یادداشت روز،

فرافکنی نکنید، اجازه برداشت از خزر را ندارید

دریای خزر ، کاسپین، مازندران یا هر اسمی که می پسندید بزرگترین دریاچه جهان و در عین حال کوچکترین دریاست که به آبهای آزاد راهی ندارد. دریایی بسته است که مشخصات و ویژگیهای جالبی دارد.

 این دریا حق همه مردم ایران است و مردم خطه شمال در بهره مندی از آن دارای  اولویت هستند و لذا نباید هر دولتی که سر کار آمد، زیر مجموعه برای خوش رقصی ها طرحی برای برداشت ازخزر ارائه کند.!
واقعیت این است در زمانی که تلاش برای انتقال سالانه حداقل 220 میلیون لیتر آب خزر به استان سمنان جریان دارد " لابد استان های مرکزی دیگری پشت صف ایستاده اند !"  مردم روستاهای دور افتاده شمال " گیلان، مازندران، گلستان" به خصوص در مناطق کوهستانی فاقد آب اشامیدنی سالم هستند.؟؟
!
ویژگی ها و مشخصات دریای خزر:
متوسط طول دریا ۱۲۰۰کیلومتر، متوسط عرض ۳۲۰ کیلومتر، عمق از ۵ متر در مناطق شمالی تا حدود یک هزارمتر در مناطق جنوبی و مساحت آن با توجه به عوامل متغیر از حدود ۳۷۰ هزارکیلومتر تا ۴۲۰ هزار کیلومتر می باشد.
مجموع خطوط ساحلی دریای خزر حدود ۶۵۰۰کیلومتر است و در مورد خط ساحلی هریک از کشورهای ساحلی نیز به دلایل فنی آمار متفاوتی ارائه شده است که در شیوه های تحدید حدود دریایی منشأ اختلافاتی بوده است و هر کشور برای کسب سهم بیشتر آمار خودش را ارائه می دهد. مسأله دیگر شکل ساحل است که در برخی کشورهای ساحلی به صورت محدب و در برخی مقعر است.
 کل ساحل جمهوری اسلامی ایران شکل مقعر دارد که این شرایط در برخی شیوه های تحدید حدود دریایی سهم منصفانه رابرای کشورمان در بر نخواهد داشت و ایران معتقد است با استفاده ازالگوهای بین المللی باید تقعر ساحل کشورمان به نحوی جبران گردد.
حدود ۱۰۰ رودخانه به دریای خزر می ریزند که مهم ترین آنها رودخانه ولگا در روسیه است. گونه های جانوری و گیاهی بسیار متعددی از موجودات میکروسکوپی مانند نانوپلانگتون ها تا ماهیانی به وزن ۱۳۰۰کیلوگرم در دریای خزر زندگی می کنند و دراین میان ماهیان خاویاری به دلیل جنبه های .  نزدیک به 90 درصد جهان ) آن از جایگاه خاصی برخوردارند
. جهت جریان آب این دریاچه از سمت شمال غربی به جنوب شرقی است. دریای خزر از ۵۷۵ نوع گیاه، نمونه ماهی برخوردار است؛ و ۹۰ درصد خاویار جهان از این دریای صید می‌شود.  
جهت جریان آب  جهت جریان و ژرفای زیاد آب در کرانه‌های ایران که باعث کندی حرکت جریان می‌شود منجر به تجمع انواع آلودگی‌های این دریاچه در سواحل ایران به میزانی بیش از کرانه‌های دیگر کشورها می‌شود و البته برداشت از آن و قابل شرب شدن به هزینه های بیشتری نیاز دارد..  
این روزها، هفته ها وماهها بحث انتقال آب دریای خزر به استان سمنان در همه محافل به خصوص در محیط زیست، وزارت نیرو و البته به گونه در دولت " گفته می شود به خواست وزارت نیرو برای تامین آب اشامیدانی و کشاورزی استان سمنان  نقل محافل زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی، و حتی سیاسی و جریان های حاکمه شده است و برخی مسئولان دولتی برای اجرای آن از هم سبقت می گیرند. رسانه های داخلی و بعضا خارجی " البته با هدف بهره گیری از فضای موجود" هم تا حد زیادی به آن پرداخته اند اما شایسته است رسانه های استانهای شمالی و سراسری بیش از پیش به این مساله مهم و ضد محیط زیستی بپردازند.
گفته می شود با باز شدن مسیر انتقال آب خزر به سمنان حداقل 700 تا 750هکتار از جنگل های سه میلیون ساله شمال ایران و در واقع کره زمین خیلی ساده و دم دستی  نابود می شود .!!؟
فارغ از هزینه های انجام و اجرای این پروژه که رئیس دولت می گوید، سرمایه گذار قرار است طرح را به انجام برساند،  مشخص نیست آینده این دریاچه  آرام به کدام سمت و سو کشانده می شود، اما  چون مدیران زیر مجموعه  حتی رئیس سازمان محیط زیست که زمانی وزیر جهاد کشاورزی در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی بود با توضیحات و توجیحاتی نسبت به اجرای آن تمکین می کنند، اجرای طرح این بار کمی جدی تر از گذشته شده است ، اگر چه نمایندگان شمال در مجلس می گویند، اگر قرار باشد این موضوع مهم را به مرجع قضایی ارجاع دهند، سکوت نخواهند کرد.!
