توسط مسئولان آستارا،

بنیانگذار شعر فرانو ایران تجلیل شد

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه ی واکنش: " http://gilan24.ir جمعی از مسئولان آستارا با حضور در منزل اکبر اکسیر بنیانگذار سبک شعر فرانوی ایران از سالها فعالیت ادبی وی قدردانی کرده و کسب نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به او تبریک گفتند.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا روز چهارشنبه در این آیین کسب نشان درجه یک هنری را به پدر شعر فرانوی ایران تبریک گفت و افزود : وجود شخصیت های چون اکبر اکسیر باعث مباهات مردم آستارا و گیلان است.
 
شاپور تشرینی بیان کرد : آستارا به لحاظ فرهنگی در طول تاریخ پیشنه غنی و باسابقه ای دارد و شخصیت های بسیار خوبی همچون اکسیر را در این عرصه به جامعه ایران معرفی کرده است.
 
شهردار آستارا نیز اکسیر را سمبل فرهنگی آستارا دانست و گفت : این چهره فرهیخته سالهای متمادی در این شهرستان در رشته ادبیات به تدریس مشغول بوده و در عرصه تعلیم و تربیت دانش آموزان زحمات زیادی کشیده است.
 
جواد معیتی خاطرنشان کرد : وجود ارزشمند چنین اساتیدی در آستارا باعث رشد و اعتلای فرهنگی شهر می شود و همه ما باید همیشه قدردان آنها باشیم.
 
رئیس شورای اسلامی شهر آستارا هم گفت :  حمایت و تجلیل از چهره های ماندگار فرهنگی شهر آستارا ضروری بوده و آنها باید به عنوان الگو به نسل جوان معرفی شوند.
 
فرهاد محسنی در پایان افزود : نامگذاری خیابانی به نام اکسیر در شورای شهر آستارا مصوب شده و با همکاری شهرداری به زودی عملیاتی خواهد شد.
 
 
به گفته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان درجه یک هنری که به تازگی از سوی این وزارتخانه به اکبر اکسیر اعطا شده معادل مدرک دکتری است و این گواهینامه هنری ، توسط شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور، براساس تجربه و فعالیت تخصصی و حرفه‌ای هنرمندان و با تکیه بر توانایی‌های هنری آنان اعطا می شود.
 
اکبر اکسیر متولد ۱۳۳۲ در آستارا -شاعر، آموزگار بازنشسته زبان و ادبیات فارسی، گرافیست، طنزپرداز معاصر ایرانی و صاحب نظریه شعر فرانو است؛ مجموعه شعرهای در سوگ سپیداران، بفرمایید بنشینید صندلی عزیز، زنبورهای عسل دیابت گرفته‌اند، پسته لال سکوت دندان شکن است، ملخ‌های حاصلخیز، مالاریا، ما کو تا اونا شیم و من هارا شورا هارا ، برخی از آثار اوست.
 
سید محمدرضا رشیدی

منبع : گیلان 24

برچسب ها : بنیانگذار شعر فرانو ایران تجلیل

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است