رونمایی کتاب همزمان با هفته هنر انقلاب

21 کتاب از سوی حوزه هنری گیلان رونمایی شد

گیلان 24 و نشریه واکنش: به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی که با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم مصادف است حوزه هنری گیلان 21 عنوان کتاب و محصولات فرهنگی خود را با حضور هنرمندان و پژوهشگران رونمایی کرد .

 

در این برنامه که روز ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ در سالن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد، پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوتی چند از آیات قرآن مجید غلامرضا قاسمی رئیس حوزه هنری گیلان ضمن خوشامدگویی به حاضران گفت: آنچه در عالم انسانی می‌گذرد پس از تولد تاریخی می‌شود، یعنی پا به عرصه تاریخ می‌گذارد و برآن حوادثی می‌رود که درآغاز و روزهای نخستین آشکار نیست، به ویژه در برهه‌های بحرانی تاریخ، واژه ها، اندیشه ها، کارها و رابطه ها حدود خویش را از دست می‌دهند و از مفهوم اصیل خود تهی می‌شوند.
 
 
در چنین شرایطی هر چیز می‌‏تواند جای هر چیز دیگر بنشیند، چون مرزها شکسته شده‌اند و فقط آهنگ واژه‌ها و جلوۀ کارها و شور اندیشه‏‌ها کارسازی می‌کنند یا درگیری‌های لفظی و بی‌نتیجه پیش می‌آورند.
 
این‌گونه است که اندازه‌ها و مرزها و در نتیجه قانون‌ها و ضابطه‌ها در هم می‌ریزند. هر کسی در هرکاری و هر واژه در هرجایی و هر اندیشه در هر سری سازی می‌زند و سرگردان می‌چرخد و جایگاهی ندارد همچون غباری در فضا.
 
آنچه گفته شد نتیجه همان حوادثی است که در آغاز به روشنی آشکار نیست. درگیری‌ها و شتاب‌زدگی‌هایی که با حادثه‌ها سبز شده‌اند، انسان را به کار کشیده‌اند و به خود خوانده‌اند. اگر آدمی با تدبیر در راهبری، اندازه‌گیری در‌ طرح‌ریزی و تنظیم در عمل همراه شود، هیچگاه محکوم حادثه‌ها و اسیر شتابها نمی‌ماند. در غیر این‌صورت در لحظه‌های بحرانی واژها و اندیشه‌هایی که پس از اندازه گیری‌ها و مرزبندی‌ها مطرح شده‌اند ستم خواهند دید و با بهره‌برداری‌های غلط بحران‌های تازه‌ای خواهندآفرید و بدین‌گونه صاحبان اندیشه‌ها کارها و واژه‌هایی که بهره‌مند از ویژگی‌های یادشده (اندازه‌گیری و مرزبندی) هستند تبدیل به ستمدیده‌های دوران‌های بحرانی تاریخ می‌شوند که همواره چوب شتابزدگی آنان که اندازه و حد و مرزی در زندگی ندارند را خورده‌اند و بار تهمت‌های آنان را به دوش کشیده‌اند.
 
شتاب‌هایی که ما با آنها مواجه‌ایم دوگونه است شتاب‌هایی که در سرشت ماست و شتاب‏هایی که ما آفریده‌ایم و مخلوق ما هستند. ما بازیچه شتاب‌ها می‌شویم مگر آنکه آینده را سنجیده و دیده و از پیش طرحی برایش آماده کرده باشیم. در این هنگام ما با حساب احتمالات، چشم به راه حادثه‌ها هستیم.
 
اگر با معیار اهمیت و ضرورت به نظم برسیم و سازمان بگیریم و سازمان خود را اداره کنیم نه با معیار رفاقت‌ها و خشنودی‌ها و منفعت‌ها؛ گرفتار بن بست‌ها، بازیچه شتاب‌ها و وامانده در درگیری‌ها نخواهیم شد و اندازه‌ها و مرزهای خود را نگاه می‌داریم، آن‌گاه شاهد این جابه‌جایی‌های ناگهانی و به هم ریختگی‌ها و از هم گسیختگی‏‌ها نمی‌‏شویم.  
 
