رسانه ها دست کم گرفته نشوند! ۲۰تیر ۱۳۹۸ ساعت ۴:۳۷

10 گام مهم برای برگشت اعتماد عمومی

اواخر فروردین ماه سال 1397 به یکباره فضای اقتصادی کشور دچار تکانه های شدید و سکته ای ناقص شد، سکته ای که فقط کمتر از چند ماه پس از آن مسئولان با دستپاچگی از یک سو اعلام کردند: برای حفظ ارزش پول ملی چهار صفر حذف شود، اما....!

 .

برخی  کنترل شدید بر شرایط اقتصادی  و سهم بندی کالا ها و به نوعی تشکیل صف ها را پیشنهاد دادند و عده ای از دانشگاهی  تا تشکل های سیاسی و جریانی موافق و مخالف دولت بیانیه هایی صادر و  نسخه هایی رنگا رنگ برای برون رفت از این مشکل حیرت انگیز پیچیدند..
 عده ای از مذاکره مجدد با آمریکا درباره برجام سخن گفتند و حتی در این باره پافشاری های بسیار می کردند و گروهی هم که فرزندانشان در آنسوی مرزهای روزگار خوشی دارند و خودشان هم  نگاهی به همان سو معطوف داشته و دارند،  مواضع مقام معظم رهبری را زیر سئوال بردند و باورشان این بود که  جمع کردن این شرایط بحرانی اقتصادی ممکن نیست.
گروهی به کمک فضای رسانه ای کار را به جایی رساندند که اطرافیان رئیس جمهور آمریکا با صراحت اعلام کردند، جمهوری اسلامی چهلمین سال پیروزی انقلاب را نخواهد دید..
دلار به مرز 18 هزار تومان و دیگر ارزها حتی پول کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و ترکیه و .... شتاب بی نظیری را تجربه کردند . برای پول ملی اسامی مختلفی انتخاب شد  و عده ای از  اقتصاد دان ها و اقتصادی های دانشگاهی  با ارائه طرح هایی از دیگر کشورهای ورشکسته بر اجرای این روش تاکید کردند.
در این اوضاع و احوال اقتصادی ، عدم نظارت  و افزایش مستمر نرخ ها که امروز با شیب کندتری  همچنان جریان دارد،  رهبر معظم انقلاب هر بار بیاناتی داشتند ، از خود باوری ، دینداری و خداباوری، اتکای به مردم، نباختن روحیه ها، اقتصاد مقاومتی و داشتن روحیه مقاومت اقتصادی ،  تاکید بر بازگو کردن دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ، تولید دانش در کشور و ثبت رکوردهای عظیم جهانی  در این عرصه و نیز تاکید بر رونق تولید که اشتغال  و استقلال در پی دارد مکرر به اشاره با به تفسیر و تحلیل های محکم  با ملت و مسئولان گفته اند. در این میان ا گر چه برخی مسئولان در تریبون های در اختیار  به واسطه همان القائات رسانه های بیگانه و برخی رسانه های داخلی به گونه ای سعی در مقابله و مجادله  گاه بی منطق داشته و متاسفانه دارند.  رهبری انقلاب هر بار توصیه  و رهنمودهای موکد داشته و دارند که به رسانه های بیگانه توجه نکنید ، دشمن درکمین است و کشور در کوران جنگی تمام عیار اقتصادی  با شدت روز افزون تحریم ها  قرار دارد . ایشان  با تاکید بیشتری براین باورند ، با شتاب و دقت تمام جلوی این فضای رسانه های آلوده  و یاس آور را سد کنید و با اتکای به شبکه ملی و اطلاع رسانی  به هنگام، موثر ، مناسب و امید بخش  با چشمان باز و آگاهانه به افکار عمومی امید بدهید و در اول صف مقابله با دشمنی با استکبار به خصوص ساکنان کاخ سفید آمریکا باید جوان های دور اندیش و صاحب طرح و فکر کارآمد باشند -  سخنان شنیده شد گاهی عمل هم شد ، اما خوب عمل نشد و تبعات همین کوتاهی ها پدید آمدن پاره ای بی اعتمادی ها است.!.
دشمن در صدر جنگ اقتصادی خود ، سالهاست رسانه های متعدد، متنوع و متکثری را با صرف هزینه های هنگفت وارد صحنه کرد و متاسفانه در ایجاد یاس و بر هم زدن کانون خانواده ها و بروز مشکلات اقتصادی موفق بوده است، اما در داخل کشور مدیران کشور اعم از اجرایی، قضایی و قانونگذاری  به این جنبه از جنگ " یعنی جنگ تمام عیار رسانه ای "  بی توجهی یا حداقل کم توجهی کردند و متاسفانه این شرایط همچنان ادامه دارد.!!.
