مدیرکل بهزیستی استان گیلان، ۲۶مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۹

افزایش هزینه ها آسایش سالمندان را مختل کرده است

مدیرکل بهزیستی استان گیلان گفت: بالا رفتن هزینه‌های درمان و تجویز داروهایی که دارای عوارض شنوایی و سکته مغزی و قلبی هستند آسایش سالمندان را سلب کرده است.

حسین نحوی‌نژاد پیش از خطبه‌های نماز جمعه در مصلی امام خمینی(ره) رشت اظهار داشت: میزان نیازمندی‌ها و مطالبات در بخش‌ معلولیت جسمی زیاد است و انتظار می‌رود که تمامی مسئولان و شهروندان در زمینه کمک به کسانی که دچار چنین مشکلاتی هستند تلاش و همیاری داشته باشند.
 
مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اشاره به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان گفت: ناشنوایان همواره از یک مشکل مضاعف رنج می‌برند که معلولیت پنهان نامیده می‌شود و از جایی که معلولیت شنیداری و گفتاری جزء سخترین معلولیت‌ها است باید میزان کمک‌ به آنها و حس همدلی بیشتر شود.
 
 نحوی‌نژاد با بیان اینک امروز 60 تا 70 درصد کسانی که دچار مشکلات شنیداری و نابینایی هستند تحت کنترل و درمان قرار می‌گیرند، افزود: امروز معاینات بینایی و شنیداری نوزادان از بدو تولد انجام می‌شود تا در آینده دچار مشکل نشوند
وی با اشاره به اینکه سال گذشته معاینات شنیداری و بینایی 24 هزار نوزاد در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی گیلان با دستگاه‌های پیشرفته انجام شد، خاطرنشان کرد: طی این سال‌ها کودکان خردسال بسیاری در راستای درمان مشکلات شنیداری و بینایی تحت عمل جراحی قرار گرفتند.
 
مدیرکل بهزیستی استان گیلان به راه‌های ارتباطی ناشنوایان اشاره کرد و افزود: "زبان اشاره" یکی از راه‌های ارتباطی مهم ناشنوایان با دیگران است بنابراین آموزش افرادی برای برقراری ارتباط با ناشنوایان در شعب بانک‌ها، ثبت‌ اسناد، دستگاه‌های دولتی، کلانتری‌ها و مکان‌های پرتردد ضروری است.
 
نحوی‌نژاد با اشاره به مناسبت روز جهانی سالمندان عنوان کرد: آمار زاد و ولد و رشد جمعیت در استان گیلان نسبت به سایر استان‌ها بسیار کم است که این مساله موجب شده که گیلان به عنوان پیرترین و سالمندترین استان کشور تلقی شود تا جایی که جمعیت سالمندی در گیلان به رشد 13درصدی رسید.
 
وی با تأکید بر اینکه سالمندان پس از سال‌ها خدمت و بازنشستگی نیاز به آرامش در کنار خانواده دارند گفت: امروز یکی از مسائلی که موجب ناراحتی و سلب آرامش سالمندان شده در حقیقت بالا رفتن هزینه‌های درمان و تجویز داروهایی بوده که دارای عوارض ناشنوایی، سکته مغزی و قلبی و اختلال گفتاری و شنیداری و آلزایمر برای آنان است.
 
مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اشاره به لزوم ارتقاء فرهنگ نگهداری و مراقبت از بدن و سلامت روان در جامعه تصریح کرد: مصرف روغن‌های جامد، فست فود، مصرف بیش از اندازه نمک و مشاهده بیش از حد تلویزیون موجب افزایش بیماری‌های آلزایمر در سالمندان شده است.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مدیر کل بهزیستی گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است