تصویب شود، چه می شود!!!

مجلس لایحه جدید مطبوعاتی را تصویب کند

گیلان 24 و نشریه ی منطقه ای واکنش: یکی از مسئولان ارشد مطبوعات ایران گفته است که لایحه جدیدی از ابان سال قبل تقدیم دولت شد تا برای بررسی به مجلس شورای اسلامی تقدیم و بعنوان قانون مترقی اطلاع رسانی در کشور به تصویب نمایندگان خانه ملت برسد. ‌.

(هتک حرمت، نقض حریم خصوصی، اهانت به مقدسات و جریحه‌دار کردن عفت عمومی، انتشار مطلب علیه امنیت ملی یا نظم عمومی و افشای اسناد محرمانه دولتی)
 

براساس این لایحه که انشاء الله نمایندگان مردم با حساسیت  و با هدف ایجاد فضای آزادی بیش از پیش اطلاع رسانه و آگاهی بخشی به افکارعمومی به آن توجه کرده و به قانون تبدیل شود" خبرنگاران و روزنامه نگاران " در همه رسانه های ایران تنها زمانی به دادگاه فراخوان می شوند که علیه منافع ملی اقدامی کرده باشند.  
تقسیر و تحلیل این لایحه یا قانون آینده که امید است این در هفته خبرنگار به آن توجه ویژه ای بشود، این است که رسانه ها از این پس با افشای اختلاس، فساد اخلاقی، رانت، باند بازی، رشوه خواری ، فرار مالیاتی و امثال آن از سوی افراد قدرتمند سیاسی و اقتصادی و مدیران به دادگاه نمی روند، چرا که هیچ کس حق شکایت از آنها را ندارد.
اگر این مساله درست باشد و به قانون در آید، یک انقلاب بزرگ در عرصه اطلاع رسانی کشور رخ خواهد داد.
دکتر حسین انتظامی 13 آبان سال 97  در یک برنامه تلویزیونی پر بیننده هم این مطلب را مورد تاکید قرار داد و روزنامه ایران هم در همان تاریخ در این باره نوشت: لایحه " قانون مطبوعات و خبرگزاری ها " توسط دو کمیسیون فرهنگی سه سال کارشده و در 118 ماده تقدیم مجلس می شود.  
 
از همان زمان زمزمه های در مطبوعات و خبرگزاری ها  مبنی بر اینکه این لایحه با چنین شرایط به تصویب مجلس نمی رسد به خصوص آنکه نماینده های مجلس خودشان از شکات خبرنگارها و روزنامه نگارها هستند.!
مهم‌ترین ویژگی این لایحه، رژیم افتراقی آن است، یعنی احکام خاص برای رکن چهارم دموکراسی. در حال حاضر مدیران مسئول رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران باید هم به قانون مطبوعات مسلط باشند و هم به سایر قوانین از جمله قانون مجازات وی افزود: در قانون جدید فقط برای ۵ مورد جرم‌انگاری شده است: هتک حرمت، نقض حریم خصوصی، اهانت به مقدسات و جریحه‌دار کردن عفت عمومی، انتشار مطلب علیه امنیت ملی یا نظم عمومی و افشای اسناد محرمانه دولتی. مجازات هر یک هم در همین قانون آمده است. سایر موارد، تخلف محسوب می‌شوند که رسیدگی به آنها صرفاً در اختیارات کمیسیون رسانه‌ها (جایگزین هیأت نظارت بر مطبوعات) است.
سایر ویژگی‌های عمده لایحه جدید عبارتند از: فربه شدن فصل حقوق مطبوعات، الزام مالکیت رسانه به‌صورت شخص حقوقی، تعریف دقیق پایگاه خبری، پایگاه اطلاع‌رسانی و خبرگزاری و تفاوت‌های آنها، مدنی‌تر شدن ترکیب کمیسیون رسانه‌ها، تغییرات در هیأت منصفه و حذف مجلات تخصصی دانشگاهی از شمول این قانون.
بعضی از مواد این قانون که متن کامل آن در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر شده، به  این شرح است. مواد زیر عمدتاً شامل جنبه‌هایی به نفع رسانه‌هاست که تاکنون مغفول بوده است. در مقاله بعدی موادی گزینش می‌شود که عمدتاً بر مسئولیت‌پذیری رسانه‌ها دلالت دارد و آنان را ملزم به رفتار مسئولانه می‌کند:
ماده ۸- حق نقد، نصیحت، اعتراض و مخالفت با دیدگاه‌ها، اظهارات، تصمیمات و اقدامات مقامات، مسئولان و کارگزاران حکومت توسط مطبوعات و خبرگزاری‌ها تضمین می‌شود.
ماده ۱۷ / تبصره ۱- اظهارنظرها و انتقادهایی که‌ با استناد به داده‌ها و مستندات و بدون استعمال الفاظ رکیک و فحاشی در مورد نقش‌ یا عملکرد یا دیدگاه‌ مقامات و مسئولان در مسئولیت‌های‌ گذشته‌ یا کنونی‌ آنها پخش شود هتک‌ حرمت‌ محسوب‌ نمی‌شود.
ماده ۱۷ / تبصره ۲- انتشار طنز یا کاریکاتور در مورد یا بر اساس اظهارات، تصمیمات یا اقدامات‌ مقامات و مسئولان، هتک‌ حرمت‌ محسوب‌ نمی‌شود؛ مگر اینکه طنز بودن آن عرفاً برای مخاطبان آشکار نباشد.
ماده ۲۱- انتشار مطالب‌ و اظهارات‌ مربوط به مذاکرات جلسات علنی مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، شوراهای عالی اعم از فراقوه‌‏ای و غیر آنها، شورای‌عالی استان‌ها و شوراهای اسلامی شهر، بخش و روستا تحت‌ هیچ‌ شرایطی‌ به‌عنوان‌ توهین، افترا یا نشر اکاذیب قابل‌ تعقیب‌ نیست‌.
ماده ۲۴- مهلت‌ اقامه‌ دعاوی‌ توهین، افترا و نشر اکاذیب ناشی از انتشار مطلب در مطبوعات و خبرگزاری‌ها یک ماه از تاریخ انتشار مطلب‌ مورد شکایت‌ است‌.
ماده ۲۶- افشای‌ هویت‌ منابعی‌ که‌ تنها با شرط‌ «عدم‌ افشای‌ نام‌ خود» حاضر شده‌اند اطلاعات خود را در اختیار مطبوعات و خبرگزاری‌ها قرار دهند، بدون‌ رضایت‌ صریح‌ آنان‌ ممنوع‌ است.
لطفا کامل این متن را در پرتال وزارت ارشاد یا در گوگل دنبال کنید اما آنچه مهم است ، اینست که رسانه های سراسر کشور نسبت به این مساله واکنش های گسترده ای نشان دهند و اجازه ندهند مجلس برای تصویب این لایحه به قانون سرد شود.
کلام آخر اینکه، می گویند، کسی با یک کاسه ماست  لب دریا نشسته بود و با قاشق ماست را در دریا می ریخت و هم می  زد، از او پرسیدند، آقا چه کار می کنی- گفت: دارم دوغ می کنم.
گفتند، یعین چه مگر اینجوری دوغ درست می شه، گفت: اما اگر بشود ، چه می شود.!!؟
 
مجید محمدپور – مدیر مسئول نشریه ی منطقه ای واکنش و شبکه خبری گیلان 24
14 مردادماه 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : لایحه جدید مطبوعات مجلس خبرنگاران

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است