مدیران با جدیت پیگیر باشند

رشت زیبا نباید بوی تعفن بدهد!

گیلان ، نگین سبز و زیبایی است که در پهنه خوش نقش ایران می درخشد و زیبایی این استان بسیار مشهور همراه با ساحل زیبای دریای خزر بهترین و بزرگترین بهانه برای سفر ، گردشگری و تمدد اعصاب مسافران و گردشگران است.

 به قلم ،  مجید محمدپور ، مدیر مسئول
عصر روز جمعه 17 خرداد ماه از امامزاده هاشم به سمت رشت در حرکت بودم  که متاسفانه همانند سالهای قبل در فصل گرم سال در منطقه سراوان بوی شدید تعفن چند میلیون تن زباله برای سرنشین های خودرو ها  و گردشگران  تعطیلات عید فطر فوق العاده کلافه کننده  بود.!؟
 دکتر نصرتی قزوینی شهردار قبلی رشت اواخر تابستان سال قبل در روزهای پایانی حضورش در مرکز استان گیلان گفته بود، ارتفاع زباله در منطقه جنگلی سراوان به بیش از یکصد متر و مساحت آن به چندین هکتار می رسد و برای اصلاح این معضل عظیم به عزم و اقدامات ملی نیاز است.!
شهردارها و استاندارهای قبلی گیلان بارها از تامین دستگاه های زباله سوز چینی یا اروپایی به استان خبر داده بودند و تعهد کرده بودند معضل پسماند در مرکز گیلان و دیگر شهرها ن استان زیبا و سرسبز تا سال 1395 به کلی مرتفع خواهد شد، معضل بزرگی که بیش از دو دهه علاوه بر آلودگیهای شدید ، مردم منطقه ، مسافران و رهگذران را  از نظر استشمام بوی تعفن کلافه کرده است.
در عین حال شیرابه های میلیون ها تن زباله بی تردید وارد منابع  زیر زمینی منطقه شده و با خود تبعات بسیاری ناگواری به همراه دارد، هرچند مسئولان در گذشته  این مشکل اساسی را تایید نمی کردند ..!.
  پرسش اساسی این است که مگر تشکل های زیست محیطی مرکز استان ، محیط زیست گیلان ، مدیران اجرایی و دوستداران طبیعت بسیار زیبا و فوق العاده گیلان متوجه تبعات فزاینده این بحران نبوده و نیستند که این شرایط بحرانی سالها به همین سبک و سیاق ادامه دارد.؟
  اوضاع در این منطقه به حدی بحرانی و فاجعه بار شده است  که نیازی به مستندات مکتوب نیست و هر سال در فصل تابستان جمعی از اهالی روستاهای اطراف مرکز انباشت زباله شهرستان رشت و چند شهرستان استان گاه با بستن بزرگراه رشت به قزوین  برای مدتی هر چند کوتاه فریاد بر می آورند تا مسئولان اجرایی ، مدیریت شهری و محیط زیستی به غیر از  وعده و سخنرانی برای حل بحران اقدام کنند.
به راستی ایا می توان با راه اندازی یک کمپین  یا پویش به این مشکل فائق آمد. در این اندیشه بودم که به نزدیک شهر رشت نرسیده به  " نزدیکی بیمارستان رسول اکرم " ص" ، آنسوی  بزرگراه شرکت سپید رود که تولید مرغ و کشتار روزانه طیور را انجام می دهد، محیطی بسیار متعفن را در محیط پراکنده کرده که این بوی تند  برای سرنشینان خودروها  " گردشگران  و مردم منطقه " قابل تحمل نبود . افرادی که در محل بودند اظهار می کردند ، بوی تند  متعفن در فضای  منطقه از شرکت سپید رود است و در روز جمعه قطعا مسئولی نبود که پاسخگو  کنجکاوی من باشد.
تصور کنید ، مسافران " آن هم به میزان 2 میلیون نفر ی در همین چند روز تعطیلات عید فطر" برای ورود به شهر رشت مرکز استان گیلان و بهره مندی از زیبایی های این شهر تاریخی باید در دو  ناحیه ی  نزدیک به شهر در حدود15 کیلومتری و نیز در سه  یا چهار کیلومتری مرکز شهر شاهد چنین فضای نامطبوعی باشند. !؟
شایسته است فرماندار شهرستان رشت، مجموعه مدیران شهری به خصوص شهردار جدید که 24 ساعتی مهر تایید وی از سوی وزارت کشور پای حکمش نقش بسته ، محیط زیست گیلان و شهرستان رشت و مهم تر از آن تشکل های غیر دولتی اجتماعی و زیست محیطی و مهم تر از همه رسانه ها باید در این راستا به طور مستمر و پیگیری و اطلاع رسانی کنند.
مردم شهر رشت و شهرهای حومه نیز باید با مطالبه گری مجدانه اجازه ندهند این مشکلات مشمول زمان شده و  مردم مرکز استان همچنان سالهای سال از بی توجهی ها برخی مدیران رنج ببرند.
به موازات این دو الاینده های بسیار وسیع و عمیق ، رودخانه های زرجوب و گوهر رود که الوده ترین رودهای جهان به شمار می روند، هم به نوبه خود نیازمند توجه ویژه ، اعتبارات ملی و مهمتراز آن هزینه کرد اعتبارات در محل خود هستند.
سال گذشته سخنگوی شورای شهر رشت از هزینه کرد 600 میلیارد ریال بودجه اصلاح رودخانه های آلوده شهر رشت در جایی دیگر انتقاد شدید کرده بود.
اکنون سئوال جدی از مدیران اجرایی، میراث فرهنگی و گردشگری ، محیط زیستی  و دیگر دست اندر کاران گیلان و شهر رشت مرکز این استان این است که، با این روند  چگونه می خواهند سند چشم انداز 2020 گردشگری را در منطقه محقق کنند.؟.
چگونه مسئولان شهر خلاق خوراکی ها که در یونسکو هم به ثبت رسیده است می خواهند چنین شهری را به آن درجه از اعتبار برسانند که گردشگران داخلی و خارجی حداقل برای بهره مندی از خوراکی های لذیذش به این شهر سفر کنند.
مدیران کلاهشان را به اصطلاح قاضی کنند و ببینند واقعا با این اوضاع و احوال بحرانی که بسیار هم عیان و ملموس است می توان به شهر خلاق خوراکی یا توسعه گردشگری دست یافت.؟..  
کلام آخر اینکه به راستی در استان گیلان و به خصوص مرکز استان چه خبر است و چرا مدیران ادوار گذشته و نیز مدیران کنونی برای این معضلات بسیار کهنه و ضد محیط زیست کاری نکرده و  نمی کنند و اگر کاری  انجام شده چرا اطلاع رسانی دقیق نمی شود.؟
آقایان مدیران استان آگاه باشند زیر ساخت ها و شرایط اطلاع رسانی در گیلان بسیار ناکارآمد است و باید برای حل این مشکل هم چاره اندیشی جدی شود و در این راستا  تقویت و تغییر برخی روابط عمومی های ناکارآمد و رانتی امری ضروری است، موضوعی که در یک دهه اخیر بارها عنوان شده اما کسی به آن توجه نمی کند!. .

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان رشت بوی تعفن ورودی شهر مسافران مدیریت شهری فرماندار

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است