17 میلیارد مترمکعب آب خاکستری در کشور وجود دارد

گیلان 24: رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه توجه به بحث های زیست محیطی از برنامه دوم توسعه آغاز شد، اضافه کرد: در برنامه پنجم محیط زیست با آب پیوند خورد.

فریبرز جمالزاد در نشست منطقه ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی کشور که به میزبانی جهاددانشگاهی استان گیلان در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست گیلان برگزار شد، مطالبه گری و فرهنگ سازی را دو رسالت دانشجویی دانست و اظهار کرد: دانشجویان به ویژه در دوره تحصیلات تکمیلی با سرلوحه قرار دادن حقیقت جویی می توانند مطالبه گر و فرهنگ ساز باشند.
 
وی انتظار جامعه از نسل دانشجو را مطالبه گری مسائل اجتمای و فرهنگی و اقتصادی و زیست محیطی دانست و افزود: مطالبه گری دانشگاهیان در دهه انقلاب موجب شد تغییرات عظیم سیاسی و فرهنگی و ایدئولوژیک در جامعه شکل بگیرد.
 
رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه فرهنگ سازی جامعه را به سمت ایده آل ها سوق می دهد، تصریح کرد: دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی می توانند مقوله های زیست محیطی کشور را مدیریت کنند.
 
جمالزاده ادامه داد: الفبای محیط زیست و آگاهی های زیست محیطی در جامعه ما کم نیست، اما آن نگرشی که قرار است آگاهی های ما را تبدیل به عمل کند، دیده نمی شود لذا باید روحیه مطالبه گری زیست محیطی در دانشجویان ایجاد شود تا به دنبال آن فرهنگ سازی زیست محیطی شکل بگیرد.
 
وی گفت: دانشجویان تریبون های واقعی جامعه هستند و باید از این تریبون ها برای افزایش فرهنگ زیست محیطی استفاده کرد.
 
سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی ابراز امیدواری کرد: دستاورد نشست منطقه ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی افزایش روحیه مطالبه گری زیست محیطی دانشجویان باشد؛ چراکه همه تحرکات فرهنگی و اجتماعی جامعه مدیون دانشجویان است.
 
وی در ادامه به فعالیت های زیست محیطی مربوط به تالاب انزلی اشاره کرد و یادآور شد: مطالعات علمی بین المللی پیرامون تالاب های شمال کشور از پنج دهه قبل آغاز شده است و اولین زنگ خطر زیست محیطی در سال 1974 به صدا درآمد. در واقع بهره کشی بی رویه از تالاب های شمال کشور این اکوسیستم های ارزشمند را دچار بحران کرده است.
 
جمالزاد آمار تحصیلکرده های محیط زیست در کشور را کم ندانست و افزود: بیگانگی آموزش با اجرا موجب ناکارآمدی تحصیلات دانشگاهی در جامعه شده و لذا باید آموزش و پژوهش را به سمت کاهش فاصله کاربردی از اجرا و ملموس شدن برای جامعه ببریم.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رئیس جهاد دانشگاهی گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است