بازار رمقی ندارد،

بسیاری از خانواده ها در بازار گشت می زنند

الحمدالله همه جور جنس در بازار عرضه اما کم تقاضا وجود دارد و همین تعریف عرضه کافی بدون تقاضای مناسب ،بازار شب عید امسال را از نفس و رمق انداخته است. !به قلم : مجید محمدپور

شرایط اقتصادی بسیاری از خانواده ها " به خصوص حقوق بگیرها به غیر از مدیران که تعداد آنها با 19 هزار نفر می رسد و براساس اخبار منتشره در رسانه های رسمی بیش از 10 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند و مبارکشان باشد، صحنه های  
دلگرم کننده ای را به نمایش نگذاشته است و بازار شب عید در مقایسه با سالهای قبل سرد، سرد است.!.
بسیاری از خانواده ها در بازارهای شب عید سراسر کشور از جمله در شمال ایران بیشتر به گشت زنی مشغول هستند و در گفت و گو با تعدادی از آنها به خصوص با پدران تنها بر خرید برای کودکان خود تاکید داشتند. " چون بچه است و انتظار دارد".
خانواده های مورد مصاحبه خبرنگاران ما می گویند، توان خرید برای همه اعضای خانواده را ندارند، زیرا بیشتر اجناس موجود در بازار نسبت به عید سال گذشته حداقل سه و حداکثر تا چندین برابر افزایش یافته است.  
در این اوضاع و احوال آشفته " جنس موجود اما قیمت ها گران و نظارت اندک" ، فروشنده ها به حرف کسی توجه ندارند و بازرسان برای فروشنده جز و کلی فروش  مانند دیگر افراد خریدارند که گشتی در شهر می زنند و با رویت قیمت ها، بازار را ترک می کنند – بدون آنکه تحول و تغییر و تحرکی صورت بگیرد.
این بازار کسل کننده با خریداران کم در شرایطی حال هر بیننده را بد می کند که صف های طولانی برای خرید میوه شب عید هم هر ساعت طولانی تر می شود.
نشان دادن نرخ سیب و پرتقال شب عید در بازار آزاد خانواده های را متوجه خرید از ایستگاه های خرید میوه تعاون روستایی کرده است.
سیب کیلویی 6400 و پرتقال کیلویی 3500 تومان در این ایستگاه ها از یک طرف و قیمت های دو و گاه سه برابر در بازار به آرامی شرایط را نگران کننده می کند و اگر ذخیره به انداره کافی نباشد یا مسئولان آمارهای درستی نداده باشند، شرایط خانوارهای کم در آمد سخت هم می شود.
در برخی استان های اعلام شده است که عرضه میوه از 25 اسفند 97 تا 10 فروردین سال بعد ادامه دارد اما عده ای شایع کرده اند که از روز عید به بعد دیگر خبری از میوه عرضه مستقیم تعاونی های روستایی نیست.
مردم اگر نتوانند در شب سال نو ، لباس و کفش و لوازم خانگی خریداری کنند، حداقل انتظار دارند که میوه راحت تر در دسترس آنها قرار گیرد و توان خرید داشته باشند.  انواع آجیل که در شرایط تحریم قرار دارد و رئیس اتحادیه آجیل گفته است ، خرید انواع آجیل تا 80 درصد کاهش یافت و مردم توان خرید ندارند.
مسئولان  اجرایی و اقتصادی به جای دادن آمار و وعده و انتظار باید با تدبیر نظام توزیع را ساماندهی کرده  و اکنون که همه چیز در کشور موجود است در نظام توزیع و کنترل گرانفروشان جدیت عملی به خرج دهند.
شرایط به گونه ای است که گویی همه چیز به حال خود رها شده و دربازار عرضه و تقاضا کسی پاسخگو نیست.
قیمت گوشت و مرغ و ماهی از یک سو، آجیل و شکلات و شیرینی از سوی دیگر و اکنون میوه که ذخیره خوبی داریم می رود تا به یک معضل در استانه سال جدید  تبدیل شود، سالی که باید مردم با صله رحم و دید و بازدید در کنار هم شاد باشند. مسئولان تکانی به خود بدهند و به دور از فرافکنی ها به داد مردم قشر ضعیف و کم در آمد برسند.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : بازار شب عید

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است