سند اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی گیلان تصویب شد

گیلان 24 و نشریه واکنش: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار کرد: بن‌مایه معنوی، مشخصه اصلی و ثابت مردمان گیلان است و از همین روی اسطوره‌هایی چون روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی پرورده است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فیروز فاضلی،در دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در سال جاری با اشاره به مراسم باشکوه سی‌امین سال رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، گفت: مردم گیلان ماه نشاط معنوی رمضان را پشت سر گذاشتند و نماز عید فطر را نیز به بهترین وجه اقامه کردند.
 
وی، بن‌مایه مردمان گیلان را آل بویه و آل کیا و دین‌مداری عنوان کرد و افزود: بن‌مایه معنوی، مشخصه اصلی و ثابت مردمان گیلان است، کسانی که در این استان می‌خواهند اسطوره شوند باید بن‌مایه مذهبی داشته باشند و از همین روی اسطوره‌هایی چون روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی در این دیار پرورش یافته و ماندگار شده‌اند.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ضمن برشمردن پنج مرحله رشد بدنی، عقلانی، عاطفی، هنری و معنوی برای رسیدن به کمال، گفت: در بحث عفاف و حجاب نیز توجه به این مراحل رشد آحاد جامعه حائز اهمیت است؛ بر همین اساس سند راهبردی عفاف و حجاب منتشر شده و در دسترس همه مدیران قرار گرفته است و وظایف هر کدام از دستگاه‌ها در این زمینه به‌روشنی مشخص شده است.
 
این استاد دانشگاه با تأکید بر تولید محتوا برای نسل نو، بیان کرد: برای جوانان باید تولید محتوا داشته باشیم و پیشنهاد می‌کنم از کارشناسان حوزه‌های علمیه در این زمینه استفاده شود.
 
فاضلی، توسعه فرهنگ قرآنی را یکی از وظایف اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ذکر کرد و با اشاره به برنامه‌های شاخص این اداره‌کل در امور قرآنی از سال ٩٣ تا ٩٧، تصریح کرد: برگزاری ٨٠ نمایشگاه قرآنی، ١٨٠ محفل انس با قرآن، چندین دوره مراسم مشق نور استانی و شهرستانی، اجرای ٩٠ نمایش خیابانی و نمایش فیلم‌های کوتاه قرآنی از جمله برنامه‌های قرآنی اجرا شده است.
 
وی به برگزاری شش دوره مراسم معنوی سی روز با قرآن در رشت و بسیاری از شهرستانهای استان اشاره کرد و یادآور شد: برگزاری آزمون قرآن و عترت با شرکت بیش از ١٦ هزار نفر گیلانی، نشانی بر اشتیاق نسل نو نسبت به فراگیری قرآن کریم است.
 
دبیر شورای فرهنگ عمومی گیلان، طراحی و اجرای هنرهای قرآنی چون نمایش‌های خیابانی، مشق نور و تولید فیلم را از جمله موارد تولید محتوای قرآنی عنوان و حمایت از مؤسسات قرآنی را جزو اولویت‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر کرد.
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : منشور توسعه فرهنگ قرآنی ارشاد گیلان رشت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است