بعلاوه دیدگاه مدیر مسئول،

زمین خواری در شهرهای گیلان در حال رقم خوردن است

گیلان 24 و نشریه واکنش: رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت گفت: زمین فروشی و زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است.

رضا رسولی در جلسه مشترک کمیسیون های عمران و بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت با اعضای شورای شهر انزلی که در ساختمان شورای رشت برگزار شد با اشاره به اینکه تعامل ما بین شوراهای اسلامی می تواند دستاوردهای خوبی برای شهرها رقم بزند،گفت: در مباحث اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی که امروزه همه شهرهای گیلان به نحوی با آن مواجه هستند پیوستگی جوامع محلی موجب تحقق نتایج خوبی می شود.
 
وی با تاکید بر اینکه زندگی بخش عمده ای از هم استانی ها به طور مستقیم و غیرمستقیم با تالاب، رودخانه ها و غیره ارتباط دارد، افزود: بخشی از رسوبهایی که در تالاب انزلی انباشت می شود به علت سو مدیریتی است که از بالا دستها و پیرامون فاضلاب وجود دارد.
 
رسولی با بیان اینکه سالهاست در آرزوی داشتن رودخانه های پاک و عاری ازآلودگی به سر می بریم گفت: با توجه به تعدد آلاینده ها تاکنون گام های کوچکی در این باره شکل گرفته و خروجی این مبحث برای مردم مشخص نیست .
 
زمین فروشی و زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است
 
رسولی با اشاره به گام های عملیاتی پیرامون ساماندهی رودخانه های رشت گفت: نحوه زندگی مردم رشت و دیگر مردمان استان با تالاب انزلی در ارتباط است و با توجه به اتفاقات ناخوشایندی که در راستای سیل مهاجرت کنترل نشده زمین فروشی و زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است تصمیم داریم که نشست های مشترکی با حضور تمامی کمیسیون های تخصصی شوراهای گیلان به منظور اتخاذ تصمیمات سازنده در این باره برگزار کنیم.
 
رئیس کمیسیون عمران شورای رشت با ابراز گلایه از خرید و فروش غیر اصولی زمین در نقاط مختلف گیلان و رشت تصریح کرد: در حال حاضر در برخی از مناطق شاهد خرید و فروش زمین به قیمت بسیار ناچیز هستیم و مهاجرت گسترده به گیلان به معضلی برای این استان تبدیل شده است.
 
رسولی به نشست مشترک دو کمیسیون تخصصی شورای رشت با اعضای شورای شهر انزلی اشاره کرد و گفت: این نشست در راستای بررسی اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی و تاثیرات آن بر دیگر منابع زیست محیطی استان گیلان برگزار شده است و نقش تالاب انزلی در زندگی مردم گیلان غیر قابل انکار است.
 
وی با اشاره به احیای آبراه ارزشمند و تاریخی پیربازار به انزلی افزود: یقینا در سایه تعامل و همدلی بیشتر ما بین اعضای شورای رشت و انزلی این مهم محقق می شود.
 
رسولی با قدردانی از مواضع صریح امام جمعه و دادستان انزلی پیرامون اجرای طرح بایوجمی در تالاب این شهر بیان کرد: این اقدام به موقع در دفاع از حقوق مردم قابل تقدیر است.
 
وی دستگاه قضایی را پشت و پناه مردم رشت و گیلان دانست و تصریح کرد: اخیرا شاهد اقدامات بسیار خوبی از سوی دستگاه قضا هستیم و در شرایط فعلی در صورت عدم ورود دستگاه قضا به برخی از مباحث ممکن است تصمیمیاتی گرفته شود که به مردم گیلان آسیب برساند

نگاه رسانه:
نابودی زمین های حاصلخیر گیلان و تغییر کاربری پر شتاب  این اراضی و در دو سه سال اخیر با روند کم آبی هجوم غیر بومی ها از جمله مردم مناطق مرکزی شامل اصفهان، کرمان، یزد  و ....به گیلان موجب شده است که دیگر سخنرانی و بخشنامه و توصیه چاره ساز نیست.
مردم گیلان هم که قربانشان بروم نسبت به این امور کاملا بی تفاوت هستند  و واکنشی نشان نمی دهند و صرف اینکه در آمدهایشان کم شده به اسانی اراضی را ارزان ، ارزان می فروشند غافل از آنکه بعد یک دهه بعد در صورت نیاز همین زمین های دهها برابر ارزش پیدا می کند.
تشکل های غیر دولتی و محیط زیست هم که گویی اساسا حضور ندارند و حتی به خودشان زحمت نمی دهند در عرصه ی رسانه ها حضور داشته و گاهی تجمع اعتراضی در شهرها و بخش های مختلف برگزار کنند.
این تشکل ها و چهره های استانی و شمالی حتی به خود زحمت نمی دهند به مردم توصیه کنند که زمین ها را نفروشند
به هر روی هشدار بسیار جدی است و با این روند در آینده بسیار نزدیک چیزی به نام شمال در گیلان باقی نیست و همه زمین های به سنگ و بلوک و ویلا و بدتر از آن آپارتمان تبدیل می شود.
مشکل اساسی دیگر آنکه نمایندگان ما در خانه ملت هم به نظر نمی رسد که همت و حساسیت لازم را داشته باشند و زمین های شرق گیلان به عبارتی در حال چپاول است.
معضل اساسی و بسیار مهم دیگر اینکه مدیریت در استان گیلان و البته شهرستان بسیار بی ثبات و زودگذر است و بسیاری از مدیران گیلان را محل مهارت آموزی انتخاب کرده و دوره ی کوتاهی می آیند و می روند.!!؟؟
مدیر مسئولتاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است