سرمقاله،

طغیان رودخانه ها و مقابله با بحران

یکشنبه 21 مهر ماه بارندگی شبانه نسبتا شدیدی در مناطقی از استان به خصوص در نواحی غرب " شهرستان های صومعه سرا، شفت و تالش" و شرق گیلان " شهرستانهای املش ، رودسر" بارید و این در شرایطی بود که هواشناسی از دو روز قبل هشدارهای لازم را داده بود. مسئولان استان و شهرستان های سراسر گیلان هم اعلام کردند، آمادگی های لازم برای مقابله با بحران وجود دارد، اما.....


حضور برخی فرماندارها این شهرستان ها و پیشاپیش آنها جمعیت هلال احمر، پلیس  و بخشداریها و دهیاران درصحنه محسوس بود اما کارآمدی حضوری برای گرفتاران در سیلاب و راه بندان های محسوس نبود!!؟.
 
گرچه در املش حدود 170 میلی متر و در غرب استان هم بیش از 75 میلی متر باران در مدت کوتاهی بارید و چون بیشتر بارندگی درارتفاعات بود ، حجم زیاد آب با سرعت به سمت جلگه حرکت و موجب طغیان رودخانه ها شدو ستاد بحران و مقابله کنندگان با بحران ها در این روزها و ساعت های باید خودشان را نشان دهند.
 
نویسنده شخصا از ساعت 9 و نیم تا 12 و نیم در ورودی دهستان چینیجان شهرستان رودسر که یک ترافیک راکد دو یا سه کیلومتری از سمت شلمان به طرف رودسر تشکیل شده بود، مردم از حضور نیروهای مقابله با بحران برای باز کردن بزرگراه اعتراض داشتند و می گفتند، نیروهای امدادی و نظام دهند باید در چنین نواحی که بحران ایجاد شده از اولین ساعات بامداد حضور داشته و خودروها را هدایت می کردند. تعدادی از راننده ها هم به حقوق دیگر ان تجاوز می کردند و نزدیک پل یک کلاف پیچیده تشکیل شده بود که به آسانی قابل باز شدن بود.
بسیاری از راننده های که در رودسر و مناطق اطراف  کار و زندگی داشتند عملا نتوانستند مسیر را ادامه داده و به مرکز استان مراجعت کردند و گروه بیشتری هم منتظر ماندند. به راستی شیوه مقابله با بحران اینگونه است که مسئولان ابراز می دارند.؟  برای مقابله با بحران اول باید امکانات لازم وجود داشته و نیروهای از ساعتها قبل در آمادگی کامل باشند.
مردم حاضر در ترافیک همین منطقه اظهار می کردند، اگر برف سنگین بیاید و مردم شهر و روستا چند روز محاصره باشند یا با هر طغیان رودخانه و سیلاب محدودی نظام زندگی شان به هم بریزد ، مقابله با بحران چه مفهومی دارد. 
البته که نباید زحمات دست اندر کاران را نادیده گرفت اما در کوران بارش باران ها و برف طی روزها و هفته های آینده قرار گرفته ایم و لذا توجه به حضور به هنگام ، گشودن راههای مواصلاتی " مگر آنکه پل تخریب شده باشد" ، داشتن امکانات لازم باید اولین دغدغه دستگاه های امداد رسان باشد به ویژه آنکه سازمان ها و نهادهای امداد رسان تجربه ای چهل ساله دارند و نباید با هر باران شدید و برف سنگینی غافلگیر شوند. انشاء الله
 
مدیر مسئول

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سرمقاله،طغیان رودخانه ها و مقابله با بحران

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است