همزمان با آغاز برداشت محصول!

نماینده لنگرود از واردات برنج به شدت انتقاد کرد

گیلان 24 و نشریه واکنش: نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از واردات برنج اعلام کرد: اختصاص ارز برای واردات برنج به نابودی شالیکاران منجر می‌شود.

مهرداد بائوج لاهوتی  تصریح کرد: دولت باید به جای اختصاص ارز دولتی به واردات برنج بی‌ کیفیت هندی و پاکستانی، یارانه مردم را با هدف خرید برنج ایرانی افزایش دهد.  
وی افزود: برای کشوری که در تمامی حوزه‌ها مورد هجوم قرار گرفته، عدم حمایت از کشاورزان مایه تاسف است چرا که با این رویکرد کشاورزی در ایران نابود می‌شود.
به اظهار وی، با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و تبدیل آنها به ویلا و آپارتمان، کشاورزی نابود شده و تولید برنج ایرانی روز به روز کاهش می‌یابد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ادعای وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه تولید داخل به اندازه برنج مورد نیاز کشور نیست نادرست است.  
لاهوتی با بیان اینکه مصرف سالانه برنج در ایران سالانه 2میلیون و 800هزار است گفت: ۲میلیون و ۴۰۰هزار از این مقدار در داخل تولید می شود که می ‌توان 400هزار تُن کمبود را با برنامه ‌ریزی‌های دقیق و با تکیه بر توان داخل تامین کرد.
به نظر مدیر مسئول شبکه ی خبری گیلان 24  اکنون شایسته است همه 13 نماینده مردم گیلان در مجلس و نمایندگان استان های مازندران و گلستان به همراه امامان جمعه و روحانیان، رسانه ها و افراد صاحب نظر به خصوص چهره های بخش کشاورزی در  مورد واردات برنج موضع گیری کنند.
امسال به علت گرانی های حامل های انرژی ، کود و سم و بذر و دستمزد کارگر و خودروهای اجاره ای کشاورزی  قیمت تمام شده هر کیلو برنج افزایش یافته است و کشاورزان شمال چشم به بازار عرضه هنگام برداشت دوخته اند.
بی تردید با واردات برنج و سکوت وزارت جهاد کشاورزی و دولت ، بخش دیگری از کشاورزان شمال از تولید در سال رونق تولید دست بر خواهند داشت.  لظفا دولت و وزارتخانه های مربوطه تجدید نظر کنند.

***
 در همین حال امروز 27 تیر ماه اعلام شد که منوچهر جمالی شالیکار اهل روستای خرفکوره ماسال نخستین شالیکار گیلانی است که برداشت برنج را در فصل زراعی کنونی آغاز کرد.
این شالیکار 13 اردیبهشت در 2 هکتار از شالیزارها خود ارقام بومی برنج غریب و هاشمی کشت کرد.
همزمان با شالیکار ماسالی ، رحیم لنگری کشاورز اهل روستای سرابستان فومن نیز برداشت برنج رقم بومی علی کاظمی را در یک و نیم هکتار از شالیزارهای خود آغاز کرد...

منبع : گیلان 24

برچسب ها : نماینده لنگرود انتقاد شدید واردات برنج یارانه نقدی دولت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است