یادداشت روز،

انحلال" شورای شهر رشت را تهدید می کند!

اخبار محافل شهری ، سیاسی و شنیده ها حاکی از آن است که خطر انحلال به شدت شورای شهر رشت را تهدید می کند.

به قلم:  مجید محمدپور - مدیر مسئول نشریه واکنش و شبکه خبری گیلان 24

این شورای ناهمگون به لحاظ چهره های حاضر در پارلمان شهری از بدو تولدش دستخوش مشکلاتی بود و اختلاف نظرها و دسته بندی ها به سمت و سویی رفت که هیچ توصیه و سفارش و دستور اداری نتوانست این مجموعه را به یک اتفاق نظر سوق دهد.
اختلافات ریشه ای در شورای شهر رشت همچنان موج می زند، اگر چه برخی از اعضای شورا از رفاقت و همدلی سخن می گویند. شهروندان شاهدند که حرکت شورا در سمتی غیر از منافع شهروندان است و یکی از عارضه های عمیق این عدم انسجام شهر بدون شهردار است.
درست است که شهرداری هم اکنون با نیروی خوبی مانند " بهارمست" سرپرستی می شود و در مجموعه خود نیروهای توانمندی دارد، اما شهردار ندارد. ؟
پارلمانی شهری رشت که در دوره های قبلی مشکلات فراوان داشت و اخبار اختلاس در شورای و شهرداری به رسانه های خارجی کشیده شد، در دوره کنونی به دور از آن مسائل برای انتخاب شهردار به شدت بر سر چند راهی هستند و گویی هیچ امیدی به این انتخاب نیست.
ناگفته نماند که شورای شهر رشت بعد از دکتر ثابت قدم که خودشان انتخاب و سپس برکنار کردند، نصرتی را از قزوین به رشت آوردند و او نیز پس از مدت کوتاهی با اعلام اینکه شهرداری بیش از 730 میلیارد تومان بدهی دارد و امکان توسعه شهری با این بدهی وجود ندارد، در تهران مسئولیتی گرفت .
شورای با یک رای شکننده، مهندس حامد عبداللهی  یکی از اعضا را شهردار انتخاب کرد که وزارت کشور این عضو پارلمان شهری را تایید نکرد.! برای چهارمین مرحله در کمتر از دو سال " حجت جذب" عضو دیگر شورا بعنوان شهردار انتخاب شد و این بار گفته شده که وزارت کشور به سابقه مدیریتی ایشان ایراد  وارد کرده و وزیر کشور زیر بار امضای حکم مهندس جذب نمی رود.!
فرماندار شهرستان رشت هم تا کنون دو بار تهدید به انحلال شورا کرده است  و گفته می شود ، مهلت شورا برای انتخاب شورا تمام شده و باید منتظر منحل شدن باشند که جای تاسف بسیاری دارد و نباید چنین اتفاقی بیفتد.
نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار با عنایت به اینکه مرکز استان با همه عقب ماندگی و عدم توسعه یافتگی نیازمند توجه ویژه است، به اعضای شورای شهر توصیه ها و هشدارهایی داده اند ، اما این توصیه ها ، هشدارها و تهدیدها تا کنون مفید فایده نبوده است.
اعضا و رئیس شورای شهر باید هر چه سریع تر اندیشه ای برای برون رفت از این شرایط بکنند و جایگاه شورا حفظ شود و اینگونه نباشد که شهروندان دچار سرخوردگی شوند، اگرچه شهروندان شهر رشت ظاهرا خیلی به این مسائل اهمیتی نمی دهند و به کار خود مشغولند.
شاید شهروندان مرکز استان اگر کمی حساس تر بودند و به این مسائل بیشتری اهمیت می دادند ، دچار چنین سردرگمی نبودیم و اولین انتخاب شهردار از سوی شورا بهترین و آخرین انتخاب بود و حتی در تهران کسی جرائت نمی کرد به انتخاب پارلمان شهری رشت ایراد وارد کند.
دوستان در شورای شهر رشت به جای ناراحتی از رسانه ها و واکنش ها ، شایسته است به خواسته های به حق مردم توجه کنند و با اقتدار یک شهردار خوب ، حرفه ای و پاکدست انتخاب کنند. رسانه های هم وظیفه دارند از چنین شورا و شهرداری حمایت کنند.
نمایندگان مردم رشت در مجلس، مدیران اجرایی ، تشکل های سیاسی و احزاب و روحانیان به کمک شورا آمده و اجازه ندهند که فعل انحلال در باره این پارلمان روی زبان ها بیفتد.
شورا منتخب مردم شهر است و  نباید در چشم مردم جوری دیگری نگریسته شوند.  مردم و دانشگاهیان، روحانیان و تریبون ها با نظر و اقدام های  خیر خواهی و اصلاح امور به این موضوع مهم بپردازند، ضمن آنکه استقلال شورا نباید هرگز زیر سئوال برود.  

منبع : گیلان 24

برچسب ها : شورای شهر رشت انحلال مدیران اجرایی روحانیان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است