با تولید 104 هزار تن برگ سبز،

23هزار تن چای خشک در شمال تولید شد

شبکه خبری گیلان 24:"http://gilan24.ir" میزان خرید برگ سبز چای در شمال ایران از 104 هزار تن گذشت.

رئیس سازمان چای کشور در این باره توضیح داد:  53 درصد برگ سبز درجه یک و بقیه درجه دو است که نرخ خرید تضمینی این دو نوع برگ سبز با هم تفاوت دارد..
حبیب جهانساز با اشاره به ادامه خرید برگ سبز چای تا 30 مهر افزود : پیش بینی می شود در صورت مناسب بودن شرایط جوی چایکاران در این مدت 15 هزار تن برگ سبزچای برداشت کنند.
به گفته وی، تا امروز 213 میلیارد تومان از 291 میلیارد تومان مطالبات چایکاران به حساب شان واریز شد و 88 میلیارد تومان باقیمانده به تدریج پرداخت می شود.
رییس سازمان چای کشور افزود : امسال 23 هزار و432 تن چای خشک در کارخانه های فرآوری چای گیلان و مازندران تولید شد.
فصل برداشت برگ سبز چای در استان گیلان و منطقه غرب مازندران تنها نواحی چای خیز کشور از اوایل اردیبهشت ماه هر سال تا مهر همان سال است. تا دو دهه قبل میزان خرید برگ سبز چای در شمال ایران بیش از 210 هزار تن و تولید چای خشک افزون بر 45 هزار تن بود اما به علت تغییر کاربردی ها، ویلا سازی ها، عدم صرفه اقتصادی تولید چای به ویژه برای خرده مالکی باغات و مهاجرت جوان های روستایی به شهرها و رها شدن باغ ها از میزان تولید کاسته شده است.
سازمان چای در چند سال اخیر اقدام هایی برای تقویت این محصول انجام داده است ، اما امکان دستیبابی به شرایط دو دهه قبل  به دلایلی که گفته شده، تقریبا غیر ممکن است
مدیر مسئول ..

منبع : گیلان 24

برچسب ها : برداشت برگ سبز چای

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است