این شهر عزادار حسین (ع)است،

تجمع بزرگ عاشورائیان در قلب شهر رشت

امروز در روز عاشورای 1441 هزاران نفر از مردم عاشورایی شهر رشت مرکز استان گیلان در میدان شهدای ذهاب تجمع می کنند. این حرکت حسینی طی دو ، سه سال اخیر شکل گرفته است و مدیر سازمان فرهنگی ، ورزشی شهرداری رشت اعلام کرد: مقدمات این حضور در میدان فراهم است. سیمای گیلان اذان و نماز را زنده با کیفیت خوب و تصاویر هوایی پخش کرد. در آنتن استانی هم همزمان نمازهای رشت و مناطق ضیابر صومعه سرا و امامزاده هاشم پخش شد.

http://gilan24.ir
 قسمت اول / مردم دین باور شهر رشت در 9 روز ماه محرم و به خصوص دیشب در شب عاشورا در هر محله و منطقه ای براساس سنت های خاص همان ناحیه عزاداری کردند. در تمام شهر تکیه های عزاداری با پخش نوحه خوانی و مداحی به راه است و هیات های عزاداری در مساجد و تکایا از رهگذران پذیرایی می کنند.
در بسیاری از محلات رشت و سراسر استان گیلان مردم مسلمان شیعه و سنی ظهر دیروز و دیشب با پخت غذای نذری از مهمانان و نیز شهروندان پذیرایی کردند و ظهر امروز نیز براساس یک آئین دیرینه خانواده ها به خصوص در مناطق روستایی با مهیا کردن غذای نذر ، آن را درمجمع های مسی به مساجد می آورند تا دسته های عزادار بعد از اقامه نماز ظهر اطعام شوند.  
این ایام عزدارای که برای حسین بن علی " خون خدا" برگزار می شود، مهربانی ها بسیار افزون کرده و مردم در شهر و روستا نسبت به هم نزدیکی و صمیمیت بیشتری احسا س می کنند.
عزدارای های امسال در گیلان و شهر رشت معرفت و شانیت بیشتری دارد و  مردم از پیر و جوان سعی می کنند که برای این ایام حرمت ها را حفظ کنند و با شخصیت و متانت سوگوار امام الشهدا و یاران با وفایش باشند.
امروز سه شنبه 19 شهریور ماه 1398 آسمان شهر رشت تمام ابری و دما حدود 20 درجه و مناطق کوهستانی تا هفت درجه و خنک یا سرد است . به امید روزی که همه دوستداران اهل بیت امامت و ولایت شاهد ظهور قائم آل محمد"ص" باشند.

 قسمت دوم.....
عزدارای عاشقان حضرت اباعبدالله و شهدای با وفای صحرای کربلا از ساعت 10 و 30 دقیقه آغاز شد و مردم عزادار " زن ، مردم ، کوچک و بزرگ" با حضور در میدان شهدای ذهاب مداحان را با سینه زنی و فریادهای یا حسین ، یا شهید همراهی کردند.
در ضلع جنوبی  میدان دسته های عزاداری از  مساجد و تکایا به آرامی وارد میدان شده و از سمت خیابان شریعتی خارج می شدند.
صدا و سیما مرکز گیلان به خصوص مدیر کل این رسانه در ثبت و ضبط این مراسم نقش بسیار پر رنگی داشتند به گونه ای که دکتر باقرزاده مدیر کل رسانه ملی در استان گیلان شخصا عزاداران را به مشارکت جدی تر و حضوری ماندگارتر دعوت می کرد.
عکاسان، فیلمبرداران، خبرنگاران رسانه های مکتوب، خبرگزاری ها،  ، فضای مجازی همه مناطق میدان شهدای ذهاب رشت را تحت پوشش داشته و صحنه های عزاداری را ثبت می کردند.
بر بالای ساختمان مرکزی شهرداری رشت زیر ساعت معروف این جمله نمایان بود" " این شهر عزدار حسین "ع" است. از نکات برجسته در تجمع عاشورائیان شهر رشت حضور پر رنگ بانوان بود که در کنار همسران ، برادران و فرزندان خود  عزدارای می کردند.
در پایان مراسم عزاداری نماز ظهر عاشورا اقامه و از جمله اینکه سیمای گیلان اذان و نماز ظهر عاشورا را زنده با کیفیت خوب و تصاویر هوایی پخش کرد. در آنتن استانی هم همزمان نمازهای رشت و مناطق ضیابر صومعه سرا و امامزاده هاشم پخش شد.
یا حسین شهید، ..............مدیر مسئول- سه شنبه 19 شهریور 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : عزاداری روز عاشورا رشت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است