سال 1397 به ماهها و روزها پایانی رسید، وضعیت معیشت قشری زیادی از مردم سخت و سخت تر شد و بی اعتمادها نیز به همراه همین شرایط افزایش یافت به خصوص آنکه داستان موسسه های اعتباری ، بی اعتبار کننده آبروی نظام" -  اختلاس های چند صد و چند هزار میلیاردی – دعواهای سیاسی و جناحی و سهم خواهی ها  به همراه  جذب  دوستان و بستگان در مناصب دولتی و شرکتی – واگذاری شرکتهای دولتی به  بستگان  با  یک چهارم و یک پنجم قیمت واقعی آنهم با  تسهیلات بانکی و اقساطی – رشد شدید و بی امان اشرافیت در بین گروهی از مدیران  و استقرار جمعی از مدیران کشور  و فرزندانشان در ویلاهای اطراف تهران و کرج و یا آپارتمان های چند ده میلیارد تومانی شمال پایتخت  یا در خارج از مرزها – رسوایی حقوق های نجومی و پاداش های هجومی که گاه در سال به 600 و 700 میلیون تومان هم رسانه ای شد – ثابت ماندن اعضای دولت و دیگر مسئولان – ثبت شرکت های متعدد از سوی برخی وزیران دولت و تایید این موارد توسط خود مسئولان – اجرا نشدن قانون از کجا آورده ای  و حسابرسی اموال مدیران دولتی و نهادها و مجلسی ها – تنزل نظارت و کنترل بر قیمت ها و بازار عرضه و تقاضا  به همراه عوامل رسانه ای و تحریم و موارد دیگری که به آنها اشاره شد، فضا را به سمت و سویی برد که اکنون برخی مدیران مانند معاون اول رئیس دولت در تاریخ 20 تیر ماه در همایش فرمانداران کشور اعلام می کند، " می توانیم اعتماد عمومی را بر گردانیم.به راستی چرا چنین فضایی هایی ظهور و بروز کرد و اکنون در پی حل مساله و مشکل باشیم.؟
به نظر می رسد ، تنها راه بازگشت اعتماد عمومی  در شرایط کنونی این است که مدیران کشور در قوای سه گانه " انقلابی دیگر برای حذف و پاکسازی این ناخالصی های رو به گسترش، سهم خواهی ها، حقوق های نجومی، اشرافیت رو به تزاید ایجاد  و پایه گذاری" کنند، حرکتی که به نظر رئیس دستگاه قضایی آن را آغاز کرده است. این روند و رویه نه تنها نباید کند شود که باید همه افکار عمومی ، تریبون ها و به خصوص رسانه ها از آن حمایت گسترده کنند.
ما و شما به درستی می دانیم  نجات کشور از این شرایط  خاص با همه وجوه تحریم های ناجوانمردانه و ظالمانه ، مشکلات اقتصادی و دشمنی ها در گام نخست : توجه به رسانه های کشور به ویژه رسانه های فضای مجازی برای آگاهی بخشی درست و دقیق افکار عمومی است  و این امر به مدیریت و برنامه ریزی عملی نیاز دارد.  با عملکرد درست رسانه های داخلی، همت و همدلی و پشتیبانی از نظام و دولت بی شک فضا سازی های دشمنان خنثی خواهد شد.
با چنین سیاست گذاری درست و گسترده جلوی شایعه ها، سیاه نمایی ها، دروغ پراکنی ها و تهمت زدن ها علیه نظام و دولت و مسئولان گرفته می شود و افکار عمومی نیز با واقعیت های جامعه، تحرکات دشمنان و دستاوردها بیش از پیش آشنا خواهند شد.
.  
گام دوم :  برخورد قاطع و بی رحمانه با هر نوع فساد اقتصادی و عوامل آن با افراد در هر سطح، لباس و مسئولیتی که قرار دارند ،حتی کسانی که وارد و صادر کنندگان بسیار بزرگ کالا از خارج از کشور بوده و هستند و بر اقتصاد کشور و زندگی مردم تاثیر گذارند.. وضع و اصلاح قوانین مترقی و کار امد در بخش اقتصادی که سایر بخش ها ی جامعه را تحت تاثیر خود دارد نیز در این راستا بسیار حائز اهمیت است و  ساکنان خانه ملت در این صحنه تصمیم گیرنده و پاسخگو هستند.
 
