برای توسعه یافتگی رشت، ۱۹مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵

آقای شهردار فقط 2 اقدام موثر انجام دهید

رشت مرکز استان گیلان شهری بسیار زیبا با ترکیبی عالی از طبیعت فوق العاده، اثار و ابنیه تاریخی متنوع، بازارهای قدیمی و خوراکیهای بی نظیر که در یونسکو به شهر خلاق خوراکی ها ثبت شده، حتما و قطعا لیاقت و شایستگی بسیار بیش از این ها دارد.

این شهر عقب نگه داشته شده به علت و علل گوناگون با بافت های قدیمی گسترده فاقد امکانات، شهری فاقد زیر ساخت های موثر که رفاه شهروندان را به ارمغان آورده باشد، شایسته رسیدگی ویژه است، به شرط آنکه شوراهای شهر مقتدر، تیز بین ، بدون چشم داشت، پاکدست و صاحب نفوذی در افکار عمومی داشته و از مسیر انتخاب چنین شورایی شهردارانی توانمند، مدیر و مدبر عهده دار مسئولیت طولانی مدت شوند.
اینکه شورای کنونی چنین ویژگی بایسته  و شاخصی دارد یا خیر باید نظر شهروندان، صاحبان نظر و دست اندرکاران رسانه ها را جویا شد، اما با مطالعه ای که در احوالات حاج محمدی شهردار کنونی داشتم از همان ابتدا در تحلیل ها و سرمقاله ها نوشتم که این چهره " شهردار کنونی" باید حمایت شود. نباید مدیران اجرایی، نمایندگان مجلس، اعضای یازده نفره شورای شهر رشت و افراد صاحب نفوذ برای منافع فردی سهم خواهی داشته باشند، اگر خواهان آبادانی و توسعه شهرشان هستند.
در عین حال با همه تلاش ها به نظر می رسد شهر رشت به علت کمبود بودجه و عدم همکاری های شایسته مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی و مدیریت شهری در حد و قواره خود ظاهر نشده و مردم از این عقب ماندگیها و عدم توسعه یافتگی گله مندند.
با این اوضاع و احوال به شهردار مردمی شهر رشت که هر جمعه در جایگاه نماز جمعه رشت میز خدمت برپا می کند، یک توصیه برادرانه دارم و آن هم اینکه،  آقای دکتر حاج محمدی شما چنانچه فقط به دو کار مهم  و اساسی در رشت برسید با توجه به تحریم ها و مشکلات اعتباری و دیگر مسائل حاشیه ای به وظایف خود عمل کرده و برای شهروندان کفایت می کند.
نخست آنکه خیابان ها ومعابر عمومی شهر را همانگونه که در روزهای نخست مسئولیت تعهد کردید که نهضت اسفالت به راه می اندازید و اکنون در استانه فصل باران و سرما قرار داریم و این نهضت  شروع نشده !" با جدیت این خواسته ی به حق  شهروندان را دنبال کنید تا هر روز صبح و عصر برای آمدن سر کار و برگشتن به محل زندگی روح و روانشان دچار تنش و به هم ریختگی نشود.

.
بحران زیست محیطی با سلامت مردم عجین است
اقدام دوم حل بحران محیط زیست شهر رشت که شامل جمع آوری اصولی و سریع زباله ها در منطقه زیبای سراوان، تاسیس زباله سوز مناسب که حجم 700 تا 800 تنی زباله روزانه شهرستان را بسوزاند و به موازات آن حل مشکل آلودگی های کم نظیر و بحران زای  رودخانه های زرجوب و گوهر رود است که بوی تعفن و گندیدگی آب جاری در آن صدها و هزاران نفر ساکنان حاشیه رودخانه ها را به بیماری های گوناگون مبتلا کرده است.آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که هم اکنون ارتفاع زباله در منطقه سراوان به بیش از 130 متر و سطح آن به چندین هکتار رسیده است که شیرابه این حجم زباله زندگی مردم مرکز استان را مورد تهدید قرار داده است.
به همین روی توجه سریع و پرشتاب به موضوع محیط زیست و سلامت مردم خوب این شهر پر جمعیت و متراکم باید اولویت نخست و دلسوزانه ، پیگیرانه باشد و بی تردید کوتاهی در این حوزه نا بخشودنی است. در عین حال هر مدیر و مسئول و جریان و تشکلی که در این عرصه با مدیریت شهری و شخص شهردار همکاری و همدلی نداشته باشد به حقوق مردم خیانت کرده است و بس.
.
آقای شهردار ، اگر روح و روان مردم بر اثر ناهواری های مکرر ، چاله های اعصاب خورد کن و معابر غیر مهندسی خیابان ها و کوچه ها دچار تنش می شود و زباله ها و  دو رودخانه مشهور آلاینده شدید سلامت مردم را به خطر انداخته است، به نظر می رسد سرمایه گذاری حداقل در کوتاه مدت در دیگر بخش ها به هیچ وجه جایز نیست به خصوص آنکه بحث و بررسی در باره تراموا، پارک آّبی، سرمایه گذاری در حوزه بازی و تفریح امری کاملا غیر ضروری است. مدیریت شهری رشت هر زمان به آسفالت معابر و مشکل محیط زیست رسیدگی کرد می تواند به سایر امور برسد و شهروندان هم انتظاری غیر از این ندارند.
از نمایندگان مردم شهرستان رشت در خانه ملت، استاندار ، مدیران اقتصادی به خصوص رئیس سازمان برنامه و بودجه، اقتصادی و دارایی ، نماینده ولی فقیه ، افراد خیر ومدیران رسانه ها  در خواست می شود برای حل این دو مشکل اساسی در شهر رشت به شهردار و مدیریت شهری کمک کنند،  زیرا با توجه به بدهی بیش از 500 هزار میلیارد تومانی شهرداری و در آمدزایی محدود بدون همراهی و همدلی مشکلات و معضلات مرکز استان گیلان همچنان گسترده تر و غیر قابل حل خواهد ماند.
مجید محمدپور
نویسنده، روزنامه نگاه و استاد علوم ارتباطات

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رشت شهردار توسعه یافتگی مدیریت شهری زباله ها آلودگی رودخانه ها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است