یادداشت روز،

استان چهارم در شمال تاسیس شود

دولت های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی نژاد در هشت سال مدیریت بر کشور کارهای متنوع قوی و ضعیفی را انجام داد که آغاز پرداخت طرح یارانه های های نقدی، ایجاد مسکن مهر، مذاکره مستمر با اعضای دولت آمریکا، تخصیص سهام عدالت و ... از آن جمله آنها است.


دولت دهم در آخرین ماههای مدیریتش یک طرح را رسانه ای کرد که پشت این طرح بسیار مهم و کارآمد حسینی وزیر اقتصادی وقت  اهل تنکابن و اسفندیار رحیم مشائی رئیس دفتر نهاد ریاست جمهوری اهل رامسر بودند. براساس این طرح باید استان چهارم در شمال ایران با نام " استان ساحلی" به مرکزیت شهرستان رامسر یا رودسر تاسیس می شد. این استان شامل شهرستان های رودسر،املش، رامسر، تنکابن، چالوس و نوشهر بود که مردمان خوب و نازنین این نواحی با 750 هزار نفر جمعیت  ضمن دارا بودن هوش سرشار مشترکات بسیار زیادی باهم داشته و دارند. در همان زمان اعلام شد که نماینده مردم شهرستان لنگرود به دنبال پیوستن این منطقه به استان ساحلی بود. متاسفانه با رفتن دولت احمدی نژاد طرح تاسیس استان ساحلی به کلی در وزارت کشور بایگانی و به فراموشی سپرده شد و افسوس بیشتری آنکه هیچ یک از نمایندگان مردم در این شهرستان ها و تشکل ها و صاحب نظران منطقه که مسئولیت کشوری و استانی دارند،  به هر علتی سکوت را ترجیح دادند.!!
نویسنده که خود اهل این منطقه است همچنان به دنبال طرح تاسیس استان ساحلی از شهرستان لنگرود و به شمول این شهرستان تا نور و محمود آباد است. دلیل پیگیری ما هم در نگاه نخست ، داشتن فرهنگ واحد در این ناحیه ، گویش ، خوراک، پوشاک، سنت های مشترک  و ارتباط های فامیلی و ازدواج های منطقه و امثال آن که با دیگر نواحی استان های گیلان و مازندران کاملا متفاوت است. در گام بعدی که بسیار حائز اهمیت است، از آنجایی که این شهرستان های مهم و پر استعداد در شرق گیلان و غرب مازندران در انتهای دو استان واقع شده و از نظر اختصاص بودجه، توسعه و عمرانی و ابادانی به آنها کم توجهی بسیاری شده است ، باید یک استان مستقل داشته و این استان جمع و جور و  بسیار زیبا که می تواند بعنوان " هلند ایران " مطرح باشد ، امور خود را از مرکز دنبال کرده و مسیر رشد و توسعه را بپیماید.
در این استان جدید که به یاری حق به زودی تاسیس شود،  بهترین برنج ، مرغوبترین چای جهان، مرکبات با کیفیت، کیوی های صادراتی، سبزی و صیفی سالم و معطر، بهترین گیاهان دارویی،  مقام اول تولید فندق  و  مقام نخست گل گاوزبان در ایران، داشتن زمینه های گردشگری فوق العاده ، تولید گل و گیاه بی نظیر و در حال توسعه  . .... از ویژگیها است که بی تعارف به همه این استعدادها بی توجهی شده است . این استعدادهای به مدیریت متمرکز ، دلسوزی ومتعهد نیاز دارد که می تواند زمینه های اشتغال مولد  را فراهم کند.
در حال حاضر سرمایه گذاری در این شهرستان ها بسیار اندک، زیر ساخت ها بسیار ناچیز ، بیکاری بسیار زیاد،  مشکلات اجتماعی به تبع بیکاری رو به افزایش و .... است که واقعا برای مردمی با این هوش سرشار حیف است که در چنین چنبره ای ناعادلانه گرفتار باشند.
بسیار شایسته است در آستانه انتخابات مجلس ، رسانه های این نواحی و شرق گیلانی ها و غرب مازندرانی های مقیم مرکز دو استان گیلان و مازندران این امر مهم را در دستور کارقرار دهند و صدایشان به گوش مسئولان تصمیم گیر برسد. جا دارد رسانه ها ی منطقه با هر نوع تفکر سیاسی و اندیشه ای از یک سو نمایندگان کنونی را تشویق کنند که وارد این موضوع حیاتی برای مردم منطقه شوند، امامان جمعه منطقه هم در خطبه های از این مساله سخن بگویند، تشکل های غیر دولتی، افراد سرشناس و چهره ها و صاحب نظران متعهد و دلسوز تحت هر عنوانی به این مهم توجه کرده و فضا را برای تاسیس استان ساحلی کلید زده و انشاء الله تاسیس شود.   
مجید محمدپور – نویسنده، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات
 فروردین 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : استان ساحلی شمال رودسر رامسر املش تنکابن چالوس مردم فرهنگ مشترک میوه گل و گیاه

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است