یادداشت روز،

ساختمان خیابان معلم رشت چشم انتظار است

از ابتدای تیر ماه یعنی حدود دو هفته بعد از رفتن مصطفی سالاری از گیلان برای تصدی پست ریاست تامین اجتماعی کشور، گمانه زنی ها برای انتخاب استاندار بعدی در استان به خصوص در رشت مرکز گیلان بسیار بالا گرفته است.


 البته در محافل غیر اداری و دولتی خیلی برای مردم مهم نیست چه کسی می رود و چه کسی می آید، اما در محفل های دولتی به این دلیل که مدیران و زیر مجموعه های به نوعی در این انتصاب دخیل هستند، گفتمان های دو و چند جانبه گسترده است.
در این گمانه زنی ها اسامی مانند جعفرزاده نماینده کنونی مردم رشت در مجلس، علیزاده معاون اسبق استانداری گیلان، قاسم رمضانپور از مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور و نماینده اسبق مردم صومعه سرا در خانه ملت  ..... بر سر زبان ها است.
دو نفر دیگر اقایان را خیلی از نزدیک نمی شناسم اگر چه توصیف های خوبی از هر دو  شنیده ام لکن غلامعلی جعفرزاده نماینده با سابقه مجلس را خوب می شناسم. مهندس جعفرزاده جدای از نگاه سیاسی و جناحی به عنوان یک گیلانی که سابقه مدیریتی و تجربیاتی خوبی در اداره امور بخش هایی مهم  از استان را مقبل بوده،  فردی شایسته  برای تصدی این پست تاثیر گذار است. او مستندا نشان داده که در مجلس هم وزنه سنگینی است و در بسیاری از مسائل ورود و دخالت های به جایی دارد. این نماینده پر انرژی و صاحبنظر خانه ملت با وجود آنکه از نظر جسمی  با ویلچر رفت و آمد دارد اما به اندازه صد  مدیر  کارآیی داشته و قطعا قدرت اداره استان را دارد، ارتباط های مردمی و حضورش در محافل و مراسم و  در  نشست های مردمی هم کم نظیر است. جعفر زاده  در این سالهای نمایندگی و قبل از آن مدیر کلی بنیاد شهید و دیگر مسئولیت ها،  استان را خوب شناخته و می تواند حتی در مدت کوتاه تصدی مقام عالی استان ، جریان ها را خوب هدایت کند.
در محافل اداری و نهادها از علیزاده هم تعریف زیادی می شود اما در زمان حضور ایشان در گیلان در استان دیگری مسئولیت داشتم و لذا متاسفانه خیلی با ایشان آشنایی نداشته و نمی توانم قضاوت دقیقی داشته باشم.
به هر روی هر آنچه برای گیلان و مردمانش خیر است همان محقق شود و مدیری برای استان منصوب شود که مدیریت را بلد بوده و نیاز به آزمایش و خطا نداشته باشد، ضمن انکه به محض ورود در این منصب چشمش به وزارت و مسئولیت های کشوری نباشد..
گیلان همیشه از عدم ثبات مدیریت به ویژه در حوزه استاندار  و نقش و تاثیر گذاری بالای این مقام  عالی رنج برده و این تراژدی همچنان نا تمام است. تجربیات مدیریتی ثابت کرده که مدیران اغلب یک سال نخست را برای شناخت محیط به زمان نیاز دارند و از سال دوم  باید با آگاهی وارد کار زار عملیاتی و اجرا شوند، اما بیشتر استاندارهای گیلان به جز یکی دو استاندار بقیه با شتاب گیلان را ترک کرده  و تنها توفیق آزمون و خطا  و تجربه آموزی داشته اند.!؟
کلام آخر اینکه، هر فردی که استاندار گیلان شد لطفا و حتما همه جریان های سیاسی ، سازمان ها، نهادها، رسانه ها ،حداقل برای رشد و توسعه استان از او حمایت کنند. بی تعارف تفرقه ، اختلاف و نگاه های جناحی و امتیازدادن ها تا به امروز پدر استان را در آورده است و در این شرایط حساس کشور و استان  برای یک بار هم که شده بیائیم بدون این نگاه های منفعت طلبانه در اندیشه ابادانی گیلان عزیز باشیم که عقب ماندگیهای بسیار زیادی دارد.
مجید محمدپور
نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات
17 تیر ماه 1398

برچسب ها : گیلان استاندار جعفرزاده علیزاده رمضانپور

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است