یادداشت روز،

بعضی راننده ها چقدر بی شعورند؟!

امروز سوم فروردین ماه از رشت به سمت شهر کلاچای در شرق گیلان در حرکت بودم و از تنهایی و بی حوصلگی به دنبال یک هم صحبت که ،ظاهر مرد میانسالی توجه ام را جلب کرد.

حدسم درست بود، او یک فرهنگی  اهل شرق گیلان و در استانه پنجاه سالگی قرار داشت و بعد از نشستن روی صندلی جلوی و چاق سلامتی، طیق سنت ها ما ایرانی ها سر صحبت را باز کرد. هنوز چند کیلومتری از رشت دور نشده بودیم که سخنان آتشین اش  در باره گرانی و تورم و بیکاری جوان ها و اینکه سال 1398 شرایط اقتصادی کشور چه می شود را قطع کرد و گفت: شما را به خدا می بینید؟  بعضی از راننده ها و سرنشین های خودروها چقدر بی شعورند.  
یک راننده جوان پژو آردی سبز لجنی یک بسته زباله را از داخل خودرو به وسط بزرگراه انداخت و در حالی که سیگار بر لب و درحال صحبت با تلفن همراه از ما سقبت می گرفت،  با صدای بوق من ، دستی به اعتراض تکان داد و سرعتش را بیشتر کرد و رفت.
به لیالستان منطقه ای بین لاهیجان و لنگرود رسیده بودیم که باز هم این همراه فرهنگی ما صحبتش را ناتمام گذاشت و فریاد زد، این آقای مسن با اون موهای سفید را ببنید ، دو تا ظرف یک بار مصرف را پس از خوردن محتویات اش به حاشیه بزرگراه پرت کرد.!
کمی جلوتر به علت تصادف یک دستگاه کامیونت و یک سواری پراید با راننده ای جوان ،راه بندان نیم ساعته ای شکل گرفته بود.  در ترافیک ایستاده بودیم که یک پژو پارس سفید قدیمی پلاک تهران که اثار چند تصادف روی بدنه اش اشکار بود از سمت راست خودروهای دیگر سبقت گرفته و از شانه خاکی ، علاوه بر گرد و خاک و آلوده کردن فضا، پرتاب سنگ ریزه به سوی دیگر خودروها و دو جوان که با نگاه  مهنی دارای به سرنشین ها خودروهای متوقف مانده  می خندیدند، از کنارمان با سرعت عبور کرد.!!
  این صحنه ها  هر چند  در مسافتی حدود 85 کیلومتر تکرار و تکرار شد - " شماره پلاک بیشتر این خودروها را یادداشت کرده ام"  -  هر بار همسفرم با صدای بلند فریاد می زد و اعتراض می کرد که گاهی صدایش را راننده های متخلف می شنیدند، اما
....  
او وقتی متوجه شد  روزنامه نگار و حامی جدی  محیط زیست هستم، در حالی که به شدت عصبی بود، گفت : تو را به خدا با همین ادبیات بنویس ، "بعضی از شهروندان و راننده ها و سرنشین های خودروها و مسافران تا چه حد بی شعورند" ( شما بخوانید بی ملاحظه اند). با او قول دادم که همان طور بنویسیم. شما را بخدا ببخشید.
م، محمدپور – مدیر مسئول  

منبع : گیلان 24

برچسب ها : محیط زیست رانندها سرنشین ها مسافران

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است