آزمایش غربالگری ژنتیکی پیش از ازدواج ‌اجباری می‌شود‌

رئیس سازمان بهزیستی کشور از اجباری شدن انجام آزمایش غربالگری ژنتیکی پیش از ازدواج خبر داد و گفت: زوج‌های دارای High Risk جهت‌ انجام مشاوره، به مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی ارجاع می‌شوند.

وحید قبادی دانا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح انجام آزمایشات غربالگری ژنتیکی پیش از ازدواج در کشور اجباری می‌شود بنابراین زوج‌هایی که نتیجه آزمایشات آن‌ها High Risk باشد به مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی ارجاع می‌شوند.
 
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه طرح انجام آزمایشات غربالگری ژنتیک با اولویت نخست در سراسر کشور اجرایی می‌شود عنوان کرد: طبق این طرح افرادی که برای ازدواج به دفاتر ثبت مراجعه می‌کنند در کنار سایر مدارک، برگه انجام آزمایش غربالگری ژنتیک را نیز باید به همراه داشته باشند.
 
قبادی دانا انجام آزمایشات غربالگری ژنتیک در مراکز بهداشت توسط زوج‌های جوان را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد:‌ با توجه به بالا بودن هزینه‌های انجام این آزمایشات مقرر شده است که هزینه‌های فوق‌الذکر برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، از طریق نهادهای حمایتی پرداخت شود.
 
وی رایگان بودن انجام آزمایشات غربالگری ژنتیک برای خانواده‌های کم‌بضاعت و بی‌بضاعت را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: با استفاده از جامعه آماری و اطلاعاتی که در دسترس قرار دارد خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، از پرداخت هزینه آزمایشات غربالگری ژنتیک معاف می‌شوند.
 
رئیس سازمان بهزیستی کشور در مورد سایر خانواده‌هایی که قادر به پرداخت هزینه‌های آزمایشات غربالگری ژنتیک نیستند نیز خاطرنشان کرد: پس از انجام آزمون وسع، خانوارهایی که نمی‌توانند هزینه آزمایشات را تمام و کمال پرداخت کنند، از پرداخت بخشی از آن معاف می‌شوند.
 
قبادی دانا با تأکید بر اینکه پرداخت نیمی از هزینه‌های آزمایشات غربالگری ژنتیک اقشار ضعیف توسط کمیته امداد و سازمان بهزیستی در کشور تقبل می‌شود اظهار داشت:‌ طرح انجام آزمایشات غربالگری ژنتیک به عنوان یکی از طرح‌های اولویت‌دار، به زودی در در سراسر کشور اجباری می‌شود.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : ازمایش ژنیتیک ازدواج

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است