بعلاوه نگاه رسانه،

وضعیت پسماند در استان گیلان بحرانی است

گیلان 24 و نشریه واکنش: رئیس کل دادگستری گیلان گفت: امروز مشکل پسماندها به یک بحران جدی برای استان گیلان تبدیل شده است.

سیاوش‌پور در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی در استانداری گیلان اظهار داشت: برطرف کردن مشکلات زیست محیطی و تالاب‌های استان در حقیقت مستلزم یک اراده و انسجام کلی از سوی دستگاه‌های اجرایی استان است.
 
رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه مشکلات تخریب جنگل‌ها در این استان با وجود اینکه کاهش یافته اما همچنان از سوی برخی افراد در حال انجام است افزود: برنامه نظارت هوایی در جغرافیای استان گیلان می‌تواند کمک بزرگی برای حفظ جنگل‌ها و مراتع استان باشد.
 
سیاوش‌پور با تأکید بر اینکه مشکل پسماندها به یک بحران جدی برای استان گیلان تبدیل شده است تصریح کرد: البته همه ما خواستار مشخص شدن تکلیف شهردار رشت نیز هستیم و این مشکلات در شأن این مردم نیست و امیدواریم که این موضوع نیز سریع‌تر برطرف شود
نگاه رسانه:
البته رئیس کل غیر بومی دادگستری گیلان که الحق فردی دلسوز و پیگیر به حال وضعیت محیط زیست استان گیلان است به درستی می دانند شرایط پسماند و بحران آن در گیلان و اساسا شمال ایران مربوط امروز و دیروز نیست. این شرایط بحرانی و بسیار مخرب حداقل عمری 10 سال و حتی بیشتری دارد و در حالی که رئیس برنامه و بودجه کشور یک رشتی و گیلانی است برای رفع این بحران اعتبار لازم اختصاص پیدا نمی کند.
مشکل پسماند دربسیاری از کشورها حتی کشورهای درحال توسعه با زباله سوزها و البته فرهنگ سازی درجامعه برای تولید کمتر زباله و جدا سازی آن حل شده است. متاسفانه شمال زیبا و گیلان زیباتر سالهاست که گرفتار این معضل شده است و هرشهردار و استانداری که می آید قولی می دهد و می رود.
سالهاست می نویسم که مردم باید مطالبه گر باشند و رسانه ها به صورت روزانه از معضل را تا حل مشکل زنده نگه دارند که هیچ یک از این دو مقوله درشمال و گیلان بیشتر از مازندران وجود ندارد.
زباله اکنون در کوهستان ، ساحل دریا، رودخانه ها و حتی با دفن کردن در زیر ماسه های ساحلی و ریختن در  قلب جنگل ها  یک معضل و بحران غیر قابل حی است و به عزمی ملی نیاز دارد. این عزم با پیگیری مسئولان، رسانه ها و مردم به سرانجام می رسد.
محمدپور - مدیر مسئول .

منبع : گیلان 24

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است