وزیر صمت:برنج های وارداتی به شالیکاران آسیب نمی زند

آقای وزیر شالیکاران آسیب دیدند

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه واکنش:http://gilan24.ir" وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در خصوص برنج های وارد شده به کشور، برنجکاران داخلی نگران نباشند، تدبیر لازم اندیشیده شده است.

رضا رحمانی در جلسه نشست فعالان اقتصادی گیلان که در سالن الغدیر استانداری گیلان در حال برگزاری است، گفت: حضور پرشور صنعتگران در این جلسه پشتوانه مهمی برای ما محسوب می شود.
رحمانی درخصوص واردات برنج گفت: ما امسال شرایط تحریم داریم و واردات کالاهای اساسی بیشتر بوده و این نشان از تدبیر است تا در برخی کالاها حتما ذخایر استراتژیک داشته باشیم.
وی افزود: برنج یکی از کالاهای پرمصرف کشور است و ما برنج های وارداتی را در انبارها ذخیره می کنیم تا در مواقع مقتضی توزیع شود.
وزیر صمت گفت: نگرانی وجود ندارد و قیمت بازار برنج هم اکنون به نفع برنجکار است. و ما پیگیر هستیم تا تولیدکنندگان برنج داخل کشور آسیب نبینند.
نگاه رسانه:
آقای وزیر گویا گزارش های دقیقی به شما نداده اند چرا که شالیکاران شمال اسیب لازم را در فصلی که باید محصول خود را به بازار عرضه می کردند، متحمل شدند.
مدیر مسئول رسانه که خود از بازار برنج رشت و شهرستان های شرق گیلان گزارشی تهیه کرده است ، اعلام کرد: قیمت برنج تولید داخلی در دو هفته اخیر با وارادات و توزیع فراوان به طرق مختلف در بازار حداقل کیلویی 2 تا 3 هزار تومان در کیلو کاهش یافته است.  در حال حاضر همین قیمت حداقلی که شاید هزینه های کاشت ، داشت و برداشت هم نمی شود تقریبا خریدار ندارد و برنج دردست کشاورز یا عرضه کنندگان دربازار برای گران تر شدن باقی مانده است و استقبال از برنج واراتی رو به افزایش است.
این کار استقلال کشاورزی و تولید داخلی را نابود می کند چرا که بخش بزرگی از کشاورزان زمین های خود را به علت عدم صرفه اقتصادی فروخته و روانه شهرها می شوند. این سیاست باید تا دیر نشده به شکلی اساسی تغییر کند و از تولید کننده نه در شعار که در عمل حمایت شود که فردا بسیار دیر است.
.
آقای وزیر به این آمار توجه داشته باشید.
 
در حالی که قیمت برنج های هاشمی درجه یک، دمسیاه ، صدری و علی کاظمی در این بازارها طی روزهای پایانی شهریور ماه خرید توسط عرضه کنندگان هر کیلوگرم بین 21 تا 23 هزار تومان بود ، امروز جمعه با کاهش ده درصدی این نرخ به 18 تا 19 هزار تومان رسید.  
اقای خوش خوی عرضه کننده برنج در بازار برنج فروشان خیابان فلسطین رشت دراین باره می گوید: قیمت انواع برنج برای خرید توسط الافان و فروش به مشتری به شرح زیراست.  
نوع برنج                 قیمت خرید از کشاورز                قیمت فروش به مصرف کننده  
هاشمی درجه 1              19 تا 19500تومان                         20 تا 20500 تومان  
صدری  "                   23 تا 23500 تومان                        24 تا 24000 تومان  
دمسیاه "                     26 تا 27000تومان                         29000 تومان  
قیمت برنج های دودی هاشمی، صدری ، دمسیاه دودی هم به علت هزینه عمل آوری کیلویی 2 تا 2500  
تومان گرانتر عرضه می شود. برنج علی کاظمی هم با 500 تا یکهزار تومان ارزانتر از برنج هاشمی خرید و فروش می شود
.  
خوش خوی تصریح کرد: برنج سال گذشته از انواع مختلف نسبت به برنج محصول تازه امسال هم یک تا دو هزار تومان گرانتر فروخته می شود. این فروشنده با سابقه تصریح کرد، درهفته ها و ماههای آینده قیمت برنج بطور قطع و یقین گران تر می شود
مدیر مسئول  .

منبع : گیلان 24

برچسب ها : وزیر صنعت شالیکاران قیمت ها آسیب نشریه واکنش مدیر مسئول گزارش میدانی بازار برنج رشت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است