یادداشت روز،

اولویت های شهر رشت چیست ؟

رشت بی تردید یکی از زیباترین شهرهای گیلان و ایران از لحاظ استعدادهای طبیعی است ، اما از منظر مدیریت شهری، مبلمان شهری، زیباسازی و شهرسازی، بهداشت شهری و دهها حوزه دیگر شهری عقب مانده و قابل انتقاد شدید است.


این عقب ماندگیهای بر طرف و اصلاح نخواهد شد ، مگر آنکه از درون روابط عمومی شهرداری تا رسانه ها و تریبون های عمومی و شهروندان در این عرصه مطالبه گری کنند.
وضعیت آسفالت شهری، پیاده روهای نامتوازن و نا موزن در کلیت شهری و نیز بی ارتباط  با طول و عرض خیابان ها و معابر، ساختمان سازی های  بی قواره و دلبخواهی ،  داشتن میدان هایی نازیبا و غیر استاندارد و صدها اشکال دیگر مشکل حاد و اساسی اکنون رشت است. چنانچه کارشناسی در این خصوص ادعایی دارد ما آماده ایم تا با حضور مدیران رسانه های مرکز استان مناظره هایی برگزار و برای مردم شفاف سازی کنیم.
شهردار سابق رشت وقتی بر این منصب تکیه زد، اولین جمله ای که عنوان کرد این بود ، ساختمان مرکزی شهرداری رشت 17 اشکال اساسی دارد و باید رفع شود. ساختمانی  که نباید هنگام طراحی و عملیات اجرا به علت وجود مهندسان و چندین دکترای شهر سازی حتی یک اشکال در آن وجود می داشت. نصرتی هم چنین تصریح کرد: در  شرایطی شهرداری را تحویل گرفته که این ارگان 730 میلیارد تومان بدهی دارد و لذا باید اولویت مدیریت شهر بازپرداخت بدهیهای گذشته باشد.!!
وضعیت زباله ها در شهر ، اوضاع دو رودخانه زرجوب و گوهر رود که از آلوده ترین رودخانه های جهان به شمار می روند و مایه ی شرمندگی مردم منطقه است و بوی تعفن ممتد فاضلاب این رودخانه ها برای بخشی یا همه شهروندان،  تراکم بیش از حد جمعیت در فضایی فشرده، پیاده روهای کم عرض با ازدحام دستفروش ها ، همه و همه مسائل حیاتی شهر رشت است که باید به سرعت اصلاح و بازسازی و در بخش های نوسازی شود.
دکتر حاج محمدی که دو هفته ای بعنوان شصت و ششمین شهردار رشت قسم خورده، در این مدت کوتاه ورود خوبی داشته اما با مشکلات بودجه ای کشوری و استانی و کارهای انجام نشده فراوان، بدهیهای مانده از قبل و بعضا وجود طرح های ملی هزینه بر و سرمایه گذاری های قطره چکانی به راستی چگونه می توان بر این مشکلات فائق آمد.
تنها و تنها حل مشکل انباشت زباله در سراوان رشت که هوا ، زمین و منابع زیر زمینی را به شدت آلوده کرده است به میلیاردها تومان بودجه نیاز دارد و این در حالی است که همه به دست های نوبخت معاون رئیس دولت و مدیر عالی برنامه و بودجه کشور چشم دوخته اند.
به راستی  دکتر نوبخت جلوی این همه چشم در استان های مختلف و پایتخت که گاه مشکلاتی مشابه یا غیر مشابه فراوانی دارند ، چگونه می تواند به صورت ویژه به این امور گیلان پول تزریق کند و اعتراض و انتقادهای شدیدی به همراه نداشته باشد.
به نظر می رسد که مسئولان استان از رئیس برنامه و بودجه گرفته تا استاندار و مدیران شهری و دستگاه های مرتبط و  تشکل ها و رسانه ها و به خصوص مردم همه  همدلی و همت کنند تا مشکلات با اولویت یکی پس از دیگری حل شود.
در این میان سخنان رئیس برنامه و بودجه گیلان در یک نشست در شهرداری در نوع خود جالب است ، آنهم در شرایطی که با مشکل اساسی اعتبارات مواجه ایم.
تندیس مشاهیر گیلان در نقاط مرکزی رشت طراحی و نصب شود
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با تاکید بر لزوم انجام کارهای ماندگار در راستای معرفی هرچه بهتر فرهنگ غنی گیلان، گفت: تندیس بزرگان و مشاهیر استان همراه با شرح مختصری از زندگینامه آنان در نقاط مرکزی شهر رشت طراحی و نصب شود.  
کیوان محمدی در دیدار با اعضا و کارکنان شورای اسلامی و شهرداری رشت که به منظور بررسی نصب المانی از روزنامه «خیرالکلام» به عنوان نخستین روزنامه انتشار یافته در تاریخ استان برگزار شد، با تاکید بر لزوم انجام کارهای ماندگار در راستای معرفی هرچه بهتر فرهنگ غنی گیلان، گفت: داشتن طراحی منظم و خلاقانه و جانمایی مناسب در پروژه‌های سیما و منظر شهری امری ضروری است.  
وی ادامه داد: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری باید از الگو‌های مناسب و به‌روز در امر زیباسازی شهر استفاده کند. همین امر علاوه بر رضایت شهروندان، باعث جذب و ماندگار بیشتری گردشگران خواهد شد.  
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان خواستار طراحی و نصب تندیس بزرگان و مشاهیر استان همراه با شرح مختصری از زندگینامه آنان در نقاط مرکزی شهر رشت شد.  
به راستی در شرایط کنونی اولویت شهر رشت مرکز استان گیلان که  استحقاق خدمات فراوان شهری و توجه به رفاه عمومی و جلب گردشگران و در آمد زایی به دلیل عقب نگه داشته شدن، دارد – ساخت تندیس و المان و امثال آن است.
آیا نباید همه اعتبارات و پول مالیات و سرمایه گذاری های بخش خصوصی را در جهت اصلاح زیر ساخت ها، زمینه سازی ،در آمدزایی موثر و اشتغال زایی ، اصلاح وضعیت شهری و توجه به خواسته های به حق شهروندان کنیم.
شما هم اگر موفق یا مخالف این نظر هستید ، در رسانه های استانی و شهر رشت واکنش نشان دهید. این حق شما بعنوان یک شهروند رشتی است. بی تفاوتی بدترین بلا و عامل برای عقب ماندگی است. شهروندان رشت در رسانه های نظر بدهند، در همه زمینه ها به خصوص در خصوص اصلاح زیر ساخت و آبادانی شهر و اشتغال و در آمدزایی و جلب سرمایه گذاران حرفه ای و  اگر کوتاهی کنند، زمان به سرعت در حال سپری شدن است. اکنون شهرداری برای رشت زیبا انتخاب شده که برای خدمت قسم خورده و شایسته است همه فقط برای همدلی و همراهی " بدون سهم خواهی"  با وی هم کلام شوند. انشاءالله
مجید محمدپور
مدیر مسئول – 19تیر ماه 1398
 
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رشت شهرداری رئیس برنامه وبودجه تندیس مشاهیر بودجه درآمدزایی اشتغال

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است