۲۷مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۰۳

هم آوا شدن گیلانیها در اربعین با زائران امام شهید

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه ی منطقه ای واکنش»: مردم دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت امروز دراربعین حسینی با برگزاری مراسم عزاداری با زائران امام الشهدا همصدا شدند.

اجتماع مردمی اربعین حسینی همزمان با سراسر استان  گیلان در میدان شهدای ذهاب شهر رشت برگزار  و عاشقان حسینی در این مراسم ها با عزاداری و سینه‌زنی وفاداری و عشق خویش  را نسبت به خاندان عصمت و طهارت نشان دادند
این مراسم در بقاع متبرک همه امامزادگان از استارا تا رودبار، فومن، صومعه سرا، ماسال، انزلی  و در آستانه اشرفیه به صورت ویژه ، لاهیجان، لنگرود، املش، رودسر برگزار شد. در بعضی این اجتماع های عزداری تعزیه خوانی هم انجام و اجرا شد..
 
در این تعزیه خوانی ها سرنوشت اهل بیت امام حسین " ع" در مدت چهل روز به خصوص سختی‌های طاقت‌فرسایی بر اهل‌بیت پیامبر(ص)  بعد از شهادت آن امام بزرگوار به صورت زنده به تصویر کشیده شد . مصایب حضرت زینب احیا گر شهادت برادر و جریان روز عاشورا  از آن روز که حضرت زینب" س"  بین گودی قتلگاه و تل زینبیه می‌دوید تا آن روز که کودکان را زیر پر و بال خود می‌گرفت در صدر داستان های صحرای کرببلا بود..
 
آن روز که حضرت زینب با خطبه‌های قراء خود یزید را  رسوا کرد ، رسوایی که مردم زمانه تا به امروز گفتند و می گویند، " حقا که دختر علی‌ابن ابیطالب است" ..
 
 
در آستانه اشرفیه بانوان عزادار در صحن حرم سید جلال الدین اشرف (ع) مستقر شدند  و استقرار برادران سوگوار نیز در خیابان های اطراف حرم مطهر این شهر بود.
 
همزمان با برگزاری این اجتماع پرشور ، جمع کثیری از عزاداران نیز از دهستان های کیسم ، چهارده و دیگر روستاهای این شهرستان و شهرستان های مختلف گیلان در قالب کاروان های پیاده با عنوان قطره قطره تا دریا ،  خود را جهت شرکت در اجتماع اربعین حسینی به شهر آستانه اشرفیه رساندند.
 
فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه در حاشیه برگزاری این آیین حضور مشتاقان و عاشقان خاندان اهل بیت (ع) در نهمین اجتماع عظیم اربعین حسینی شهر آستانه اشرفیه را بسیار پرشور دانست و گفت: این حضور باشکوه نشان دهنده عشق ، علاقه و ارادت مردم متدین شهرستان آستانه اشرفیه و گیلان به امام حسین (ع) و خاندان عصمت و طهارت است.
به گزارش خبرنگاران کاروان پیاده مردم آستارا و سوگواران حسینی شهر لوندویل در روز شنبه با مداحی، سینه زنی و حمل علم ها و پرچم های سیاه در آستان امامزادگان در حاشیه جاده آستارا به تالش گرد هم آمدند و الحاق اهالی روستاهای اطراف به آنها و احسان و نذورات مردم در مسیر حرکت کاروان، حال و هوای خاصی به پیاده روی اربعین بخشید.
 
عزادارانی از شهرستان های تالش و نمین و جمعی از شیعیان جمهوری آذربایجان نیز در محوطه بقعه امام زادگان به چشم می خورد و نیروهای انتظامی و پلیس راه، به تامین نظم و امنیت تردد خودروها و مردم مشغول بودند.
 
امام جمعه آستارا در جمع عزاداران گفت: پیاده روی به عشق امام حسین (ع) در اربعین، ثواب زیادی دارد و حضور شهروندان آستارا و لوندویل در این برنامه معنوی چشمگیر است.
 
حجت الاسلام کاظم حافظ نیا افزود: امام حسین (ع) در راه اسلام از جان، مال و فرزندان خود گذشت و روز به روز بر خیل عاشقان و پیروان آن حضرت افزوده می شود.
 
وی بیان کرد: عشق اهل بیت (ع) عامل وحدت و یکپارچگی مردم است و حرارت این عشق هرگز در قلب مومنان حقیقی سرد و خاموش نمی شود..

منبع : گیلان 24

برچسب ها : اربعین حسینی عزدارای گیلان میدان شهدای ذهاب رشت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است