سرمقاله،

چرا 400 هزار تومان برای همه؟

مجلسی ها و دولتمردان در چهل سال گذشته هر زمان که خواسته اند تصمیمی در باره افزایش حقوق و مزایا و پاداش کارکنان دولت و گاهی هم بازنشسته ها اتخاذ کنند، چنانچه دقت کنیم، ابتدا احوالات خودشان را مورد مداقه قرار می دهند.

 

نظر به افزایش تورم و گرانی ها در جامعه و کاهش شدید  ارزش پول ملی در طول سال 1397 مجلس و دولت مذاکرات متعدد و مستمری به انجام رساندند که حقوق کارمندان و بازنشسته ها  به صورت پله ای " نردبانی" به هدف اجرای درست عدالت اجتماعی اجرا شود. طرح های گوناگونی در این مسیر رسانه ای شد و برخی مسئولان مجلس و دولت هم حق به جانب به گونه ای در تریبون ها برای افکار عمومی ژست حق به جانب گرفتند که ، همه هدف ما شما قشر کم درآمد با دریافت های پایین هستید. در کمال حیرت اواخر سال گذشته مجلس تصمیم گرفت که به حقوق همه کارکنان و بازنشسته ها 400 هزار تومان اضافه شود و به دولت و رئیس برنامه و بودجه هشدارد ادند ، اگر چنین نشود بدون شک خانه ملت با قدرت وارد خواهد شد. به نظر می رسد که این ورود نه به خاطر کارمند و بازنشسته بلکه برای آن بود که خود این بزرگواران از افزایش منتفع شده و بستگان ، دوستان و هم حزبی ها که در سازمان ها مسئولیت ها و حقوق های بالا " شاید نجومی!"  دارند  بی بهره نمانند. اکنون در شرایطی که درآمدهای کشور به علت تحریم های فزاینده کاهش یافته و هزینه ها داخلی به علت سیلاب عظیم در بخشی از کشور بالا رفته  و پیامد آن ملخ ها از عربستان وارد جنوب ایران شدند، دولت و سازمان برنامه ماندند ، چگونه این حجم نقدینگی را هر ماه به همه کارکنان و بازنشسته ها اختصاص دهند. یعنی آنکه کارمند یک میلیون دریافتی  400 هزار تومان و آنکه 10 میلیون فیش حقوقی اش است همین مبلغ را بگیرد ، حال عدالت اجتماعی چه مقوله ای است و اقایان و خانم های مسئول درمجلس و دولت در حال خدمت به کدام قشر از جامعه هستند،معلوم نیست.!
مدیری که در وزارت نفت ، وزارت خارجه، فولاد یا گمرگ حقوق دو رقمی میلیونی به غیر از ماموریت ها و پاداش ها دریافت می کند و نماینده های خانه ملت که با احتساب هزینه راننده و دفتر و امثال آن  تا 18 میلیون تومان می گیرند ، چرا باید این افزایش را دریافت کنند. معنای خدمت به مردم محروم و گرفتار در مشکلات اقتصادی و معیشتی همین است.؟
بارها در همین نشریه و رسانه های دیگر گفته و نوشته ایم ، در این شرایط خاص کشور حقوق همه مدیران حتی رئیس دولت و رئیس مجلس هم  باید کمتر از هشت میلیون تومان و حقوق کارگران و کارمندان و دریافتی بازنشسته ها هم باید بین 3 تا 7 میلیون تومان باشد تا عدالت اجتماعی معنای واقعی پیدا کند، در غیر این صورت عدالت اجتماعی فقط شعار است.
در بین بازنشسته ها هم برخی که در سازمان ها و ارگان های درآمدزا  مثل وزارت نفت 30 سال دریافتی های بسیار بالای 15 و 20 میلیون تومانی داشته و در پایان دوره خدمت به جای 30 و 40 میلیون تومان 500 و 600 میلیون تومان دریافت کردند اکنون  به دور از عدالت اجتماعی ، در دوره بازنشستگی هم بسیار بیش از دیگران با همان سابقه و سطح تحصیلات دریافت می کنند، در حالی که همه حقوق بگیر تامین اجتماعی هستند و مشخص می شود که تامین اجتماعی باید فکری برای تامین عدالت در میان بازنشسته ها بکند و این رویه بسیار غلط و ضد عدالت به سرعت اصلاح شود. شما هم نظرتان را در این باره برای ما ارسال کنید.
مدیر مسئول – اردیبهشت 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سرمقاله عدالت اجتماعی افزایش حقوق کارمندان بازنشسته ها مجلس دولت تامین اجتماعی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است