بعلاوه نگاه رسانه،

16 هکتار زمین های رشت رفع تصرف شد

گیلان 24 و نشریه واکنش: دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اعلام کرد: ۱۶ هکتار از اراضی ملی در رشت رفع تصرف شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی مصطفوی نیا ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: با دریافت گزارش از مرجع انتظامی مبنی بر تصرف ۱۶ هکتار از اراضی متعلق به شرکت دولتی سپیدرود توسط اشخاصی از یک خانواده، رسیدگی قضایی این موضوع در دستور کار بازپرس دادسرای رشت قرار گرفت.
 
وی افزود: با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد اشخاصی از یک خانواده اقدام به جعل اسناد و تصرف اراضی ملی کردند.
 
دادستان مرکز استان گیلان با بیان اینکه بر اساس ماده ۱۰۹ قانون ثبت هر کس نسبت به ملکی که در تصرف دیگری بوده خود را متصرف قلمداد کرده و تقاضای ثبت کند کلاهبردار محسوب می‌شود، افزود: به این اشخاص به عنوان "ثبت ملک غیر" تفهیم اتهام شده است.
 
وی عنوان کرد: اراضی تحت تصرف از ید متصرفین خارج و به وضع قبل اعاده شده است، پرونده نیز پس از صدور کیفرخواست برای تعیین مجازات متهمین به دادگاه‌های کیفری دو ارسال خواهد شد.
نگاه رسانه:
پرسش از  قوه قانون گذاری ایران و دستگاه قضایی این است که اساسا چرا باید شرایط در  کشور حاکم شود که عده ای به سادگی قادر باشند اراضی دولتی و منابع طبیعی را تصرف کنند.  چرا افراد در جامعه به حق خود قانع نبوده و قانون به گونه ای وضع نمی شود و دستگاه قضا به شکلی عمل نمی کند تا کسی جرائت و جسارت دست اندازی و تجاوز به اموال عمومی را پیدا نکند.
پرسش آخر اینکه ، اساسا چرا مردم ما تا این حدی بی تفاوت شده اند که در محل زندگی خود در کوه و دشت و ساحل دریا هر کسی به اموال عمومی تجاوز کرد ، بلافاصله به دستگاه های مسئول اطلاع دهند.
امارها حکایت از آن دارد که در گیلان و بسیاری از استان ها برخی افراد سودجو و طمع کار سالها اراضی دولتی و منابع طبیعی را تصرف و استفاده می کنند و بعدها قانون به سراغ آنها می رود که گاهی هم با سند سازی ها امکان برگشت اموال به بیت االمال نیست..

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است