یاددشت روز

به نظرم همه در جریان بودند!!

همه ملت ایران آگاهند که از اواخر فروردین سال 1397 به یکباره اوضاع قیمت ها در کشور دستخوش بی نظمی ، گرانی ، عدم نظارت و کنترل شد.

این گرانی درست همگام با خروج ترامپ از برجام و افزایش گسترده تحریم های اقتصادی همراه بود.  به نظر نویسنده گرانیها در کشور کاملا هماهنگ شده و به ادبیات بهتر حساب شده بود به این معنا که مسئولان کشور طرحی تدوین کردند تا همزمان با افزایش تحریم ها ، قیمت ها کالاها در داخل کشور را واقعی کنند. کاری که تمام دولت های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نتوانسته بودند آن را اجرایی کنند. در سخنان همه مقام های کشوری و لشگری و نهادهای انقلابی هم به طور منظم از وضعیت گرانیها و فشاری که به مردم وارد آمده است ، این طرح ریزی و برنامه احساس می شود. دولت نهم و دهم هم می خواست برای نجات اقتصادی کشور این طرح را اجرایی کند، اما چون زمینه لازم فراهم نبود، طرح یارانه های نقدی را به مورد اجرا گذاشت. اینکه چرا مسئولا ن نظام این موضوع را خیلی شفاف با مردم در میان نگذاشتند، خیلی روشن نیست اما به نظر می رسد این همه گرانی مداوم و مستمر و حتی ادامه دامنه دار آن برای واقعی کردن قیمت تمام شده،  ناخواسته نباشد و به درستی و آگاهانه خواستی در کار است. در این روزهای یکی از دلایلی واقعی شدن قیمت ها و خالی شدن حباب ها که همگام با پذیرش نسبی جامعه است خود یکی از دلایل اجرای این طرح است.
از نگاه نویسنده همه این کارها در 15 ماه گذشته کاملا به صورت خواسته بوده و مسئولان ایران می خواستند مانند ترکیه و برخی کشورهای دیگر که قیمت ها را در یک شرایط ویژه واقعی کردند، این سیاست را به درستی اعمال کنند.  همه مسئولان می دانند که واقعی کردن قیمت ها که از حذف صفرهای متعدد  و کاهش ارزش پول ملی تا حدی جلوگیری کرده است اقدام به جا و حساب شده بوده اما شاید نمی شد به سرعت به افکار عمومی اطلاع رسانی کرد.
واقعیت این است اگر سیاست مسئولان همین گمان زنه نویسنده باشد، کاری بسیار به جا و شایسته است و اگر چه مردم به خصوص خانواده های کم در آمد اذیت شده و در محدوده چند سال فشار اقتصادی زیادی تحمل می کنند، اما شرایط اقتصادی نظام بهبود پیدا می کند.
اگر دولت و تیم اقتصادی چنین تدبیری را اعمال کرده باشند، با همه فشارهای وارده به خانواده ها این کار جای تقدیر دارد فقط آنچه در این میان باید اصلاح شود، بررسی دقیق ثروت مدیران در طول چهل سال گذشته، بازپس گیری این دارایی ها،  ارتباط معقول بین حقوق ها و حذف حقوق های نجومی در سازمان های دولتی و خصولتی و  البته برخورد شدید و بی تعارف با رانت ها، اقازاده ها ، سودجویان  و بستگان مدیران طراز اول کشور است.
مدیر مسئول – تیر ماه 1398
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : اقتصاد قیمت ها گرانی مدیران کشور واقعی سازی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است