سرمقاله

کسی کمک به سیلزدگان را به نفع خود مصادره نکند

سیلاب عظیم فروردین ماه در بخشی از سرزمین خوش نقش ایران مشکلات فراوان و باور نکردنی برای هموطنان مان ایجاد کرد و براساس بر آورد های اولیه گفته می شود، این حادثه کم نظیر طی یک صد سال اخیر بیش از 35 هزار میلیارد تومان خسارت به بار آورده است.!

در جریان این قهر پرشتاب و گسترده طبیعت که بی تردید بر اثر بی تدبیری های مدیران و مردم در دهه های قبل بروز کرد و ممکن است اگر چاره اندیشی نشود در سالهای بعد تکرار شود،  تعدادی از هموطنان جانشان را از دست دادند و زندگی صدها  هزار نفر به کلی نابود شد و  در عین حال دهها هزار دام و طیور و صدها هزار زمین کشاورزی حداقل به صورت موقت از بین رفت.
بی تدبیری ها گذشتگان اعم از مدیران و مردم این بوده که جنگلها به خصوص جنگلهای هیرکانی در شمال ایران که عمری 40 میلیون ساله داشتند از بین  رفت و به جای آنها ویلا، اپارتمان و خانه های روستایی و جنگلی و بسیاری غیر قانونی و با سند سازی بنا شد. در این میان سازمان ثبت هم به بسیاری از جنگل نشین ها سندهایی صادر کرد که زمین های کنونی  در واقع متعلق به دولت و حاکمیت و نسل های آینده  بود.
از علت و علل جاری شدن سیلاب عظیم در چند استان از شمال تا شرق و مرکز و جنوب که بگذریم با توجه به اینکه هنوز این ماجرا تمام نشده، در این حادثه همه با عشق و نوعدوستی، همت و همدلی کردند. از سپاه پاسداران گرفته تا ارتش جمهوری اسلامی ، بسیجیان همیشه در صحنه ، دانشجویان ، طلاب حوزه،  اصناف ، دانشگاهیان ، دانش آموزان ، جمعیت هلال احمر تا کارمندان، کارگران ، دولت و آحاد ملت شریف ایران از هر قشر و فردی به نوعی کمک کردند تا مردم سیلزده تنها نمانند، گر چه رسانه های بیگانه  پیشانی سفید در این بحران  فضاسازی ها و سیاه نمایی های فراوانی کردند. در ادامه کمک ها موکب های متعددی از سراسر کشور وارد صحنه شدند و استان های معین برای استانهای سیلزده مشخص و اکنون همگام با بازگشت سیلزدگان به خانه و کاشانه خود، پرداخت ها برای بازسازی و ادامه زندگی ها آغاز شده است.
اکنون در مرحله بازسازی مناطق سیلزده کسی حق ندارد کمک ها را به نفع خود مصادره کرده و دیگران را خنثی و بی تفاوت قلمداد کند که وحدت و اتحاد از همین نقطه قوت می گیرد و چنانچه جز این اندیشه و عمل کنیم، وحدت در میان مردم شعاری بیش نیست.
آفرین به همت مردم ایران و همه ارگان ها و نهادها و سازمان های نظامی و انتظامی که برای کمک به هموطنان خود آستین همت را بالا زدند و حماسه ای دیگر آفریدند.
م، محمدپور – مدیر مسئول  

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سیلاب کمکها دولت سپاه مردم هلال احمر دانشگاهیان طلاب همدالی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است