۱۵مهر ۱۳۹۸ ساعت ۹:۴۲

معاون غذا و داروی گیلان مقام اول کشور را کسب کرد

برخی رسانه ها از روی نا آگاهی و بدون مطالعه، انتصاب دکتر زهرا حصاری در معاونت غذا و دارو را به شغل پدر وی در قوه قضاییه کشور ربط می دادند

خانم دکتر متولد 1365  است و با رتبه ۲۰۰  کنکور سراسری در رشته تجربی، دارای تحصیلات دکترای عمومی داروسازی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتری تخصصی فارماسیوتیکس از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.
 
آنچه که در انتصاب دکتر زهرا حصاری جالب به نظر می رسدکاندید شدن وی در یک مصاحبه سخت با دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک برای عضویت در هیئت علمی این دانشگاه بود. رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با کسانی که متقاضی عضویت در هیئت علمی بودند شخصا و سختگیرانه مصاحبه می نمود و دکتر حصاری هرگز فکر نمی کرد در چنین مصاحبه ای ، کاندید مدیریت معاونت معاونت غذا و دارو  شود.
 
این مدیر جوان و  عضو هیئت علمی گروه فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی استان گیلان توانست در مدت 27 ماه فعالیت ، عملکرد قابل قبولی ارائه دهد تا جاییکه دکتر یوسف زاده در خصوص عملکرد معاونت غذا و دارو در دوران مدیریت دکتر حصاری می گفت: این مدیر جوان با بهره گیری از روش های علمی، الگوهای ارزشمندی برای حل نابسامانی های دارو و تجهیزات به کارگرفت که می تواند  راه حل مناسبی برای رفع چالشها در این حوزه، برای کشور باشد.
 
معاونت غذا و داروی استان گیلان پیش از حضور دکتر حصاری، در برنامه پایش عملیاتی وزارت بهداشت،  رتبه 27 دانشگاه های علوم پزشکی کشور را در سال  1395  کسب کرد و پس از حضور این مدیر جوان ، رتبه این معاونت در سالهای 96-97  و سه ماهه اول 98 به 14 – 4 و رتبه یک ارتقاء پیدا کرد.  
 
ارائه ایده و همکاری در ساخت سامانه یکپارچه نظارت و تامین اقلام دارویی و ملزومات مصرفی با نام بومی سیماد درفک یکی از افتخارات این معاونت است که تقدیر سازمان غذا و دارو را  به عنوان تجربه برتر دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در پی داشت.
 
بر اساس مصاحبه دکتر محمد تقی آشوبی معاون سابق توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، سامانه سیماد درفک با کمک به فرایند خرید متمرکز دارو و ملزومات مصرفی دانشگاه توانست حجم بدهی های این بخش را  از مبلغ 300 میلیارد تومان در طول سالهای 95-91 به حدود 100 میلیارد تومان در ابتدای سال 98  کاهش دهد.
 
حصاری همچنین برای اولین بار در تاریخ فعالیت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان توانست حدود 40 میلیارد ریال طی سال های 96 و 97 در دارو و ملزومات مصرفی با استفاده از  آفرها صرفه جویی کند در صورتی که پیش از این هیچ آماری از آفر  در بیمارستان ها، وجود ندارد.
 
فرآیند خرید متمرکز در شرایطی توانست بدهیها را کاهش دهد و صرفه جویی کند که تحریمها و افزایش قیمت دلار، قیمت دارو و ملزومات مصرفی را به شدت افزایش داد و از سویی دیگر به دلیل گران شدن  هزینه های درمان و کاهش درآمد خانوار ، تعداد مراجعین برای استفاده از خدمات درمان دولتی بطور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرد.
 
تاسیس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان یکی دیگر از اقدامات قابل توجه این مدیر جوان بود. این اداره علیرغم گذشت یک و نیم سال از دستور تاسیس، تا تیرماه سال 96  افتتاح نشده بود.
 
بازدید از عطاری ها و گیاهان دارویی، باشگاه های ورزشی، واحدهای تولیدی و توزیع داروهای مکمل، نظارت و تامین شیرخشک های متابولیک و یارانه ای برای بیماران خاص، تشکیل بانک اطلاعاتی جامع الکترونیکی و فیزیکی از عطاری های سطح استان برای اولین بار، برگزاری دوره های متعدد آموزشی جهت افزایش آگاهی مردم و جامعه هدف از نحوه فعالیت عطاری ها و باشگاه های ورزشی و نحوه شناسایی و مصرف مکمل های ورزشی سالم، انجام طرح های پژوهشی در زمینه ی فرآورده های طبیعی و سنتی استان گیلان، از جمله اقدامات این اداره طی سال 1396 تا 1398 بود.
 
