به قول آن مسئول»، در کشور چه خبره !!

ویژه خواری فرزندان هیات های علمی" دستاورد نو"

در یک منطقه مرزی در رشته دامپزشکی با رتبه شش یا هفت هزار و بالاتر به سفارش پدر و مادر دانشگاهی که یکی هیات علمی و دیگری مدرس است، پذیرش شده است. بعد از یک ترم به بهترین دانشگاه پزشکی منتقل و به همین سادگی تغییر رشته داد.!


مردم در تماس های خود با رسانه های اعلام کرده اند که ایکاش فقط همین یک مورد بود ، اما این ویژه خواری یک امتیاز برای اعضای هیات علمی دانشگاه های کشوربراساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره وزارت زاهدی بعنوان وزیر علوم است. زاهدی هم اکنون نماینده مجلس است و حیرت انگیز انکه از این طرح دفاع کرده و اظهار می دارد، تعداد این افراد معدود است و اشکالی در آن نمی بیند.!
چند سال پیشتر در همین کشورما تصویب شده بود که به کارکنان مخابرات یک خط و دستگاه تلفن ، به کارمندان بانکها وام های خاص با بهره های کم، به دیگر سازمان های که کارمند و کارگری دارند امتیازهای ویژه بدهند.  در حالی که همه کارمند و کارگر در همین جغرافیا و از در آمدهای همین کشور هستند.!  این دستاورد جدید و تاسف بار یعنی امتیاز ویژه برای تغییر رشته به پزشکی آنهم برای افرادی که شایستگی آن را ندارند دیگر قابل تحمل نیست چرا که ما و شما باید هنگام بیماری جان عزیزمان را به دست همین آقا یا خانم دکتری بدهیم که .....!!؟
چند روز قبل از انتشار خبر تغییر رشته برای فرزندان هیات های علمی دانشگاه های و موسسات آموزش عالی در کمال ناباوری فروش صندلی های رشته پزشکی در رسانه های کشور خبر ساز شد و اینکه با 500 میلیون تومان می توان یک صندلی رشته پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی خریداری کرد. عده ای تکذیب و برخی با توضحاتی تایید کردند و ماجرا هم چنان ادامه دارد.
اینجاست که به یاد اظهارات آن مدیر سابق کشور می افتم که می گفت: " اقا جان چه خبره، تو این کشور چه خبره.....!؟
بر سیستم بانکی که نظارتی نداریم و وام های چند ده، صد و هزار میلیاردی حتی بدون دریافت یک فتوکپی شناسنامه به ژن های خوب ، آقا زاده ها و نزدیکان مقام ها پرادخت می شود، اما بودجه و اعتبار برای وام 10 میلیونی  یک زوج جوان از قشر کم در آمد موجود نیست.!
صنعت خودرو رو به فلاکت است و ماشین های ساخته می شود که سالانه جان 17 تا 18 هزار نفر گرفته می شود و همین ماشین های بی کیفیت با کمبود قطعات مواجه هستند و هزاران ، هزار در توقفگاه ها خاک می خورند و قیمت چنین تولیدات بی کیفیتی که بعضی شان مثلا تولید ملی هم هستند ظرف کمتر از یک سال سه تا چهار برابر می شود، باز هم نظارتی در کار نیست.
بدون توجه به فرمان هشت ماده ای رهبر معظم انقلاب مبنی بر مبارزه قاطع با مفاسد اقتصادی، اختلاس های چند هزار میلیاردی می شود، مدیران با درصد بالای 99 درصد از جناح خاص و وابستگی ها منصوب می شوند که برخی شان توان اداره منزل خود را ندارند، رانت خواری های گسترده،  عدم رسیدگی به جانبازان عزیز، تداوم حضور بازنشسته ها در مشاغل شرکت های پولدار وابسته به دولت مانند مناطق آزاد و شستا وابسته به تامین اجتماعی ، بیکاری مستمر جوان های خوب این سرزمین و نظایر آن رصد نمی شود.  - به راستی چه خبر است.!
مردم ما اگر ناراحت و عصبی شده اند، از این بی تدبیری ها ، عدم نظارت ها ، شعار دادن های بی عمل ، رانت خواری ها، باند و جناح بازی ها  و البته تبعیض های مکرر و مستمر ناراحتند و راه چاره و حل مساله فقط و فقط بستن گلوگاه های  فساد و رانت و باند بازی و رشوه خواری و مهم تر نظارت و نظارت مقتدرانه است.
رئیس جدید دستگاه قضایی حرکت نوینی را در دو ، سه ماه اخیر در این عرصه آغازکرده است و به اظهار خود ایشان این حرکت نباید مقطعی و موردی باشد و باید تداوم یافته و اطلاع رسانی و شفاف سازی شود.
باید طی یک سال آینده به جایی برسیم که افکار عمومی بگویند، الحمدالله دیگر از رانت و رشوه و بی عدالتی و جناح بازی  و تبعیض خبری نیست و هر کسی شایسته و پاکدست است " مسئولیتی دارد" .
باید با قدرت اموال همه مدیران کشور در چهل سال اخیر و حتی  در صورت انمکان قبل از پیروزی انقلاب حسابرسی شود و آن بخشی  از ثروت اندوزی های افسانه ای که از راههای نادرست و ویژه خواری ها جمع آوری شده به بیت المال باز گردد و به هیچ کسی حتی در دفتر روسای قوای سه گانه و روسای قوای قبلی و فعلی رحم نشود. همه سازمان های دولتی و نهادهای انقلابی و مجموعه های وابسته به حاکمیت به شدت و جدیت مشمول این برنامه نظارتی و حسابرسی شوند و تنها در این صورت است که افکار عمومی نفس راحتی خواهند کشید " حتی اگر مردم به نان شب شان هم محتاج باشند.
  مجید محمدپور  
        نویسنده، روزنامه نگار و  استاد علوم ارتباطات

منبع : گیلان 24

برچسب ها : ویژه خواری فرزندان هیات های علمی " دستاورد نو"

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است