مدیریت سخت نیست، ۲۹فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱:۳۳

حداقل ها برای شهروندان فراهم شود

بی جهت ناراحت نشوید،خودمانیم - به این کارهایی که شما انجام می دهید" مدیریت شهری " نمی گویند و صد البته مقصود فقط شهر رشت مرکز استان گیلان نبوده ، بلکه بسیاری از شهرهای کشور همین گونه است.!


اینکه دهها عضو شوراهای شهر و مدیران شهر ی با عناوین مختلف و دریافت حقوق های بین 3 تا 10 میلیون تومانی در ماه همه در اندیشه خدمت به مردم هستند!!. به نظر می رسد دولت تدبیر و امید در گام نخست باید تدبیری کرده و با جدیت و فوریت وزیران را تازه کرده و بسیاری از مدیران کشوری،  به تبع آن تازه شوند " جوان یا میانسال تفاوتی ندارد، فقط در علم و عمل شایستگی مدیریت داشته باشند" .   
در وزارت کشور هم یک تحول اساسی صورت گیرد و بسیاری از استاندارها، فرماندارها و بخشدارها جایگزین شده و نیروهای کارامد تر  و دلسوزتر مسئولیت بپذیرند چرا که شرایط خاص ایران چنین خواسته ای را ایجاب می کند. "البته گیلان هم اکنون استاندار خوبی دارد و استاندار قبلی استان هم عالی بود که خداوند هر دو وجود را حفظ کند."
به خوبی درک می کنیم، تعلل در این زمینه آن خواهد شد که شرایط  زیستن برای قشرهای کم در آمد هر روز سخت تر و به مرز غیر قابل تحملی برسد. الحق و الانصاف مردم ایران مردمی خوب ، همیشه در صحنه ، دیندار ، باورمند و.... هستند ، اما صبر همین مردم هم حدی دارد.  
 این مردم همان گونه که امام " ره " و رهبر معظم انقلاب اسلامی " بارها تاکید کرده اند، مردمی وفادار و هوشمند هستند و می دانند مسئولان چه می کنند و لذا مدیران هم  دچار روزمرگی نشده و تا می توانند با همه وجود به این خوبان خدمت ارائه کنند که شایستگی آن را دارند.
مدیران کنونی در کشور به خصوص مدیران شهری باید بیدار و هشیار باشند و بدانند که با این رویه اداره شهر و روستا و کشور ، زندگی هر روز سخت تر و دشوارتر می شود و  یک نگاه گذرا به قیمت مسکن،  درمان، خدمات و انواع کالاها و مقایسه آن با حقوق کارگران، کارمندان و بازنشسته ها ،  شرایط اشتغال ، تورم و ازدواج جوان ها که حق اولیه و مسلم شان است ، گواه این مدعا بوده  و نیازی به آمار و ارقام نیست!.
در موضوع مدیریت بیدارو  آگاه یک مصداق از شهر رشت اینکه ، اگر نیروهای زیادی جذب کرده اید " اغلب از طریق مسئولان قانونگذاری، اجرایی و مدیران شهری مانند هر شهر دیگری که بار منفی بسیاری به دنبال داشته و دارد و باید به سرعت بازنگری شود" ، چنانچه شهرداری از دوره های قبلی بدهی زیادی دارد، اگر اعتبار لازم برای عمرانی ندارید و همه بودجه شما صرف پرداخت حقوق  و مزایا می شود، اگر ...... اما می توانید در مرکز استان گیلان معابر عمومی را حداقل لکه گیری کنید.!!
جاده لاکان که در آن دانشگاه آزاد اسلامی با آن حجم دانشجو، سه دانشگاه غیر انتفاعی و غیر دولتی ،  مسکن مهر با آن حجم زیاد جمعیت و چند شرکت تولیدی و محلات روستایی وجود دارد، در چند ناحیه آنقدر اسفالت بر اثر بارندگی ها  ناهموار است که خودروها با آن تعداد زیاد تردد باید با سرعت 10 کیلومتر و کمتر تردد کنند. در حال حاضر پل بر روی ریل راه آهن که زمان ساخت کم عرض گرفته شد و ترافیک ایجاد می کند، یک معضل و ضعف مدیریت بر ضعف های متعدد دیگری است.!!
اقایان مدیران شهری اعم از شورای شهر و شهرداران و مسئولان بهسازی و بازسازی معابر می دانند در این جاده روزانه چند مورد درگیری و تصادف خسارتی رخ می دهد و چه میزان نارضایتی عمومی را دامن می زند. می دانید که  حدود 20 هزار دانشجو و دو برابراین تعداد ساکنان مسکن مهر و .... وقتی هر روز این شرایط را می بینند و راننده های مسافربر که فریاد در سکوتشان به آسمان می رسد ، در مورد شما چه اندیشه ای دارند.؟ واقعا مدیریت این است .؟!
سایر نقاط شهری هم بهتر از این منطقه نیست و همه شهر به حق غر و لند می کنند که این چه وضعی است، اگر چه در همین اوضاع و احوال یک سال است که شهر بی شهردار مانده و شورا هر کسی را به وزارت کشور معارفه می کند، رد صلاحیت می شوند.!؟
