تهدید ها به فرصت تبدیل شده است..

روستاییان گیلانی یک متر زمین را هم غنیمت می شمارند

گیلان 24 و نشریه واکنش: واقعیت این است که افزایش قیمت خوراکی ها و تداوم گرانی در بازار عرضه و تقاضا این روزها فقط بار منفی به همراه ندارد و جنبه های مثبت آن به نوبه خود متعدد است.


به قلم : مجید محمدپور
در حقیقت وقتی تحریم های ظالمانه از ابتدای پیروزی انقلاب و به خصوص در سالهای اخیر علیه کشورمان از سوی استکبار شدت گرفت، یکی از مقوله ها برای ملت ایران تبدیل تهدیدها به فرصت شد که امری بدیهی است..
در این راستا دانشمندان ایرانی در بسیاری از زمینه ها مانند دانش هسته ای ، دفاعی، سلامت و  حوزه " آی تی " و  فضای دانش بنیان به خصوص در بخش اختراعات و اکتشافات پیشرفت های چشمیگری داشته و این روند ادامه دارد و جالب آنکه این خصوصیت در بین مردم شهر و روستا هم بسیار دیده می شود.
یکی از این ویژگیها  فضای جنگ اقتصادی و فشار تحریم ها آمریکا و همپیمانانش علیه ایران این است که حداقل طی دو سال اخیر در خطه شمال بسیاری از مردم روستایی از یک متر مربع زمین  کشاورزی و قابل کشت و زرع هم غافل نشده اند.
در روزهای اخیر که از چند روستا از جمله روستای پدری مان  در شرق گیلان دیدن داشتم، روستائیان ضمن تبدیل فعالیت های تولیدی بخشی کشاورزی از یک محصول به چند محصول ، حتی چند متر زمین کنار باغ و زمین خود در حاشیه جاده اصلی روستایی و شهری را خالی نگذاشته اند!!.
کاشت باقلی محلی و سیر و فلفل سیز و ..... از جمله اقدام هایی است که زن و مردم روستایی با توجه به قیمت گران این اجناس مورد نیاز  در بازار عرضه و تقاضا ، به کاشت و برداشت آن روی آورده اند.
این روزها، روزهای مصرف باقلا مناطق جنوب کشور به خصوص از استان خوزستان و سیر این مناطق و حتی عرضه گلخانه ای این محصولات در شمال به ویژه در مرکز استان گیلان است . باقلا کیلویی 6 هزار تومان و سیر تازه هم 5 تا 8 هزار تومان عرضه می شود.
حالا دیگر روستائیان شمال  به این نتیجه رسیده اند که باید تهدید های اقتصادی را به فرصت تبدیل کنند و با کاشت این محصولات به اقتصاد خانواده کمک کنند.
با کاشت و تولید بیشتر این محصولات به یقین قیمت آن هم در بازار عرضه متعادل خواهد شد.  تردیدی هم نیست که با انتشار این یادداشت روز آن بخش از کشاورزان و روستائیان که زمینی در اختیار دارند و تا کنون اقدامی نکرده اند، وارد عرصه کشت و عرضه می شوند.
در چند سال اخیر تولید گل و گیاه هم در بخش های وسیعی از غرب مازندران و شرق گیلان به موازات توسعه اراضی زیر کشت کیوی زیاد شده است و براساس اطلاعات دقیق نویسنده پرورش گل و گیاه به دلیل تقاضاهای که وجود دارد،  از سوی جوانان استقبال شده است.
برخی از جوان ها حتی در منطقه رامسر، چابکسر، کلاچای ، واجارگاه، رحیم آباد، املش و .... یک هزار متر مربع زمین را اجاره و به تولیدو پرورش گل و گیاه روی آورده اند.
زنان خانوارها در این منطقه هم به تبعیت از جوان ها اوقات فراغت خود را به کشت و پرورش گل اختصاص داده و در آمد ها  رو به افزایش است.
شایسته است که جهاد کشاورزی استان های گیلان و مازندران با اعرام کارشناس هایی از این اقدام های خوب استقبال کرده و با کمک های تسهیلات و حمایت های علمی و ترویجی  در راستای ایجاد اشتغال مولد به جوان ها و زنان خانوار کمک جانان کند.
امیدوارم - نویسنده .... 3 فروردین 98

منبع : گیلان 24

برچسب ها : تهدیدها فرصت ها روستاییان تولید قیمت بازار

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است