سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی 20 درصد رشد یافت

گیلان 24 و نشریه واکنش: با رشد 20 درصدی نسبت مدت مشابه سال قبل میزان سرمایه گذاری منطقه آزاد اقتصادی انزلی به 10079 میلیارد ریال رسید.

 

 
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی در دوره زمانی دوازده ماه سال 97 میزان سرمایه گذاری محقق شده در این منطقه از رقم 10079 میلیارد ریال فزونی گرفت و در مقایسه با 8396 میلیارد ریالی که در مدت مشابه سال 96 در این منطقه تحقق یافت، بیانگر افزایش 20 درصدی در اجرای دستورالعمل های این شاخص مهم اقتصاد مقاومتی است.
از سوی دیگر و در زمینه جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی و علی رغم مشکلات ناشی از تحریم های غیرقانونی دولت امریکا، سازمان منطقه آزاد انزلی در طول سال 97 موفق به جذب و تحقق 57.5 میلیون دلار شد که در برابر 51 میلیون دلاری که درسال 96 محقق شد، از رشد 13 درصدی جذب سرمایه گذار خارجی در این منطقه خبر می دهد.
براساس این گزارش در سال 97 تعداد مجوزهای سرمایه گذاری صادره از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی به مرز 81 مجوز رسید که در قیاس با 78 مجوز صادره در سال 96 صادر شده بود نشان دهنده افزیش حدود 4 درصدی در تعداد صدور مجوز سرمایه گذاری در این منطقه است.
لازم به ذکر است سرمایه اظهار شده از سوی 81 مجوز سرمایه گذاری صادره در سال 97 افزون بر 50316 میلیارد ریال اعلام شد که بیانگر رشدی 8 درصدی در برابر 46589 میلیارد ریال اظهار شده در سال 96 است.
براین اساس حوزه های فعالیت 81 مجوز سرمایه گذاری صادره در سال 97 از سوی این سازمان در زمینه های خدمات گردشگری، فناور(های تک) و دانش بنیان، احداث واحدهای تولیدی، خدماتی، اقامتی، ساخت هتل و مجتمع های مسکونی، و همچنین ایجاد مجموعه های تفریحی و گردشگری بوده است.
بنابراین گزارش تداوم سیاست ها حمایتی و تشویقی این سازمان از سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی این منطقه در چارچوب تحقق دستورالعمل های اقتصاد مقاومتی را باید مهمترین دلایل استمرار مسیر رشد منطقه آزاد انزلی طی سالهای اخیر در مسیر جذب سرمایه گذار به عنوان یکی از مهمترین شاخص های عملکرد مناطق آزاد عنوان کرد.
علاوه بر ثبات در طرح های حمایتی مدیریتی سازمان که منجر به رونق فضای کسب و کار در سطح منطقه شده است، تکمیل و بهره برداری از مهمترین پروژه زیرساختی منطقه و مناطق آزاد کشور یعنی مجتمع بندری کاسپین که نقش بسزایی در مراودات منطقه ای کشور ایفا خواهد نمود، میزبانی از نمایشگاه های تخصصی و حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی با همراهی واحدهای تولیدی و صادراتی منطقه، حمایت گسترده از شرکت های فناور و دانش بنیان در کنار رفع مشکلات واحدهای تولیدی- صنعتی منطقه که منجر به فعال شده بالغ بر 70 واحد راکد شده است را باید از مهمترین اقدامات سازمان منطقه آزاد انزلی برای حمایت از سرمایه گذاران تولیدی و سایر فعالین حوزه های اقتصادی، گردشگری ، تولیدی و دانش بنیان اعلام کرد.
گفتنی است ظرف یک سال گذشته سازمان منطقه آزاد انزلی، علاوه بر فعال سازی کریدور بین المللی نستراک، موفق شد کریدور جدید چین، قزاقستان، ایران را عملیاتی کند، مسیرهای تجاری که موجب تسهیل و تسریع در ترانزیت کالا از طریق این منطقه و کشور خواهد شد، موضوعی که در ارزیابی های سرمایه گذاری به عنوان شاخص مهمی جهت حضور در هر نقطه جغرافیایی جهت سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی پذیرفته شده است.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : منطقه آزاد انزلی سرمایه گذاری افزایش

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است