چادر شب بافی قاسم آباد ثبت جهانی می شود

گیلان 24 و نشریه واکنش: با حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی برای بررسی میدانی، روستای قاسم‌آباد چادرشب‌بافی قاسم‌آباد در آستانه ثبت جهانی قرار گرفته است.

شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی گیلان  با بیان اینکه هدفي كه ما دنبال آن هستيم استفاده و ترويج اقتصاد صنايع دستي است و فقط ثبت ملي و جهاني براي ما مهم نيست، افزود: بايد دنبال اقتصاد صنايع دستي باشيم كه براي مردم منطقه نفع اقتصادي و اشتغالزايي داشته باشد.
 
وی افزود: ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی به منظور بررسی میدانی روستای قاسم آباد برای ثبت به عنوان روستای جهانی چادر شب بافی خرداد ماه سالجاری به گیلان سفر می کنند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن اعلام این خبر ادامه داد: این گروه باحضور در روستای قاسم آباد، ضمن بازدید از خانه خلاقیت نساجی، کارگاه های چادر شب بافی و فروشگاه های صنایع دستی، فرآیند ارزیابی ثبت جهانی شدن را آغاز می کنند.
 
امیر انتخابی ادامه داد: روستای قاسم آباد در تاریخ یازدهم تیرماه 97 از سوی شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی به عنوان روستای ملی چادر شب بافی ثبت شد.
 
قاسم آباد روستایی در شرق گیلان است و  لباس قاسم آبادي گيلان در گذر زمان پر آوازه شد . ناگفته نماند که چادر شب تنها در قاسم آباد بافته نمی شود بلکه در بسیاری از روستا های شهرستان های رودسر، املش، رامسر بیش از یک قرن سابقه بافت دارد.
زنان قاسم آباد بافت این پارچه دست بافت زیبا را به صورت جدی دنبال کردند و در حالی که در بسیاری از روستاهای این منطقه  بافت چادر شب منسوخ شد، اما کارگاه چادر شب بافی در قاسم آباد و مناطق اطراف گسترده تر و بعضا شکل بافت کمی راحت تر و امروزی تر شده است
بافت این پارچه معروف  که زنان منطقه در قدیم برای استفاده در کارکشاورزی و گرم نگه داشتن بدن شان و نیز به کول کردن کودکانشان بهره می گرفتند در روستا های بخش کلاچای و چابکسر  از جمله دهستان " بی بالان" و  بخش واجارگاه رواج بسیاری داشت.
..

منبع : گیلان 24

برچسب ها : چادر شب قاسم آباد گیلان رودسر ثبت جهانی میراث فرهنگی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است