مدیران گیلان با شدت پیگیرانه عمل کنند،

هشدار جدی برای تغییر کاربری اراضی زرخیر گیلان !

استان گیلان جغرافیایی کوچک از منظر مساحت در میان استان های کشور، اما بسیار بزرگ در چارچوب استعدادهای بلقوه و بالفعل است. این استان زیبا در منطقه ای تنگاتنگ بین دریا و کوهستان های با انبوه درخت و سرسبزی و زیبایی خدادادی واقع شده است.

سرزمینی که هر کسی را به حضور موقت یا دائمی در این ناحیه از کشور متمایل می سازد و البته تا اینجای ماجرا هیچ اشکالی وجود ندارد که بسیار هم افتخار آمیز است.
آنچه در گیلان کوچک که 16 شهرستان و 54 شهر و بیش از 2400 روستا دارد بسیار جای نگرانی دارد، تغییر اراضی ذیقمت این خطه فوق العاده و کم نظیر است.
منطقه غرب استان مازندران شامل شهرستان های رامسر، تنکابن " شهسوار" ، چالوس و نوشهر  با مردمانی صمیمی و مهربان هم شاید در 99 درصد رفتارها، منش های، فرهنگها با مردم گیلان نکات اشتراک جدی دارند . این منطقه از شمال ایران دقیقا مانند گیلان بسیار زیباست اما هزاران افسوس که تغییرات کاربردی در زمین های این نواحی بسیار با شدت در حال انجام است ، به گونه ای که مردم غرب مازندران و شرق گیلان اعتقاد دارند، زمین در این چهار شهرستان برای تغییر کاربری ( از کشاورزی و جنگلی به ساختمان و شهرک و دیگر ابینه)  رو به اتمام است.  
مسئولان نظام به خصوص مجلس و دولت و حتی بالاتر از آن باید برای جلوگیری از این تغییرات تاسف بار کاری کنند و اگر مانند گذشته چشم پوشی ، سخنرانی های  اداری ، پارتی بازی و باند بازی را ارجح دانسته شود، دیگر نه از تاک نشان می ماند و  نه از تاک نشان.!
باغهای چای در چهل سال اخیر به حدود نصف و از 34 تا 36 هزار هکتار به حدود 20 هزار هکتار کاهش یافته است. سطح جنگل ها به علت حضور باندهای مافیایی و اغلب بومی و صاحبان قدرت وثروت و گاه غیر بومی از یک میلیون 800 هزار هکتار شرایطی بهتر از باغ های چای ندارد. اراضی شالیکاری هم به دلیل ساخت و ساز و تغییر کشت و شهرک سازی با آپارتمان های بی قواره که چوب حراج به آن خورده و حتی در مترو تهران برای فروش آنها تبلیغات وسیع می شود در حالی که روزی محل تولید برنج مردم این سرزمین بود و کسی هم نمی پرسد" چه کسی این بلا را بر سر اراضی زر خیر گیلان آورده یا چه دستگاه دولتی و نهادی مجوزهای لازم را صادر کرده است" امروز در سال 1398 شرایط تاسف بار داشته و روند تخریبی دارد.  رسانه های به قدر کافی در این باره نوشته اند و گفته اند و اکنون نوبت مسئولان و مردم به خصوص تشکل های غیر دولتی و زیست محیطی است که کاری کنند. نوبت مسئولان حوزه جنگلبانی ، محیط زیست  و سازمان های نظارتی است که اجازه ندهند به همین راحتی زمین های این استان و غرب مازندران تغییر یابد.
آمارهای نشان از بروز یک فاجعه در این منطقه دارد و نوار دامنه دار این فاجعه به غیر بومی ها به خصوص از اصفهان ، تبریز و تهران و دیگر نقاط مرکز و جنوب ایران  متصل است که وارد شمال شده و اراضی را خریداری و تغییر کاربری می دهند.
اکنون دیگر فقط مردم بومی دوستدار گیلان و غرب مازندران ، دوستداران محیط زیست  و رسانه ها نیستند که نگران این وضعیت اند، بلکه نگرانی مدیران و مسئولان هم بالا گرفته است. در همین راستا احمد سیاوش پور رئیس کل دادگستری گیلان  با اشاره به اینکه پرونده های زیادی در خصوص تغییر کاربری اراضی در شهرستان های گیلان بدون تصمیم گیری باقی مانده است، افزود: روند کند بررسی این پرونده ها و عدم تصمیم گیری موجبات فساد و انجام کارهای غیرقانونی را فراهم می کند.
وی تصریح کرد: در جلساتی که بزودی با امور اراضی و فرمانداران شهرستان ها برگزار خواهد شد علت عدم تصمیم گیری و روند کند بررسی پرونده های مربوط به تغییر کاربری اراضی بررسی می شود.
رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به وجود کمیسیون ماده 99شهرداری ها برای بررسی تخلفات ساخت و سازهای غیرمجاز در خارج از محدوده شهری گفت: قاضی یکی از اعضای این کمیسیون 3نفره است که رای صادر می کند و همانند رای کمیسیون ماده 100 ضمانت اجرایی دارد.
احمد سیاوش پور تصریح کرد:بررسی ها نشان می دهد تعداد زیادی پرونده در ماده 99 است که متاسفانه به رغم اینکه چند سالیست رای صادر شده اما اجرایی نشده است.
وی با تاکید بر اینکه قانون گذار به دستگاه های متولی حفاظت از اراضی کشاورزی و ملی اجازه داده است که در ابتدای اقدامات غیر قانونی در خصوص تصرف و ساخت و سازهای غیرمجاز وارد عمل شود گفت: اگر دستگاه های مسئول این کار را به خوبی انجام دهند از بسیاری از هزینه های سنگینی که دولت باید برای تخریب بناهای غیرمجاز بپردازد جلوگیری می شود.
رئیس کل دادگستری گیلان خاطرنشان کرد: اهمال در جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز موجب افزایش این بی اعتمادی بین شهروندان و خسارت به بیت المال می شود.
احمد سیاوش پور با بیان اینکه برخی از دستگاه های متولی حراست از اراضی ملی نداشتن اختیارات را بهانه قرار می دهند تصریح کرد: در این زمینه خلا قانونی وجود ندارد و فقط باید به موقع وارد شد، احساس تعهد کرد و کار قانونی درست انجام داد.
وی در ادامه به سهل انگاری در خصوص ساخت و ساز غیرمجاز در حاشیه رودخانه اشاره کرد و افزود: متاسفانه این مشکل در گیلان به وضوح دیده می شود که نمونه بارز آن خانه های کنار 2رودخانه شهر رشت است.
این تحلیل های رسانه ای ، اظهار نظرها و مواضع مدیران دلسوز بیش از یک دهه است که تکرار می شود، اما گویی هیچ اراده ای برای برخورد با معضلات فوق وجود ندارد.  باید رسانه های گیلان و شمال ایران و همگام با آنها تشکل های غیر دولتی از خود واکنش های مناسب را نشان داده و سطح مطالبات افکار عمومی را افزایش داده و هدایت کنند. امیدواریم
مدیر مسئول – خرداد 98

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان تغییر اراضی غیر بومی ها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است