در جریان بازدید خبرنگاران از سایت منجیل،

سایت منجیل توان تولید 92 مگاوات انرژی را دارد

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه ی منطقه ای واکنش: در دنیای امروز که آلایندگی یکی از مشکلات اساسی انسان ها محسوب می شود، وجود و توسعه انرژیهای نو به خصوص انرژی بادی که به هیچ وجه آلایندگی ندارد و تنها با انرژی خورشید و ورزش باد کار می کند، باعث امنیت انرژی می شود.

مدیر دفتر فنی نظارت بر بهره برداری و تعمیرات نیروگاه منجیل در جریان بازدید اصحاب رسانه از این نیروگاه  تشریح کرد: فعالیت نیروگاه بادی 92 مگاواتی منجیل با 157 توربین اولین نیروگاه بادی ایران و خاورمیانه از سال 1373 به شمار می رود که با نصب یک توربین بادی با توان 500 کیلووات آغاز به کار کرد.این نیروگاه در زمینی به مساحت 730 هکتار بنا گذاشته شده است.  
مهندس حبیب اله غلامی گفت: استفاده از انرژی های نو باعث می شود که از سوخت های فسیلی برای موارد بهترو  با صرفه انرژی بهره برداری شود، در عین حال که نیروگاه های آبی دیگر جزو نیروگاه های تجدید پذیر محسوب نمی شوند و امروزه تاسیس و توسعه امکانات تولید انرژیها نو شامل انرژی خورشیدی ، بادی و گرمایی درون زمین شتاب گرفته است.
این مدیر فنی نیروگاه با تاکید بر اینکه نیروگا ه منجیل از چهارسایت تشکیل شده است، تصریح کرد: سایت منجیل از دو قسمت پسکولان و منجیل  تشکیل شده که ارتفاع آن از سطح دریا 350 متر و ظرفیت این سایت با 52 توربین 27 مگاوات است.
سایت هرزویل با ارتفاع 900 متر از سطح دریا با 17 دستگاه توربین ظرفیتی برابر با 5/13 مگاوات فعال است و سایت رودبار که درارتفاع 800 متری از سطح دریا با چهار دستگاه توربین برابر 2 مگاوات ظرفیت دارد.
این سایت از نظر سرعت وزش باد درردیف 10 سایت برتر دنیا تعریف شده اما به علت مشکل در تملک زمین و نبود جاده دسترسی مناسب ادامه توسعه آن تاکنون میسر نبوده است.
سایت سیاهپوش نیز با ارتفاع 340 متر از سطح دریا با 73 توربین 660 کیلو واتی و ظرفیت کل 48 مگاوات بزرگترین سایت نیروگاه بادی منجیل است. این نیروگاه توان تولید بیش از 280 میلیون  کیلووات ساعت انرژی الکتریکی را دارد.
وی در پایان  اظهارات خود تصریح کرد: از سال 84 13تا کنون  که مجموعه به وزارت نیرو سپرده شد، یک میلیارد و 920 کیلووات ساعت برق در نیروگاه تولید شده است.
مدیر دفتر فنی نظارت بر بهره برداری و تعمیرات نیروگاه منجیل به این نکته هم اشاره کرد، اگر در این مدت از سوخت های فسیلی برای تولید انرژی استفاده می شد، 27 میلیون دلار به زیان کشور بود که از تولید این آلودگیها جلوگیری شد.
زهرا رضائی – منجیل
http://gilan24.ir 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : نیروگاه منجیل انرژیهای نو مهندس غلامی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است