مگر شورای شهر نمی داند که نامزد شهرداری رشت باید چه ویژگیها ، خصوصیات و شاخص هایی داشته باشد که وزارت کشور بپذیرد. چرا فقط در رسانه ها کارهایتان را توجیه می کنید، اقایان و خانم های شهردار و شورای شهر و امثال آن و اقای استاندار و معاونان ومشاوران و .... به داد مردم برسید. بارها گفته و نوشته ام هر کاری که می خواهید بکنید ابتدا به افکارسنجی شهروندان بگذارید و اگر مورد قبول بود، آنجام دهید.
مدیریت به هیج وجه سخت نیست، کافیست که در شهر رشت معابر عمومی را پس از هربارندگی لکه گیری کنید، مردم آرام می گیرند و از شما عمران و آبادانی خاصی انتظار ندارند. مردم گیلان و شهر رشت  بسیار آرام ، بی دردسر ، بدون مطالبه گری و راحت هستند و مدیران استان و شهر این مقوله را به خوبی دریافته اند.!! و هر کسی مخالف این ایده و نظر است آمادگی مناظره در رسانه ها را با او داریم.
اقایان مدیران شهری شما را به جان هر چیز و کسی که دوست دارید، اگر تا دو سال قبل می خواستیم که خیابان ها و کوچه های رشت  اسفالت، مدیریت راهنمایی و رانندگی، مبلمان شهری، زیباسازی و مهندسی شهری  انجام و اجرا شود، اکنون فقط معابر عمومی شهر رشت را لگه گیری کنید، واقعا این کار سخت و پر هزینه است.؟ آقایان نماینده های مردم شهرستان رشت، آقای استاندار   و معاون عمرانی استانداری این امور را تا حصول نتیجه و برای آرامش حداقلی افکار عمومی پیگیری کنید.
این روز ها در پایان فروردین ماه در برخی مناطق رنگ کاری حاشیه جداول شهر رشت را شروع کرده اید، درحالی که این کار باید قبل از تعطیلات نوروزی و  برای ورود مهمانان انجام می شد. آمدید خانه پدری شاعر نامی " سایه " را تخریب کردید بدون آنکه از قبل اطلاع رسانی کنید که مثلا این ساختمان قدیمی هیچ ویژگی میراثی ندارد یا متعلق به فرد دیگری بوده یا هر مساله دیگری  که خبر آن به رسانه های بیگانه و شبکه های ماهواره ای درز نکند. چرا برای خودتان دردسر درست می کنید و چرا در عرصه اطلاع رسانی دقیق و علمی با اهلش مشورت نمی کنید.؟!
قبل از مسئولیت دکتر ثابت قدم شهردار بومی و اسبق رشت به دوستان در شهرداری اعلام شد ، برای اطلاع رسانی حرفه ای ، به هنگام و کار آمد،  همه نیروها در حوزه مدیریت شهری  به آموزش نیاز دارند و حتی مدیران شهر و اعضای شورا هم باید این آموزش ها را طی کنند که هر مطلبی را هر زمانی که دلشان خواست در هر رسانه ای که مصالح و منافع خود را در نظر می گیرد ، منتشر نکنند. هنوز هم باور بر این است که نه تنها شهرداری ها که همه سازمان های استان و حتی استانداری گیلان باید در حوزه اطلاع رسانی علمی، حرفه ای ، کارآمد و موثر و مورد نیاز افکار عمومی آموزش های لازم را فرا بگیرند.  در یک دهه اخیر گوشی برای این امر مهم شنوا نبوده و نیست و لذا هر روز در رسانه های داخلی و خارجی یک ماجرا از شهر رشت داریم ، چرا ؟!.
سایر شهرهای هم اگر بازتاب کمتری دارند به این دلیل است که در آن شهرها رسانه ها قوی نیستند که اگر بودند، واکنش های مناسب را در راستای حفظ منافع شهروندان نشان می دادند.
آقایان  و خانم های مدیران شهری، واقعا مدیریت کار سختی نیست فقط کافی است به اطراف خود خوب دفت و نگاه کنید. در شهر پیاده و با خودرو و با نگاه  حل مشکلات شهروندان  و ارامش مردم تردد کنید، به سادگی در می یابید که چه باید کرد.  
مردم ما مردمی فهیم ،دوست داشتنی، آرام و متین هستند و حق شان است که به آنها در بر آورده ساختن حداقل انتظارات شان احترا م گذاشته شود به خصوص آنکه این مردم در همه حال یاور مدیران بوده و خواهند بود و عوارض و مالیات و دیگر هزینه ها را از دهانشان زده ،  به حساب مجموعه های دولتی و سازمانی  و مدیریت شهری واریز می کنند.  شما را به خدا نمی خواهد این قدر به فکر باشید بلکه به جای فکر به عمل و اجرا در آیید.   
موید باشید
مجید محمدپور - مدیر مسئول  - 29 فروردین 97

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مدیریت شهر مردم مطالبه گری معابر عمومی شهر رشت شورای شهر مدیران نمایندگان استاندار شایستگی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است