گفته می شود ، کشورهای روسیه،  ترکمنستان و قزاقستان یکی روزانه 175 هزار لیتر آب و دو کشور دیگر هم در حال ساخت  دستگاه آب شیرین کن بزرگ  و برداشت پرحجم از خزر هستند و معلوم هم نیست با این روند چه برسر این دریا خواهد آمد.؟.
کارشناس های محیط زیست اعلام کرده اند، از هر پنج لیتر آب دریا دو تا سه لیتر آب شرب به دست می آید و بقیه شورابه باقی می ماند و معلوم نیست این حجم شورآبه را باید کجا تخلیه کنند که به احتمال بسیار زیاد شورابه دو باره به آب دریا اضافه می شود. به اظهار این کارشناس ها اگر همه کشورهای حاشیه بخواهند با این روند از خزر برداشت کرده و هیچ قانونی رعایت نشود، در آینده این دریای زیبا به شورابه ای غیر مصرف تبدیل و خواهد مرد  از این رو تا دیر نشده باید کاری کرد.؟!
 سمنانی ها دست بر دار نیستند
در دولت های نهم و دهم که رئیس دولت محمود احمدی نژاد بود و حالا در دو دولت یازده و دوازدهم که باز هم رئیس جمهور کشورمان  باز یک سمنانی است بی تعارف بر اجرای این طرح بسیار تاکید می شود. اگر آقایان مسئولان ابراز می دارند سرمایه گذار قرار است اجرای طرح را بعهده بگیرد، مشخص نیست تبعات بعدی از جمله کاهش شدید آب دریا و احتمال خشک شدن آن هر قدر هم آب داشته باشد، تولید هزاران لیتر شورابه و آثار مخربی که دارد و ..... را کدام سازمان ، ارگان و مسئولی بر عهده خواهد گرفت.  نقش مردم  به خصوص ساحل نشین ها ، دوستداران محیط زیست ، روحانیان، رسانه ها، صاحب نظران در این باره چیست. شکی نیست که سرمایه گذار خط لوله را احداث ، آب را منتقل و از محل فروش آب سود می برد و آنچه مصیبت است برای مردم شمال  و دیگران باقی می ماند.
یک کارشناس محیط زیستی به تازگی در این خصوص  ادعا کرده است، با اجرای این طرح در این شکل هر لیتر آب شرب برای سمنانی ها 60 تومان تمام می شود که  تولید چنین کالایی صرفه اقتصادی ندارد، مگر آنکه دولت های بعدی ناچار به پرداخت سویسید" یارانه" شوند.!!؟ به نظر وی بهترین راه در حال حاضر صرفه جویی و استفاده بهینه از آب موجود زراعی در سمنان و استان های مرکزی است..
پیش از این دو رئیس دولت، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم برای انتقال آب خزر به کرمان علاقه وافری نشان می داد و طرح آن از طریق روزنامه اطلاعات با جزئیاتی منتشر شد
.!
نظر شما چیست .؟؟؟؟  
به راستی نظر شما مردم شمال و دیگر مناطق کشور دراین باره چیست ، آیا موافق اجرای این طرح بزرگ هستید " آری یا نه در این موضوع گسترده ورود کنید چرا که همه شما وظیفه و رسالتی نسبت به محیط زندگی تان دارد" .
نویسنده پیشنهاد می کند، اکنون که رئیس دولت به رفراندوم و  نظرسنجی مثلا در حوزه سیاست و روابط خارجی علاقه مند است، خیلی شایسته خواهد بود انجام این طرح پر هزینه و کم فایده در عین مخرب محیط زیست  به رای عموم مردم ایران گذاشته شود.
نماینده های مردم شمال به خصوص مازنی ها تا کنون در جلوگیری از اجرای طرح عالی ظاهر شده اند و باید دیگر نماینده های شمال ، روحانیان به ویژه امامان جمعه، رسانه ها حساسیت ها و دغدغه های خود به دور از نگاه سیاسی و جناحی نسبت به آن اعلام کنند. رسانه های کشور و عوامل رسانه نوار ساخلی باید با اولویت بیشتر به این مساله مهم بپردازند و صاحب نظران، دانشگاهیان، دانشجویان  و در صدر آنها تشکل ها زیست محیطی با ایجا د  هشتک ها  و کمپین ها و گروه ها در این باره قیام کنند.  
یا علی مدد – مجید محمدپور
مدیریت رسانه، آبان 1398
 
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : دریای خزر انتقال آب استان سمنان دولت رسانه ها محیط زیست

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است