گام سوم:  به کار گیری نیروهای باورمند، صاحب طرح و برنامه، پرانرژی و پاکدست برای مسئولیت های عالی که مدیران زیر مجموعه هم پاک و درست خواهند شد. آگاه باشیم چنانپچه مدیران کشور فقط از درون  ستادهای انتخاباتی ، دوستان و بستگان و امثال آن گزینش شدند، روزگاری بهتر از این ها نخواهیم داشت.نگاه فرا جناحی برای هر دولتی و در قوای سه گانه  باید در عمل اجرایی شود به ویژه آنکه افکار عمومی این مساله را بسیار خوب درک می کنند..
گام چهارم: توجه عملی و قلبی به سخنان، توصیه ها و رهنمودهای  مقا م معظم رهبری است. با گوش جان بشنویم و چنانچه توان اجرا  در ما نیست به فرمایش امام " ره" جای خود را به کسی بدهیم که توان انجام این کار را دارد. بیاد داشته باشید که دشمنان بسیار تلاش می کنند تا جایگاه ولایت و رهبری را تضعیف  کنند و سخنوران و رسانه ها در مقابله با این حرکات  بی منطق نقش بسزایی دارند.
گام پنجم: شدت بی امان و مستمر نظارت و کنترل بر همه امور به خصوص  صحنه های عظیم عرضه و تقاضا در کشور که با زندگی و روح و روان مردم سر و کار دارد و اگر این نظارت ها نباشد گام ها  دیگر هم بی اثر یا معلق  و معطل خواهند ماند.
گام ششم: بر چیدن بساط آقا زادگی و میدان ندادن به این افراد  در هر زمان و هرمکان  با این تفکر و عملکرد که هر آقازاده ای واکنشی منفی نشان داد، مسئولیت ها  از همه خاندان به سرعت سلب شود.
گام هفتم:  تعادل میان حقوق اقشار مردم جامعه به گونه ای که پایه حقوق یک کارمند تازه کار و یک پاکبان در شهرداری ها در هرنقطه ای از کشور  با شرایط گرانی ها 3 میلیون تومان و حقوق وزیران و وکلای مجلس و قضات برجسته تا 10 میلیون و سران قوای سه گانه 15 میلیون تومان باشد، زیرا  شرایط کشور شرایطی خاص است. به عبارتی نسبتی که افکار عمومی بتوانند آن را با جان و دل بپذیرند وگرنه در یک استان یا شهرستان یک مدیر دولتی اگر 3 میلیون و مدیر دیگری 30 یا 40 میلیون تومان دریافتی و کارانه دارد و درتهران بیش از این رقم ها رسانه ای شده است،  به دنبال جلب اعتماد عمومی نباشید و نباشیم.
 
گام هشتم: بازپس گیری همه واگذاری های شرکت و موسسات  در دو، سه  دهه  اخیر و فروش مجدد آنها با نظارت دقیق دستگاه قضایی و سازمان بازرسی و اطلاع رسانی به افکار عمومی .
گام نهم : کوچک و چابک سازی دولت ، اصلاح سیستم بانکی و کوچک کردن این سیستم بزرگ  ، به راستی چه معنایی دارد که کشورژاپن با 130 میلیون جمعیت 350 هزار نفر کارمند داشته باشد و ایران 82 میلیون نفری 10 برابر و پرسش این است که این همه کارمند در محیط های کارمندی چه می کنند.؟!
گام دهم: توجه به تولید ، حمایت از تولید ، برنامه ریزی برای صادرات تولیدات داخلی ، تشویق تولید کنندگان با حذف یا کاهش شدید مالیات با هدف اشتغال مولد،  ترغیب سیستم بانکی به حمایت از سرمایه گذاران و در نهایت کوتاه سازی چرخه سرمایه گذاری  و دادن امکانات و تجهیزات به تولید کننده در بخش صنعت، کشاورزی، خدماتی  به طور مساوی و بدون رانت و باند و خط بازی های سیاسی و ........
 
و کلام آخراینکه ،  ایران سرزمینی است که همه استعدادها، توانمندی ها  و مهم تراز همه خلاقیت ها را به برکت وجود جوانانش دارد و حیف است چنین سرزمینی دچار این مشکلات خواسته یا ناخواسته ، اختلاف های جناحی و اغلب با هدف حفظ منافع فردی و جریانی و البته بعضا از سوء مدیریت ها  و گاه لج بازی ها شود. در نهایت اینکه ارتباط  داشتن با جهان یک اصل مهم و پذیرفتنی برای همه مسئولان، مردم و هر نوع تفکری است ، اما این ارتباط باید براساس عقل، احترام  و استقلال باشد .

منبع : گیلان 24

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است