 کمک به کاهش بیماری های غیر واگیر (NCD) با کاهش عناصر غذایی پرخطر در محصولات تولیدی استان با اجرای موفق پروژه کاهش قند، نمک و اسید چرب ترانس در کلوچه، دوغ و روغن سرخ کردنی و ادامه پروژه فوق بصورت گسترده تر در سال 98 ، از دیگر اقدامات در طول 27 ماه فعالیت دکتر حصاری است.
 
لازم به یادآوری است کاهش عناصر پرخطر در مورد اسید چرب ترانس بصورت کشوری انجام می گرفت اما در قالب پروژه تی به همراه نمک و شکر در استان گیلان، برای اولین بار در کشور انجام شد .
 
بررسی ها نشان می دهد امتیاز برگزاری کمیسیون ماده ۲۰ در امور دارو ، مهم ترین مرجع مربوط به امور داروخانه ها در هر دانشگاه علوم پزشکی می باشد که به دلیل تخلفات یا اشتباهات قانونی،  در زمان مدیریت دو معاون سابق اسبق غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به مازندران و قزوین سپرده شد اما در زمان مدیریت دکتر زهرا حصاری نه تنها امتیاز آن از گیلان گرفته نشد بلکه حتی یک مورد تذکر یا اشکال هم در این راستا از سوی سازمان غذا و دارو اعلام نگردید.
 
تشدید نظارت بر فعالیت واحدهای ارائه محصولات و خدمات سلامت محور، کمک به رونق تولید از طریق افزایش سرعت فرایندهای اداری صدور مجوز و کاهش زمان انتظار ارباب رجوع، تاسیس مرکز تحقیقات غذا و داروی گیلان که پیش از این هیچ گونه فعالیت پژوهشی در این معاونت صورت نمی پذیرفت، ارتقای سطح کیفی و کمی آزمایشگاه جامع کنترل معاونت غذا و دارو و رایزنی با آزمایشگاه مرکزی سازمان غذا و دارو جهت انتخاب گیلان به عنوان قطب مرجع کشوری  انجام آزمون های کمی و کیفی تراریخته در سال 98  و  افزایش همکاری های برون سازمانی از دیگر اقدامات این مدیر جوان و تحصیلکرده در 27ماه می باشد.
 
البته با توجه به شرایط اقتصادی کشور و کمبود اعتبارات ممکن است اشکالاتی هم در عملکرد این معاونت وجود داشته باشد اما مردم استان گیلان از معاون جدید غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان انتظار دارند تا در دوران مدیریت خود، در خصوص مواردی چون افتتاح سامانه سیماد درفک بصورت رسمی  و اجرا در کشور ،  ثبات رتبه معاونت غذا و داروی گیلان در رتبه های اول تا سوم کشوری،  نظارت جدی تر بر منطقی سازی مصرف دارو در بیمارستان ها با استفاده از سامانه های سیماد درفک و گیل اوخان، پیگیری جدی در زمینه ی تدوین دستورالعمل های مربوط به کارخانجات چای و صنایع وابسته توسط این معاونت در گیلان، پیگیری جدی ارتقا توان آزمایشگاه جامع معاونت غذا و دارو و انتخاب استان گیلان  به عنوان قطب آزمون های تراریخته ی کشور (بصورت کمی و کیفی) را در دستور کار خود قرار دهد.
 
متاسفانه در سال های گذشته حضور فعال مسئول فنی داروساز جهت ارائه مشاوره دارویی به مراجعه کنندگان در داروخانه های گیلان به ویژه در ساعات عصر و شب، بسیار کم رنگ بود که با فعالیت منظم و صحیح تیم نظارت بر عملکرد داروخانه ها در دوران مدیریت دکتر زهرا حصاری ، در حال حاضر غالب مسئولین فنی در داروخانه حاضر بوده و در صورت عدم امکان حضور در داروخانه برای معرفی قائم مقام اقدام می نمایند. لازم به یادآوری است یکی دیگر از مطالبات به حق  مردم از  مدیر جدید معاونت غذا و داروی این دانشگاه ، ادامه حضور فعال مسئولان فنی داروساز در دارو خانه ها می باشد
اسرار امروز/ حسن سامری.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : دانشگاه علوم پزشکی گیلان دکتر حصاری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است