نیمی از خوانندگان ایران در شهر رشت

گروه فرهنگی نشریه واکنش و گیلان 24: این روزها فضای شهر رشت با حضور تعداد زیادی از خوانندگان حال و هوای فرهنگی ، موسیقایی دیگر ی پیدا کرده است.

 می توان گفت شاید نیمی از خواننده های صاحب نام از تهران که  بعلت طولانی شدن متن یادداشت قصد نام بردن شان را ندارم در چند تالار و  سالن ورزشی  و مجتمع در شهر رشت کنسرت دارند.
اغلب این خوانندگان عقیده دارند، فضای استان گیلان و به ویژه شهرهای رشت و انزلی برای اجرای برنامه های هنری و با اولویت موسیقی  و نمایشی ستودنی است.
بخش های خصوصی ، شهرداری ها ، منطقه آزاد انزلی  در یک سوی این برنامه ها قرار دارند ، جشنواره های هنری با نقش آفرینی تشکل ها از جمله آموزشگاه های موسیقی طرف دیگر و البته صدا و سیما استان با تولید و پخش دو برنامه خاص و دعوت خوانندگان استانی  یا دعوت از چهره های جدید سهم بالایی در این کار و زار دارند.
برای اولین بار بخش خصوصی با تهیه کنندگی حسین عمادی در برنامه ای به مدت دو شب پنج تن از خوانندگان قدیمی و جوان  گیلان را به روی صحنه برده و مردم هم استقبال خوبی از این اجراها داشتند.
این شرایط موجب شده است تا استقبال از خوانندگی در استان گیلان و استان های همسایه  که برای تماشا به رشت و انزلی می آیند "غرب مازندران و اردبیل " بسیار زیاد شود و آموزشگاه های موسیقی با حجم متقاضیان خوانندگی و نوازندگی مواجه شده اند.
چند سال قبل یک مدیر کل ارشاد گیلان  در دفاع از عملکردش گفته بود ، در دوره یک سال و اندی مدیریتش 19 برنامه موسیقی " کنسرت" برگزار کرده است ، در حالی که فقط در 10 روز اول تعطیلات نوروز امسال  در استان بیش از این تعداد برنامه موسیقی برگزار شده یا در حال برگزاری است.  کنسرت های روستایی و در بخش های تابعه را باید در این میان جداگان محاسبه کرد که تعداد آنها شاید در ایام عید به بیش از 50 برنامه برسد.
باید این حرکت فرهنگی ، هنری را به فال نیک گرفت و از آن حمایت کرد اما آنچه مهم تر است ، اینست که توجه شود برگزار کنندگان و اجرا کنندگان چه چیزی را در چه فضایی برای جوان های جامعه می خوانند و اجرا می کنند.
بازتاب برخی از این موسیقی ها برای قشر جوان بر اساس مشاهدات خوب ولی بعضی نه تنها خنثی نبوده ، بلکه مضر هم هست. اشعار نامناسب در فضایی مناسب تر از آفت های این برنامه ها نه تنها در گیلان که در سراسر ایران است و باید مجریان و متولیان امر متوجه آن باشند که در آینده هم پاسخگو باشند.
براساس تحقیقات علمی  و پژوهشی ،موسیقی خوب و فاخر تاثیرات مثبتی در ذهن ، روح و  روان انسان به جای می گذارد و بخش عمده ی برنامه های صدا و سیما و فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای را موسیقی تشکل می دهد. موسیقی برای گیاهان و برای درمان انسان ها یا کاهش درد بر اساس آنچه پژوهش شده مفید است ، اما چه نوع موسیقی و برای چه قشری از جامعه مفید خواهد بود.؟
به علت اهمیت موسیقی در افکار انسان و تغییرات آن در فرهنگ جامعه بسیار شایسته است که متخصصان این رشته، استادان دانشگاه ها و رسانه ها بیش از پیش  نقش آفرینی کرده و از نظر مفهومی به آن بپردازند. تحلیل محتوا در این خصوص می تواند برای قشر جوان الگوسازی کند، اینکه چه نوع موسیقی مناسب ، فاخر و قابل توجه و شنیدن است . اینکه هر انگشتی که روی سیم های تار و سه تار و گیتار رفت یا هر کسی صدایی چرخاند و تمرین نفس کرد، نوازنده و خواننده نیست . مهم تر آنکه  هرکنسرتی قابلیت تماشا و حضور ندارد و نظارت بر این امر و تبیین مسائل از سوی کارشناس های صاحب نظر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نباید دراین خصوص کوتاهی شود.  
منتظر نظر ، انتقاد و پیشنهاد شایسته و تاثیر گذار شما هستم و دیدگاه به نام خودتان در فضای مجازی و مکتوب بازنشر می شود.  
مجید محمدپور ، نویسنده و استاد علوم ارتباطات
فروردین ماه 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : موسیقی خوانندگی فرهنگ سازی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است