کتابخانه مرکزی رشت غم بزرگ فرهنگی ماست

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه واکنش: " http://gilan24.ir مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره پروژه های در دست احداث در هفت شهرستان تصریح کرد: کتابخانه مرکزی رشت غم بزرگ فرهنگی ماست.

پریسا کرمی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان که در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه گیلان در مجموع 99 باب کتابخانه شامل 82 باب کتابخانه نهادی، 16 باب کتابخانه مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل دارد، اظهار کرد: حدود 70 هزار نفر عضو این کتابخانه ها هستند.
 
وی موجودی کتابخانه های عمومی گیلان را حدود 1.5 میلیون جلد کتاب دانست و افزود: شاخص مطلوب کتاب پنج میلیون و 460 میلیون جلد است که کتابخانه های استان حدود چهار میلیون جلد با کمبود مواجه هستند.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان زیربنای فضای مطالعه در استان را 27 هزار و 268 مترمربع دانست و تصریح کرد: به ازای هر یکصد نفر باید 5.25 مترمربع فضا زیربنا داشته باشیم که این میزان برای گیلان 2.16 مترمربع است.
 
این مسئول فرهنگی با بیان اینکه امروزه کتابخانه ها از حالت صرفا بده و بستان کتاب خارج شده است، گفت: کتابخانه های عمومی نقش فرهنگی و اجتماعی دارند.
 
وی نوسازی و بهینه سازی فضاها و امکانات را یکی از سیاست های راهبردی نهاد کتابخانه های عمومی دانست و عنوان کرد: مدیریت توسعه کتابخانه های عمومی و افزایش دسترسی مخاطبان به کتاب در دستور کار قرار دارد لذا اولویت نهاد کتابخانه های عمومی در استان اتمام طرح های کتابخانه ای دارای بیش از 90 درصد پیشرفت است.
 
کرمی با تاکید بر لزوم نوسازی، بهسازی و استانداردسازی فضاهای کتابخانه ای به ویژه در مناطق محروم، متذکر شد: ایجاد فضاهای کتابخانه ای استاندارد در شهرهای فاقد کتابخانه عمومی به شرط تامین اعتبار ساخت و تجهیز از سوی خیران و یا کمک های ملی و استانی انجام می شود.
 
وی با بیان اینکه جامعه کتابخوان در گرو کودکان کتابخوان امروز است، خاطرنشان کرد: بهبود کیفیت خدمات کتابخانه های عمومی برای کودکان و نوجوانان در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم لذت خوانش را در کودکان ایجاد کنیم. در این راستا دو کتابخانه سیار در رشت و منطقه آزاد انزلی راه اندازی شده است.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از دسترسی 25 باب از کتابخانه های عمومی استان به وای.فای رایگان خبر داد و اضافه کرد: یکی از شاخص های کتابخانه ای ایجاد زمینه مناسب جهت دسترسی آسان به کتاب است لذا نرم افزار جامع مدیریت کتابخانه ها(سامان) امکان امانت، عضویت سراسری و جستجوی کتاب در کلیه کتابخانه های کشور را برای کاربران فراهم می کند.
 
وی کتابخانه عمومی را تنها مرکز فرهنگی برخی از روستاها و بخش ها دانست و یادآور شد: سال گذشته 265 جلد کتاب به مبلغ 66 میلیون تومان خریداری کردیم. همچنین به منظور حمایت از منابع بومی 492 جلد به مبلغ 12 میلیون تومان خریداری شد. 40 هزار و 504 عنوان کتاب نیز به صورت رایگان طی سال گذشته جذب شد.
 
کرمی از اجرای طرح انتخاب کتابدار با رویکرد افزایش نقش اعضا و کتابداران در انتخاب منابع خبر داد و گفت: ارتقا و توسعه آموزش های مهارتی کاربران کتابخانه های عمومی با رویکرد تقویت کسب و کارهای کوچک و رونق تولید و ارتقا و توسعه آموزش سواد اجتماعی جزو برنامه های فرهنگی و اجتماعی نهاد کتابخانه های عمومی است.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : کتابخانه مرکزی گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است