یادداشت روز،

تداوم تغییرات در مدیریت فرهنگی گیلان

گیلان24: سال گذشته تغییرات مدیریتی قابل توجهی در حوزه سیاسی به خصوص در بخش فرماندارها ، مدیران کل و بخشدارهای گیلان انجام شد.


رسانه های استان هم چه با نگاه حرفه ای روزنامه نگاری اصیل  و گروهی هم در فضای مجازی یا مکتوب گاه منفعت طلبانه به این تغییرات پرداختند.  برخی از رسانه های نوشتند، تغییرات مدیریتی در گیلان مانند بسیاری از استان ها در نشست های جناحی و حزبی و به دور از تصمیم مقام ها البته با هماهنگی برخی نمایندگان مجلس وابسته به جناح حاکم در دولت انجام می شود. در این راستا مسئولان اجرایی هم تکمین کرده و لیست مورد نظر را اغلب بدون آنکه مطالعه کنند ،اعمال می کنند و در همین حال رسانه هایی این موضوع را تکذیب کرده و نوشتند ، انتصاب ها از سوی استاندار و فرماندارها و دیگر مقام های کشوری و استان بوده اما با مشورت نمایندگان و آن نشست های خاص در یکی از سازمان های مرکز استان  صورت می گیرد. ازاین مقوله ها که بگذریم چرا که در هر دو صورت کاری از دست ما بر نمی آید  و ظاهرا مردم ما هم کاری به اینکارها ندارند!  انشاء الله افرادی به مسئولیت منصوب شوند که شایستگی های مدیریتی داشته باشند و افکار عمومی نسبت به مسئولان در کشور و استان اعتماد بیشتری پیدا کنند. در همین حال امسال را در حالی شروع کردیم که بحث تغییرات در حوزه فرهنگی بسیار بالا گرفته است. گرچه سال قبل در اداره کل کتابخانه ها – مرکز اسناد-  سازمان تبلیغات اسلامی، پارک علم و فن آوری  و چند دانشگاه تغییرات مدیریتی صورت گرفت،اما امسال صحبت از تغییر در یکی از اداره های کل است که برخی از چهره ها از جمله فرماندارهای سابق و مدیران سیاسی و ....  با لابی گری و گفتمان سازی موثر خود را آماده می کنند تا در این جایگاه قرار گیرند. اگر چه این وزارتخانه و اداره کل متبوعش بسیار فقیر و کم بودجه و بسیاری از طرح های و پروژه های آن برای افتتاح تا دو دهه ایستاده می میرند، لکن به لحاظ تاثیر گذاری در جامعه از نظر موسیقی ،رسانه، نمایش، خط و نقاشی، نمایشگاه داری، قرآن آموزی و ....بسیار موثر است به ویژه آنکه اگر مدیر کلی اهل ، حرفه ای و کار آمد داشته باشد. برای آنکه حساسیت را بیشتر نکنم از این مجموعه و یک مجموعه مشابه دیگر نام نمی برم و شما خودتان حدس بزنید.!
در هفته اخیر از چند ناحیه شنیده شد که قرار بود در این اداره کل هم اواخر سال گذشته تغییراتی صورت گیرد اما یکی از مقام های گیلانی مقیم تهران  که شخصا قبولش دارم، و در انتصاب بسیاری از مدیران استان نقش آفرینی می کند، اجاره نداد و چون ایشان صاحب رای است،  این تغییر همچنان در محاق مانده است.
در مورد تغییرات انجام شده در سایر حوزه های فرهنگی هم نقدهای بسیاری وجود دارد، اما هر چه هست مدیران جدید بخش های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی ، ورزشی و اجتماعی بر صندلی مدیریت تکیه زدند و باید منتظر ماند تا کارآمدی خود را نشان دهند. کارآمدی این مدیران زمانی است که طرحها و برنامه های خود را از طریق رسانه های استان به آگاهی مردم برسانند و هر ماه بکیار به مردم گزارش دهند که چه می کنند.
کلام آخر اینکه- اینکه چه کسی از چه جناحی مدیرکل و رئیس سازمان می شود خیلی اهمیت ندارد ، مهم این است با این اوضاع و احوال خاص کشور مدیرانی  پاکدست ، دارای طرح و فکر، با تجربه با کمترین وابستگی به افراد و مقامات  و آویزان بودن به این مقام و آن مقام در قوای سه گانه وارد صحنه شوند، کاری که ما به مدت 30 سال انجام دادیم. انشاء الله  با این بحران اقتصادی و مشکلات اجتماعی و سیل و امثال آن مدیران در تهران به خود آمده و قدری با اندیشه و عمق نگری مدیرانی را انتخاب کنند که الحق راهگشا باشند. شما مردم گیلان هم اگر دراین بار نظربدهید بد نیست. ممنون  
مدیر مسئول – 23 فروردین 98

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان مدیریت تغییرات فرهنگی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است