 
قاسمی اضافه کرد: انتهای راه‌هایی که برای پیاده‏ها دور است برای سرعت‌های زیاد و وسیله‌های سریع نزدیک است و وقتی نمی‌گیرد ورزیده‌ها در یک ساعت کاری را به پایان می رسانند که تازه‌کارها در یک روز از انجام آن عاجزند. برای رسیدن به این ورزیدگی می‌توان از دقت در مسایل جزیی شروع کرد و از زیر آوار عادت‌های حاکم بیرون آمد و دقت‌ها و سنجش‌ها را در برخورد با هرمسئله به‌کار گرفت.
 
رئیس حوزه هنری با ذکر چند مثال در ادامه افزود: آنها که در مسایل جزیی دقیق و آماده شده‌اند مسایل بزرگ را ساده و سطحی نمی‌نگرند چنانکه کسانی که از وزنه‌های کوچک ورزیدگی را هدیه گرفته‌اند زیر وزنه‌های بزرگ از پا در نمی‌آیند.
 
اینگونه است که در وقت کم کارهای زیاد عملی می‌شود و مرزها و اندازه‌ها هم، درهم نمی‌ریزد و کلمه‌ها و کارها و طرح‌هایی که با این دو همراه بوده‌اند ستم نمی‌بینند و واژه ها و طرح‌هایی هم که بی‌حساب بوده‌اند رها نمی‌شوند بلکه محک می‌خورند و با ترازوهای دقیق و میزان‌های ورزیده از سرگردانی نجات می‌یابند.
 
قاسمی در پایان گفت: سالی که گذشت مانند سالیان گذشته سالی پرتلاش برای خانوادۀ حوزه هنری، یعنی هنرمندان، پژوهشگران و همکاران ما بود. در سال ۹۷ بیش از ۴۵ اثر در حوزه‌هنری گیلان تولید شد که امروز به‌طور نمادین از ۱۲۱ اثر منتخب رونمایی می‌کنیم.  
 
بارها گفته ام و باردگر می‌گویم مهم نیست چه کسی تقدیر می‌کند یا چه کسی تقدیر می‌شود، بلکه مهم چیزی است که از آن تقدیر می‌کنیم.تقدیر واقعی از هنرمندان و پژوهشگران، فراهم آوردن زمینۀ تولید و عرضه آثار آنان است. این‌گونه مراسم تنها می‌تواند جنبۀ نمادین داشته باشد. به امید آنکه روزی در این سرزمین ملاکِ ارزشمندی، ارجمندی و ارزش مداری کارها باشند نه خویشتن افراد به خودی خود و آرزو می‌کنم فضل و دانش و ادب و هنر حریمی شایسته پیدا کنند و بر خرافه‌ها و گزافه‌ها چیره شوند. در این راه دست یاری به سوی همه عزیزان، به ویژه مدیران محترم استان دراز می‌کنیم تا بتوانیم گام‌های مهم و درست، آن‌هم با دقت و سرعت لازم برداریم.  
 
سپس یک قسمت از مجموعه ۲۰ قسمتی موشن گرافیک که در سال گذشته حوزه هنری گیلان با موضوع ارتقای فرهنگ مدیریت پسماند آن را تولید کرده بود برای حاضران پخش شد.  
 
در بخش دیگر این برنامه دکتر محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان پیرامون آثار تولید شده حوزه هنری گیلان گفت:کتاب‌هایی که در اینجا رونمایی می‌شود را همانند یک مزرعه برنج دیدم و همچون تولید کشاورزی که ثمره‌اش به‌بار نشسته است برایم جلوه‌گری می‌کند. با این تفاوت که برنج و گندم پس از مصرف از بین می‌روند و این کتاب تا ابد باقی خواهد ماند.
 
