نوبخت در نشست خبری،

واردات برنج به شالیکاران آسیب نخواهد زد

گیلان 24: معاون رئیس جمهور امروز در نشست خبری اعلام کرد: سیاست دولت ایجاد وقفه در روند واردات برنج در فصل برداشت برنج داخلی است و اجازه نمی دهیم دسترنج شالیکاران تحت تاثیر برنج وارداتی کمتر از ارزش واقعی خود به بازار عرضه شود.

دکتر محمد باقر نوبخت همچنین با اشاره به دو طرفه شدن خط آهن مسیر کرج - تهران تا سه ماه آینده افزود : این مهم از اتلاف وقت قطارهایی که از گیلان و شمال غرب کشور به تهران حرکت می کنند جلوگیری نموده و زمان 5 ساعت فعلی قطارهای مسیر رشت - تهران را به سه ساعت و نیم کاهش خواهد داد.
وی همچنین زیر ساخت‌های توسعه ای گیلان را با توجه به اتصال خط آهن رشت به انزلی تا پایان سال آینده مناسب ارزیابی کرد وافزود : از این پس باید تمام توان خود را بر حمایت از تولید و صنعت گیلان در بستر رونق صادرات تمرکز دهیم تا علاوه بر ارتقاء توان اقتصادی استان معضل اشتغال نیز بهبود یابد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ی کشور همچنین از اراده ی جدی دولت برای تکمیل حلقه ی 8 کیلومتری آزاد راه قزوین - رشت حد فاصل منجيل - رودبار تا پایان سال آینده خبر داد و افزود : در طراحی مسیر داخل رودبار به گونه ای برنامه ریزی شده که اقتصاد منطقه آسیب نبیند و مسیر برگشت آزاد راه در رودبار از داخل شهر عبور کند.
دکتر نوبخت همچنین در پاسخ به سوال و گلایه ی یکی از خبرنگاران مبنی بر عدم توجه مسئولان شهری و اجرایی به ساماندهی فاضلاب ، معابر اصلی و پیاده روها و همچنین سیستم روشنایی خیابان‌های مسکن مهر رشت تاکید کرد : این معضل با همکاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و خبرنگار مربوطه پیگیری و در قالب گزارشی به ایشان ارائه شود.
وی در ادامه با اشاره به تهیه و تدوین طرح اصلاح ساختار برنامه در سازمان برنامه و بودجه ی کشور به روند تزریق منابع مالی براساس اولویت طرح های نیمه تمام اشاره کرد و گفت: دولت تلاش دارد با توجه به کمبود منابع مالی، اعتبارات عمرانی را به سمتی سوق دهد که بیشترین رضایتمندی عمومی از اتمام آن حاصل شود.
معاون رئیس جمهور در ادامه ی سخنان خویش از اتمام طرح احداث آزاد راه تهران - شمال در محور کرج - چالوس تا پایان امسال خبر داد و تصریح کرد : با حفر تونل 30 کیلومتری در این مسیر که بد ست متخصصان داخلی انجام شده ، زمان تردد تهران - چالوس به یک ساعت و نیم کاهش می یابد
وی  صرفا بومی بودن استاندار را حلال مشکلات گیلان ندانست و اضاقه کرد: گیلان به استانداری نیاز دارد که بتواند از 20 درصدهای پرداخت شده به هشت وزارتخانه جهت ایجاد 26 هزار شغل استفاده کند.
 
دکتر نوبخت در این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از علاقمندی رسانه ها به امر توسعه استان، اظهار کرد: در گیلان مسائل زیست محیطی به ویژه پسماند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
وی با بیان اینکه تاکنون برای رفع مشکل آلودگی دو رودخانه رشت 80 میلیارد تومان پرداخت کرده ایم، افزود: کارگروه ویژه ساماندهی پسماندهای استان های شمالی با حضور صاحب نظران اجرایی و دانشگاهی تشکیل شده و به همه مشکلات زیست محیطی رسیدگی خواهد کرد.
 
معاون رئیس جمهور از ایجاد 26 هزار نفر شغل در گیلان طی سال جاری خبر داد و تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم این فرصت های شغلی را ایجاد کنیم هشت برنامه در بخش های گردشگری، صنعت، کشاورزی، مسکن و... تعریف کرده ایم لذا در کنار مسئولیت ملی خودم، عهده دار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گیلان شدم تا در دو سال پایانی دولت دوازدهم با جدیت بیشتری مسائل را دنبال کنیم.
 
نوبخت، اولین محل منابع مالی دولت را مالیات دانست و اضافه کرد: شاخص مالیات نسبت به تولید ناخالص داخلی در کشورهای توسعه یافته 40 درصد و در کشورهای جهان سوم 20 درصد است لذا در بحث مالیات به دلیل عدم شفافیت از عده ای اصلا نمی توانیم مالیات دریافت کنیم، عده ای دیگر نیز به واسطه مواد قانونی معاف از مالیات هستند.
 
وی اوراق و نفت را جزو دارایی های سرمایه ای کشور دانست و گفت: بخشی از درآمدهای دولت صرف اعتبارات هزینه ای(حقوق و مزایا) می شود. از طریق دارایی های سرمایه ای می توانیم به واسطه ایجاد زیرساخت ها و پروژه های عمرانی دارایی های جدید خلق کنیم لذا بخشی از درآمد دولت مربوط به تملک دارایی های سرمایه ای است.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه، با بیان اینکه افزایش حقوق سالانه کارمندان براساس نرخ تورم محاسبه می شود، عنوان کرد: افزایش درآمدهای دولت اصلا به پای نرخ تورم نمی رسد و لذا اقتصاد ما همواره یک ساختار ناتراز دارد. نقدینگی تورم زا نیست، بلکه نقدینگی گاهی در قالب سپرده های بانکی و گاهی در بازار قرار می گیرد و موجب ایجاد تقاضا می شود. در مقابل افزایش 20 درصدی تقاضا با افزایش پنج درصدی عرضه از طریق تولید مواجه هستیم
زهرا رضائی.
.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : معاون رئیس جمهوری نوبخت واردات برنج رشت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است