مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان،

مصرف برق در کشورمان بسیار بالاست

گیلان 24 و نشریه ی منطقه ای واکنش: مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان با بیان اینکه سرانه مصرف خانگی در ایران بیش از سه هزار کیلووات است، گفت: این آمار سه برابر مصرف هرخانواده در اروپا است که نشان از هدر دادن منابع در کشور ما دارد.

مهندس عظیم بلبل آبادی به مناسبت روز بهره وری در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد:  به زودی یک نیروگاه مولد مقیاس 25 مگاواتی به نیروگاه های گیلان اضافه می شود که این نیروگاه با یکصد میلیارد تومان در منطقه آزاد انزلی ساخته شده است..
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان افزود: با وجود تمامی چالش هایی که از بابت عدم وجود منابع مالی کافی برای این صنعت بوده سال گذشته موفق شدیم معادل ریالی حدود ۹۶ میلیارد تومان پروژه را افتتاح کنیم.
بلبل آبادی درخصوص نسبت رشد مصرف صنایع سنگین در استان گفت: رشد مصرف صنایع سنگین استان در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ برابر با ۱۷.۷ درصد است. که این آمار نشان از اشتغال زایی و رونق تولید دارد.
وی ادامه داد:  سال گذشته بیشترین مصرف در تاریخ نهم مرداد به میزان ۱۸۳۵ مگاوات بود که در مقایسه با ظرفیت تولید ۲۸۲۶ مگاوات، میزان تولید بیشتر از میزان مصرف شد.
مدیر عامل شرکت منطقه ای برق گیلان با اشاره به میزان تولید در استان، متذکر شد: اضافه تولید در گیلان به استان های تهران، آذربایجان، زنجان صادر خواهد شد.
وی افزود: در بخش شبکه انتقال و فوق توزیع به دلیل تنگناهای بودجه و میزان آن متناسب با رشد مصرف در گیلان اتفاق نیفتاده و طبیعی است این شبکه نیاز به سرمایه گذاری های بیشتر دارد.
بلبل آبادی در باره  ساعات پیک مصرف برق گفت: برای عبور از ساعات پیک تابستان ۹۸ ایده بکارگیری ظرفیت آزاد موجود در بهره برداری شبکه را پیگیری خواهیم کرد که شامل ۱۷ پروژه است و ۵ پروژه در سطح ۲۲۰ کیلوولت و ۱۲ پروژه در سطح ۶۳ کیلوولت کلید خواهد خورد.
وی گفت: با اجرایی کردن این ایده در شرکت برق منطقه ای گیلان یک پروژه کشوری در سطح ملی تعریف شده است و  اگر این ایده در سطح کشور مورد استفاده قرارگیرد،  ظرفیتی معادل ۲۵۰۰۰ مگاولت آمپر و۱۵۰۰۰ مگاولت آمپر در بخش فوق توزیع در ظرفیت آزاد موجود در سطح کشور قرار می‌گیرد
این مقام مسئول در حوزه تولید انرژی گیلان یاد آور شد: بار مالی این پروژه حدود 4 هزار و 500 میلیارد تومان است و چنانچه 50 درصد این میزان هم مورد استفاده باشد، 2 هزار و 500 میلیارد تومان جلو خواهیم بود..
بلبل آبادی  با تاکید بر احداث پست بزرگ  ۲۳۰/۶۳ کیلوولت رشت،  گفت: این پست به زودی در رشت به بهره برداری خواهد رسید که  نزدیک به  ۲۲۵ میلیارد تومان برای سهامی برق منطقه ای گیلان هزینه خواهد داشت، ضمن آنکه طی  یک ماه آینده همین پست در شهرستان صومعه سرا با ظرفیت ۸۰ مگاوات آمپر  بهره برداری خواهد شد.
وی تاکید کرد: صنعت برق،  صنعتی بسیار هزینه بری است و برای احداث هر نیروگاه ۶ تا ۷ سال زمان نیاز داریم و همچنین برای هرنیروگاه  یک هزار مگاواتی یک میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز خواهیم داشت.
وی با توجه به فرارسیدن فصل گرما سال گفت: در سطح کشور مخصوصا در ایام تابستان  سال گذشته نزدیک به 21 هزار مگاوات از 57 هزار مگاوات کشور فقط مربوط به سیستم های سرمایشی بود و به یقین مصرف کنندگان با کم کردن درجه کولر و وسایل سرمایشی می‌‌توانند ۱۰ درصد از مصرف برق را کاهش دهند
رئیس هیات مدیره  و مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه با طرح نو از پیک بار گذر خواهیم کرد، عنوان کرد: با پیش بینی مشکلات پست های انتقال و فوق توزیع استان پی از پیک بار  سال 97 و با در نظر داشتن محدودیت های مالی صنعت برق، به منظور جلوگیری از بارگذاری بیش از حد برخی از پست ها ، اقدان به شناسایی و برنامه ریزی برای جا به جایی تعدادی از ترانسفورماتورها بر اساس میزان بارگیری و ظرفیت مربوطه بین پست های انتقال و فوق توزیع کم بار و پر بار صورت گرفت.
وی افزود: برف گیلان موفق شد، با صرف هزینه کمتر در مقایسه با خرید ترانسفورماتور با توسعه پست ها دستاورد ارزنده و تجربه موفقی در گذر از پیک بار سال قبل بر جای بگذارد.
در این نشست خبری اعلام شد : مهندس بلبل آبادی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان به تازگی از استاندار استان و رئیس شورای پداقند غیر عامل  لوح سپاس دریافت کرده است
هم چنین مدیر عامل شرکت منطقه ای برق موفق به دریافت لوح سپاس از سوی مشاور استاندار و مسئول ستاد اقامه نماز گیلان شده است.
.

.
زهرا رضائی.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : شرکت برق منطقه ای گیلان مدیر عامل روز بهره وری نشست خبری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است