یادداشت روز،

رونق تولید – جنگ اقتصادی

مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری کشورمان در آغاز سال 1398 براساس سنت هر ساله پیام های نوروزی خود را خطاب به ملت ایران ارائه کردند.

در این دو پیام مهم نکاتی بسیار حائز اهمیتی وجود دارد، اما از نگاه نگارنده و با هدف تحلیل محتوا این پیام ها دارای دو نکته فوق العاده مهم و راه گشاست.
نخست آنکه در پیام رهبری ، امسال به نام سال" رونق تولید" نامگذاری شد، اما به راستی رونق تولید چگونه و در چه شرایطی ممکن خواهد شد و آیا اساسا زیر ساخت ها برای این امر مهم فراهم است.؟
خواسته به حق رهبر معظم انقلاب این است که رهایی کشور از مشکلات  کنونی حداقل برای یک سال پیش رو از مسیر رونق تولید و توجه و حمایت از تولید می گذرد، از این رو باید همه دست اندر کاران حوزه کار و تولید با جدیت و به دور از شعار با اتکای به تلاش و شعور کار و تولید، این فضا و زیر ساخت ها را فراهم آورند.
اولین گام برای رونق تولید این است که همه سازمان ها و ارگان ها و در صدر آنها نهاد ریاست جمهوری بعنوان دستگاه اجرایی کشور و پس از آن دستگاه قضایی بعنوان تامین کننده امنیت سرمایه گذاری و نیز مجلس که قوانین غیر دست و پا گیر وضع می کند، در کنار هم و با همپوشانی عمیق و مفهومی به تولید کننده یاری برسانند.
به یقین در این عرصه سیستم بانکی کشور یک عامل فوق العاده مهم است که باید به جای بنگاه داری و دلالی و خرید و فروش ملک و افزایش شعب و کارهایی از این دست ، در عمل و در سادگی به تولید کمک کنند و این کمک تنها از طریق پرداخت تسهیلات  با بهره کم یا حتی بدون بهره به تولید کننده است.  
دستگاه های اقتصادی به خصوص وزارت دارایی، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی  و در راس آنها سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم  باید مسیر اخذ مجوز، تامین نقدینگی و حمایت های اداری  را با حذف  بخشنامه های دست و پاگیر و کلافه کننده تسهیل کرده و در کنار تولید کننده باشند، در غیر این صورت بی تعارف با این شرایطی که بر کشور حاکم است هرگز به رونق تولید نخواهیم رسید.
وقتی یک سرمایه گذار ایرانی برای تاسیس یک واحد تولیدی بیش از دو سال در ایران گرفتار پیچ و خم های اداری و کاغذ بازی ها و بعضا دریافت درصدها و حق و حساب ها می شود و همین فرد در کشوری مانند عربستان یک ماهه همه این مسیر را طی و کارخانه را  ایجاد می کند، خیلی نمی توان به رونق تولید امید بست. باید قوانین موجود اصلاح ، دستگاه قضایی حمایت و دولت با جان و دل و با حضور مستمردر صحنه از تولید حمایت  و عملا استقبال کند. قوای سه گانه نگاه کنند  در کشورهای پیشرفته و حتی برخی کشورهای همسایه برای تولید چه امتیازهایی داده می شود، همان مسیر را طی کنند و به نظر نمی رسد که این سیاست گذاری کار دشواری باشد.

" جنگ اقتصادی "
رئیس جمهوری هم در پیام سال نو خود به ضعف مدیریت و مشکل معیشت مردم اشاره کرد و اظهار کرد: مشکلات از بدخواهان، عهد شکنان و تازه به دوران رسیده ها در واشنگتن آغاز شد اما حل آن در دست ما است و هر قدر ملت متحدتر  باشد، تحریم ها به نقطه پایان می رسد.
وی بر اشتغال و تولید در سال جدید تاکید کرد و افزود: هدف ما این است که کالای اساسی کافی در اختیار مردم بوده و حقوق بگیران کمتر در تنگنا بوده  و رانت و فساد در کشور برچیده شده و مدیران نسبت به زیر دستان خود مراقبت بیشتری بکنند و این هدف غایی ما است.
واقعیت این است که جنگ اقتصادی در ایران از همان ابتدای پیروزی انقلاب شروع شد و البته با پاره کردن  توافق هسته ای توسط رئیس کاخ سفید که پیامد آن تشدید تحریم های ناجوانمردانه بود، شدت گرفت.
درست است که انقلاب اسلامی و سرزمین ایران در چنبره جنگ اقتصادی گرفتار شده و همه آحاد مسئولان و مردم در این جنگ سرنوشت ساز نقش دارند، اما تا زمانی که مدیران اجرایی از خود آغاز نکنند، گشایشی حاصل نخواهد شد.
جنگ اقتصادی زمانی  به پیروزی می رسد که رونق تولید و اشتغال و به دنبال آن حفظ ارزش پول ملی را داشته باشیم وگرنه همه این مواضع شعاری بیش نیست.
در این جنگ باید درسطح مدیران کشور از هیات دولت تا مراحل پایین تر، حتی در سطح دهستان ها تغییرات صورت گیرد و مدیرانی دلسوزتر و لایق تر به عرصه آمده و  به مسئولیت های موثر گمارده شوند. در پیام رهبری انقلاب هم آمده است که مشکلات اقتصادی ناشی از ضعف مدیران در بعضی بخش هاست و لذا باید این معضل حل شود..
طبیعی است تا زمانی که سخن از باند و جناح و اینکه چه کسانی در ستاد امر و زید فعالیت داشته اند و باید مسئولیت بگیرند و آنها هم توان  و انرژی لازم برای خدمت به کشور و مردم را نداشته و ندارند، آش همان آش و کاسه ، همان کاسه است.
باید ابتدا با خودمان رو راست باشیم و ببینیم که چند ، چندیم  در غیر این صورت اگر در پشت تریبون های حرف های شعاری بزنیم و کام عده ای را تلخ و زمینه های جناح بندی را تشدید کنیم،  این جنگ به سامان نمی رسد و شکست در آن قطعی است.
جنگ اقتصادی به یک توان سراسری 82 میلیون نفری نیاز دارد و با شعار به توفیق نمی رسد . به گفته رئیس دولت دوازدهم باید همه در کنار هم با همپوشانی و هم افزایی  با درک شرایط  و یکپارچه در صحنه این جنگ نابرابر و ظالمانه حضور یافته و یکبار دیگر دشمنان انقلاب اسلامی و در صدر آن  کاخ سفید را مایوس کنیم.
برای تحقق این مهم باید همه سخنران ها در تریبون ها ، رسانه ها و صاحب نظران و مسئولان همدل و همزبان کمک کنند.
انشاء الله  
مدیریت رسانه – اول فروردین 1398

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رونق تولید جنگ اقتصادی رهبر معظم انقلاب رئیس جمهور

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است