آقای محمدی افزود: فضای مجازی نتوانست جای مطالعه را بگیرد، البته خیلی وقت‌ها به معرفی کتاب‌ها هم کمک کرد چرا که اگر چنین نبود بعضی از کتاب‌های به چاپ‌های متعدد نمی‌رسید.
 
جلسه امروز جلسه‌ای است که قرار است در مورد انقلاب و فرهنگ صحبت شود. عظمت انقلاب به شعار دادن نیست، انقلاب کبیر فرانسه بزرگی‌اش به آثاری است که امثال ویکتورهوگو خلق کردند و انقلابش را کبیر کردند، وقتی برمی‌گردیم به دهه پنجاه دولت‌آبادی، دانشور و ابراهیمی را می‌بینیم که بسیار متبحر بودند و برای خیلی‌ها سخت بود که باور کنند بعداز آنها نویسندگان قدری خواهند آمد، اما تاریخ هنر و ادبیات به ما می‌گوید که پس از انقلاب هم نویسندگان بزرگی ظهور کردند. و آثاری مانند دا به چاپ۱۵۷ رسیدند.
 
سپس دو قطعه موسیقی میرزا و پیرمالا و دریا از آلبوم گیلون وارش توسط بهرام کریمی برای حاضرین اجرا شد.  
 
 
در ادامه نماهنگی از آثار منتشر شده حوزه هنری برای حاضران پخش شد. پس از پخش نماهنگ از حجت الاسلام و المسلمین یاری که بیش از دودهه به عنوان رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان در ترویج فرهنگ دینی تلاش کرده بود قدردانی به عمل آمد.
 
 
سپس از پرتره اکبر اکسیر و کریم ملک مدنی دو تن از هنرمندان استان که در زمینه شعر و عکس از سرآمدان کشوری هستند رونمایی شد و در بخش پایانی این برنامه ضمن رونمایی ازآثار منتشره از کتاب‌های فلور گیلان/ دکتر ولی الله مظفریان، همواج / دکتر محرم رضایتی، فرهنگ ماکیان‌داری در روستاهای گیلان/ دکتر هاشم موسوی، مجموعه مقالات همایش ملی گیلان در گستره تاریخ صفویه /دکتر عباس پناهی، بابای خوبم آتش نشان است و گوشی لمسی/ احمد خدادوست، رهبری و ایدئولوژی جنبش جنگل/ دکتر ابوطالب سلطانیان، فرمانده تخریب / خاطرات نادر مرید مشتاق و نوشتۀ حسین ادهمی، ناله‌های بی‌صدا/ فریدون حقانی، اطلس جاذبه‌های طبیعی گیلان/ نیما فرید مجتهدی و محمد دهدار درگاهی، پارسی‌سرایان گیلان از آغاز تا پایان قرن سیزدهم/ دکتر هومن یوسفدهی، مردانگی و فرهنگ عامه/ دکتر علی یعقوبی، چیری میری / زهرا علیزاده، موسیقی تالشی/ آرمین فریدی، در کمین کومله‌ها / خاطرات محمدامین غفارپور و نوشتۀ امیر حسین‌پور، تکریت با طعم پنج پنج / خاطرات امین علیپور و نوشتۀ محمد علیزاده، جستاری در نقد ادبیات نمایشی/ یوسف فخرایی، هفت سال واقعه جنگل/ سجاد کاوه شالدهی، تالش‌ها در انقلاب مشروطه/ مومن منفرد، پی دبلیو/ خاطرات شمس الله شمسینی و نوشتۀ شهاب احمدپور، مدیریت راهبردی در هنر/ ترجمه رخساره خلیلی زاده و ماهان تیرماهی و هم چنین از مدیران نشر فرهنگ ایلیا/ شادی پیروزی، نشر سپیدرود/ محمد علی امیرگل، نشر آهیل/ مهیار پرحلم تقدیر به عمل آمد.  
 حوزه هنری گیلان در سال ۱۳۹۷ ، ۴۵ اثر را در بخش کتاب و آلبوم موسیقی روانۀ بازار کتاب کرده است.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رونمایی کتاب حوزه هنری گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است