷:۰۵

۲۰۲ برنامه هفته وقف در گیلان اجرا می شود

.شبکه خبری گیلان 24: مدیرکل اوقاف گیلان از اجرای ۲۰۲ عنوان برنامه در هفته وقف خبر داد.

و ی گفت: وقف تلاقی عقل، دین و ثروت است؛ لازم نیست که حتما فردی با درآمد میلیاردی واقف باشد بلکه یک شخص می تواند با اهدای یک جلد کتاب به یک مدرسه یا مسجد هم در زمره واقفان خیراندیش قرار گیرد.

حجت‌الاسلام  والمسلمین علیزاده در آستانه هفته وقف در گفت و گو با اصحاب رسانه وقف را مصداقی از انفاق، آغاز کمال، تعالی انسان و اصلاح جامعه دانست و اظهار کرد: وقف میراث فطری بشر بوده که حافظ ارزش های دینی و قرآنی است که باعث حل مشکلات جامعه می شود.
 
وی با بیان اینکه رسانه یکی از ظرفیت های مهم در توسعه فرهنگ وقف است، افزود: برای اینکه امر وقف را در توسعه اخلاقی جامعه ضابطه مند کنیم باید در این راستا از کمک اصحاب رسانه، اندیشمندان، ائمه جماعت و سایر صاحب نظران برخوردار شویم؛ رسانه ها با نگاه هوشمندانه و هنرمندانه می توانند در ترویج وقف نقش بسزایی داشته باشند.
  علیزاده با بیان اینکه موقوفات باید آگاهانه و بر اساس نیاز روز جامعه باشند، تصریح کرد: مردم جهان اسلام با مشکلاتی مواجه هستند که یکی از راه های حل مشکلات وقف های متناسب با نیاز جامعه است و در این راستا افراد می توانند به صورت فردی یا مشارکتی، از طریق روش های نوین و همچنین اوراق وقفی در این امر خیر شریک شوند.
 
مدیرکل اوقاف گیلان با بیان اینکه سه رسالت مهم اوقاف در حوزه «حفظ، حراست و تثبیت مالکیت موقوفات»، «بقاع متبرکه» و «قرآن» است، ادامه داد: در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت حفاظ، تاکنون با حضور ۳۳۰ مربی در ۳۶۱ کلاس قرآنی و یک مرکز حفظ مجازی قرآن در استان در حال فراگیری هستند.
 
وی اضافه کرد: طی یک سال اخیر ۱۶۵۰ جلسه ترتیل خوانی، ۵۴۰ جلسه تفسیر قرآن، ۶۰ محفل انس با قرآن در سطح بقاع متبرکه استان برگزار شده است، همچنین ۷۱۷ نفر در مسابقات شهرستانی قرآن شرکت کردند که ۲۳۱ نفر آنان به مرحله استانی راه یافتند و ۲۳ نفر هم برای مسابقات کشوری انتخاب شدند که سرانجام پنج گیلانی موفق به کسب عناوینی در مرحله کشوری مسابقات سراسری قرآن کریم اوقاف شدند.
 
حجت الاسلام علیزاده تصریح کرد: ۱۰ موقوفه قرآنی در استان داریم که از محل این موقوفات موفق به تاسیس ساختمان جدید مرکز حفظ مجازی قرآن شدیم.
 
مدیرکل اوقاف گیلان با تاکید بر اجرای امینانه نیات واقفین، گفت: از محل درآمد موقوفات تاکنون ۲ میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان در راستای اجرای امینانه نیات واقفین در قالب طرح های مهر تندرستی، تامین تجهیزات پزشکی، آسایشگاه معلولین لنگرود، طرح مهر تحصیلی و پذیرایی از زائرین و عزاداران حسینی هزینه شده است.
 
وی با بیان اینکه ۳۸ میلیارد تومان در قالب طرح مودت و از محل مشارکت های مردمی به بقاع متبرکه کمک شده است، خاطرنشان کرد: امسال همزمان با هفته وقف پروژه های عمرانی، توسعه زیرساختی، مرمت و بازسازی در شهرستان های لاهیجان، شفت، آستارا و رشت به بهره برداری می رسد.
 
حجت الاسلام علیزاده، تشکیل ۲۰ انجمن یاوران وقف، برگزاری ۲۳۰ خیمه معرفت، اعزام ۹۵۰ روحانی بومی و غیر بومی جهت نشر معارف اسلامی و قرآنی به بقاع متبرکه، اجرای ۱۵۷۰ عنوان برنامه در سطح بقاع استان، بهره مندی دو هزار نفر از عواید تجهیزات دارو و درمان، کمک به ایتام، مساعدت به ۲۰ موسسه خیریه، آزاد سازی سه زندانی، کمک به ۳۵۰ هیات عزاداری حسینی در قالب طرح شمبم حسینی را از جمله اقدامات اوقاف و امور خیریه گیلان در طی یک سال گذشته عنوان کرد.
 
مدیرکل اوقاف گیلان گفت: امسال به مناسبت هفته وقف ۲۰۲ عنوان برنامه در سطح استان اجرا می شود که شامل تجدید میثاق با شهدای گرانقدر، غبارروبی بقاع متبرکه، دیدار با نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان، دیدار با نمایندگان مجلس و صاحب نظران، برگزاری نمایشگاه، اجرای محافل انس با قرآن، افتتاح پروژه های عمرانی می باشد.
 
وی با بیان اینکه ۹۴۱ بقعه متبرکه در گیلان داریم، اضافه کرد: هزار و ۴۴۸ موقوفه و ۲۳ هزار و ۹۹۲ رقبه در استان داریم؛ همچنین امسال ۱۶۰۰ رقبه سنددار شده اند و ۶۰۰ رقبه دیگر هم در حال فرآیند ثبتی شدن هستند. همچنین ۱۵۰ بقعه متبرکه هم عملیات ثبتی آنها انجام شده است

منبع : گیلان 24

برچسب ها : وقف گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است