شهردار رشت:

تملک زمین زباله سوز 4 سال طول کشید

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه ی منطقه ای واکنش: http://gilan24.ir شهردار رشت اعلام کرد: تملک زمین و انجام مراحل اداری و زیست محیطی برای ساخت زباله سوز 600 هزار تنی در حومه رشت چهار سال به طول انجامید.

دکتر ناصر حاج محمدی در گفت وگوی ویژه خبری با سیمای گیلان به اتفاق حاجی پور رئیس شورای شهر تصریح کرد: با این روند که اکنون باید بنای زباله سوز ساخته و دستگاههای مربوطه تامین و نصب و شروع به کار کند حداقل سه سال دیگر زمان نیاز دارد و ساخت آن به پیمانکار واگذار شده است.
در واقع به گفته شهردار انجام این پروژه بسیار مهم در استانی مانند گیلان و شهری همچون رشت که سراسر جنگل و رودخانه و زیبایی است و حفظ محیط زیست این منطقه بسیار حائز اهمیت بوده، هفت سال زمان نیاز دارد.! این زباله سوزبه علت اهمیت و فوریت  باید در کمتر از یک سال ساخته و شروع به فعالیت می کرد تا فاجعه سراوان رشت پدید نیاید که تبعات این فاجعه در حال و آینده به شدت گریبان مردم ساکن در مرکز استان را گرفته و خواهد گرفت.  
این کوتاهی و بی تفاوتی بی تردید بر عهده  اعضای شورای های شهر ، شهرداران قبلی رشت ، فرمانداران و استانداران قبلی و به خصوص نمایندگان مردم در مجلس است و باید همه این افراد در این خصوص پاسخگو باشند، البته اگر مردم و تشکل های غیر دولتی در این شهر مطالبه گر باشند که به عقیده نویسنده نبوده و نیستند شرایط بر این منوال نبود.
شهردار رشت گفت: چهارسال قبل همزمان با رشت دو زباله سوز 200 هزار تنی  در نوشهر و ساری کار خود را آغاز و هر دو زباله ساز دوسال است که فعالیت می کنند.
به نظر نویسنده یکی از مشکلات اساسی گیلان و شهر رشت عدم ثبات مدیریت است که شهر را با بحران مواجه ساخته است و تا یک مدیر به مسائل شهری و استانی آشنایی حداقلی پیدا می کند، برکنار شده و یا ارتقاء مقام پیدا می کند. آخرین مورد آن دکتر سالاری استاندار قبلی گیلان است که رئیس تامین اجتماعی کشور شد. در این باره به زودی یک تحلیل مشروح با موضوع عدم ثبات مدیریت تهیه و منتشر خواهیم کرد.
به هر روی معضل شدید مرکز جمع آوری زباله در شهر رشت که نصرتی قروینی شهردار قبلی رشت که او هم چند ماه این مسئولیت را داشت و در تهران مسئولیت دیگری را متقبل شد، بسیار وسیع بوده و هم اکنون ارتفاع زباله در قلب جنگل های هیرکانی منطقه سراوان در 25 کیلومتری رشت به بیش از 130 متر و درسطح و وسعت دهها هکتار می رسد.!
میلیون ها تن زباله که رودخانه ای از کثافات و شیرابه درانتهای پارک جنگلی سراوان به راه انداخته و این رودخانه با آب زرد و سیاه ضمن آلوده کردن منابع و سفره های  آبی زیر زمینی به رودخانه های دیگر وارد و به تالاب انزلی و دریای خزر می ریزد.؟!
شهردار رشت در این برنامه تلویزیونی اعلام آمادگی کرد که هر هفته در صدا و سیما حاضر شده و به پرسش های مردم پاسخ دهد که این آمادگی وی  در راستای مطالبه گری شهروندان قابل تقدیر است.
در این گفت و گو بر جداسازی کامل زباله از مبداء و از منازل تاکید شد و شهردار گفت که هم اکنون دهها تن کود آلی از زباله های خشک در رشت تولید شده است که به فروش خواهد رسید.وی تصریح کرد : برای جداسازی زباله با صدا و سیمای گیلان قرار دادی متعقد شده تا به مردم اطلاع رسانی بیشتری بشود.
حاجی پور رئیس شورای شهر هم بر همکاری مردم در همه برنامه های شهری و همدلی با شورا و شهرداری تاکید کرد و اظهار کرد: ما و شما  اهل و ساکن همین شهر هستیم بنابراین باید برای شهر خود و مردم آن دلسوزانه عمل کنیم.  وی این را هم گفت که وضعیت شورای کنونی شهر آرام تر شده و کمیسیون های شورا برای انجام کارهای رفاهی به نفع مردم تحرک پیدا کرده اند.
مدیر مسئول – 5 مهر
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : شهردار رئیس شورا زباله سوز شهر رشت سراوان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است